Makramé závěsy na květináče

Makramé závěsy na květiny, které byly hitem v 70. letech, zažívají svůj comeback. Ten svůj si můžete vyrobit úplně sami!

foto Möbelix

Závěsy na květináče jsou velmi praktické. Pomohou ušetřit místo na policích či podlaze, navíc představují levný a šikovný způsob, jak dostat květiny na výsluní. Makramé závěsy mohou být drhané z různých materiálů: provázků, příze, vlny, ale klidně i ze zbytků látek. Pro efektnější vzhled zapracujte do výrobku dřevěné korálky, pírka nebo třeba kameny. Fantazii se meze nekladou.

Co budete potřebovat:

  • provázek
  • nůžky
  • dřevěný kroužek
  • dřevěné korálky
  • květináč

Postup:

 

foto Möbelix

1. Délku závěsu si zvolte podle výšky, v níž chcete mít rostliny zavěšené. Počet vláken je libovolný, mělo by však jít o sudé číslo nebo číslo dělitelné čtyřmi. V tomto případě se jedná o makramé vázané z 12 vláken.

 

foto Möbelix

2. Vlákno si přeložte na polovinu. Vzniklé očko protáhněte dřevěným kroužkem a oba konce vlákna tímto očkem provlečte a utáhněte. Takto postupně navlékněte všech 12 vláken. Jednodušší variantou je, pokud všechna vlákna kroužkem pouze provlečete.


Náš tip: Makramé se bude lépe vázat, když si uzlovací mechanismus připevníte do vhodné výšky.


foto Möbelix

3. Nejprve začněte se všemi 12 vlákny a postupně uvažte 6 uzlů. Jak na to? Vlákno (použili jsme hned 2), které je úplně vlevo, přeložte přes ostatní vlákna směrem doprava. Vlákno, které je úplně vpravo, podvlečete pod ostatními směrem doleva a provlečete mezerou mezi středovými vlákny a vláknem vlevo. Utáhněte uzel.

 

foto Möbelix

4. Vlákna si rozdělte na 3 části. Každou z nich tak budou tvořit 4 vlákna. Z prvních 4 zavažte čtvercový uzel ve vzdálenosti zhruba 6 cm od posledního uzlu. Pokud chcete, můžete udělat i víc uzlů pod sebou.

 

foto Möbelix

5. Potom přijde na řadu navlékání dřevěných korálků u prvního svazku.

 

foto Möbelix

6. Při provlékání provázku korálkem si můžeme pomoci například rybářským vlascem. U zbylých 2 svazků (každý obsahuje 4 vlákna) postupujte stejným způsobem.

 

foto Möbelix

7. Poté vezměte z každého svazku 2 vlákna a svažte je dohromady se 2 vlákny z vedlejšího svazku. Takto postupně svažte všechna vlákna kolem dokola, až vznikne košík. Nakonec udělejte vázací uzel. Jak? Ze všech 12 vláken si udělejte jeden svazek. Vezměte si krátké vlákno, udělejte smyčku a následně vlákno omotejte kolem svazku shora dolů.

 

foto Möbelix

8. Konec omotávaného vlákna protáhněte očkem, utáhněte a je hotovo! Pokud je svazek příliš dlouhý, provázky zastřihněte.

 

 

text, foto a produkce Möbelix

Datum vydání: 4. 10. 2022

Edit: