Domácí kino, knihovna nebo galerie?

Obývací pokoj fanouška akčních filmů, hudebního nadšence nebo vášnivého čtenáře se jistě bude lišit. Zařiďte si ten vlastní tak, aby odrážel vaše záliby.

Řada Gwinner Media nabízí variabilní a profesionální řešení k instalaci audiovizuální i výpočetní techniky. Foto Gwinner

Zatímco kuchyně nebo jídelna je jakýmsi společenským centrem domácnosti sloužícím k setkávání, obývací pokoj nebo část velké obytné místnosti má být i místem pro relaxaci a koníčky členů rodiny. Vedle společného sledování filmů nebo seriálů tak může poskytnout i prostor pro poslech hudby a být vybaven kvalitní hifi soupravou. K takovému využití se nejlépe hodí TV stolky a komody speciálně upravené a vybavené otvory pro prostup kabelů. Někdy je lepší nechat si pro tento účel navrhnout nábytek na míru s ohledem na rozměry audiovizuální techniky, kterou již vlastníte. Je třeba předem myslet i na vhodné umístění výkonných reproduktorů a pamatovat na prostor pro sbírku CD nebo LP desek.

Obývací stěna Kalomira v imitaci dřevodekoru a betonu disponuje vnitřním osvětlením. 12 999 Kč, foto Asko

Pro sběratele

Přestože dnešní doba preferuje modernější hudební formáty, řada sběratelů dává přednost poslechu hudby z cédéček nebo z vinylů. Milovníkům výtvarného umění může obývací pokoj (ale i chodba nebo ložnice) posloužit jako soukromá galerie. Raději ho vybaví minimem nábytku a ponechají volné stěny k pověšení obrazů, grafik nebo uměleckých fotografií, případně polic nebo podstavců pro vystavení plastik a soch. Podobným způsobem k jeho zařízení přistoupí i vášniví sběratelé. Pro historické zbraně, kolekci porcelánu, skla, vzácných kamenů nebo suvenýrů z cest jsou ideální vitríny či prosklené závěsné skříňky s vnitřním osvětlením. Kdo však miluje starožitnosti, může naopak pokoj proměnit v malé muzeum plné historických kousků nábytku či doplňků. Nemělo by to ale být na úkor pohodlí, aby se společná místnost neproměnila v zámeckou expozici, kde nelze na nic sáhnout ani se někam posadit.

Program Play v černé či bílé verzi nabízí dost místa pro moderní videotechniku. 7 999 Kč, foto Asko

Každý styl vítán

Minimalismus, skandinávský či industriální styl nebo rozevlátý a lehce neuspořádaný boho styl – každý z nás se cítí dobře v jinak pojatém interiéru. Ten, koho zařizování baví, může dokonce některé směry mezi sebou kombinovat, chce to ovšem určitý cit a zkušenosti. Kdo si na to sám netroufá, využije ideálně služeb bytového designéra. Sázkou na jistotu je stále nábytek z přírodních materiálů, především z masivního dřeva a dýhy zejména ve světlých odstínech, případně jejich kvalitní imitace. Tato volba patří nejen k trendům, v nichž stále převládají tlumené zemité tóny, ale zároveň je i nadčasová. Dá se také snadno postupně doplňovat dalšími kousky v podobném duchu. Při zařizování obýváku nezapomínejte ani na vhodný výběr svítidel, která spolu ladí a odpovídají zvolenému stylu. K útulné atmosféře přispěje teplé bílé světlo a kombinace centrálního a nepřímého osvětlení např. ze stejné série.

Flexibilní program Delgado se zaoblenými hranami využívá dubový masiv. Foto Atraktivní nábytek

V závěsné skříňce sestavy Franco N1 je zakomponován jednoduchý biokrb. 10 727 Kč, foto Mirjan24

Stěna Parra s kovovou konstrukcí se vyrábí z melaminové MDF desky. 19 619 Kč, foto Designový nábytek

Sestava Mini v kombinaci bílé a dekoru dřeva má rozměry 175 x 195 x 38 cm. 4 732 Kč, foto HM nábytek

Kolekce Puma z masivního manga obsahuje i velkou barovou skříň. 40 490 Kč, foto SOB nábytek

Řada Auckland je vyrobena z olejovaného dubového masivu. 135 520 Kč, Foto Atraktivní nábytek

Jednoduchá police La Forma ze světlého dřeva s koženými závěsy je široká 60 cm. 2 699 Kč, foto Bonami

Designové boxy DPI značky Mogg se dají řadit do různých kompozic. Od 7284 Kč, foto Design propaganda

Stojan na knížky o velikosti 141,5 x 50 x 25 cm je v nabídce i v hnědé verzi. 980 Kč, foto Nábytek Aldo

Dřevěná knihovna Poprad, vysoká 220 cm, bude přirozenou dominantou. 9 851 Kč, foto Nábytek Bogart

text Dita Fingerlandová

foto se soihlasem firem Atraktivní nábytek, Gwinner, Designový nábytek, Mirjan24, Aldo, HM, Bonami, Asko, Design propaganda, SOB, Bogart

 

Datum vydání: 24. 1. 2022

Edit: