Doma je za dveřmi

Konečně doma! Tato věta nám obvykle prolétne hlavou, když za sebou zavřeme vchodové dveře, ať už do bytu, nebo do domu. Chrání nás i naše soukromí. To, co vchodové dveře dokážou i jak vypadají, je tedy opravdu důležité.

KOLIK BEZPEČÍ?

Posuzováním bezpečnosti jednotlivých prvků otvorových výplní se zabývá norma ČSN EN 1627. Ta stanovuje třídy bezpečnosti podle odolnosti proti vloupání. Zásadní přitom je se dodavatele zeptat, zda deklarovanou třídu bezpečnosti splňují celé dveře, a ne jen některý z prvků (profil, sklo, kování).
„Ideální je i pouhou výměnu dveří konzultovat s projektantem. Je-li v projektu jasně stanoveno, jakou bezpečnostní třídu mají otvorové výplně splňovat, je pak pro dodavatele mnohem snazší doporučit patřičný výrobek. Pro vchodové dveře jsou vhodné výrobky z III. a IV. bezpečnostní třídy,“ doporučuje Petr Sýs ze společnosti Inoutic.

DŮLEŽITÉ VLASTNOSTI

Richard Klička, odborník z oddělení stavebnin, Hornbach

„Materiál vchodových dveří rozhoduje o jejich struktuře – jakou mají konstrukci, výplň, zda mají výztuž, jaké jsou možnosti jejich těsnění i povrchové úpravy, jaké se používají podlahové lišty a panty dveří. Mezi nejpoužívanější materiály patří plast, dřevo a hliník. Některé dveře mohou mít skleněné výplně, které je stylově zvýrazní. Jako materiál se používá matné sklo, pískované motivy nebo barevné broušené kameny. Pro zajištění optimální tepelné izolace se přitom využívá standardní zasklení s tepelnou ochranou z dvojitého značkového izolačního skla. Použít lze také lepené bezpečnostní sklo. To nabízí zvýšenou bezpečnost a lepší protihlukovou ochranu.“

Bezpečnostní dveře SD 101 – nejprodávanější dveře do bytu, vyráběné na míru, bezpečnostní a protipožární certifikace samozřejmostí, vynikající protihlukové a izolační vlastnosti, možnost různých povrchů směrem do chodby a směrem do interiéru bytu. www.next.cz

VYSOCE ODOLNÉ

Hliníkové vchodové dveře mají v porovnání s dřevěnými a plastovými zásadně vyšší odolnost, životnost i pevnost. Nacházejí proto uplatnění v bytových domech nebo komerčních objektech.

PLASTOVÉ OBSTOJÍ

Proti hliníkovým nevykazují sice takovou odolnost, ale jsou oblíbené pro přijatelnou cenu i množství provedení. Plastové dveře dobře obstojí v rodinných domech, případně malých bytových domech.

POZOR NA ŠÍŘKU

Norma stanovuje minimální světlou šířku vstupních dveří do rodinného domu 800 mm, do bytového domu pak 900 mm. Můžete-li si v rodinném domě dovolit dveře širší (alespoň zmíněných 900 mm), učiňte tak. Nejde jen o pohodlí při vstupu třeba se zavazadly, ale také o možnost dopravit do domu rozměrnější předměty.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 13. 2. 2019

Edit: