Láska na dotek

Při výběru nových zásuvek a vypínačů je na vás, abyste je dokonale sladili s interiérem. Pokud si na to sami netroufáte, poraďte se s architektem, nebo bytovým designérem – vždy vidí o něco dál, než vy. My jsme nachystali jen malý přehled, co je právě trendy. A technickou stránku věci s důvěrou přenechte elektrikáři.

MYSLETE NA BEZPEČNOST

Při výběru vypínače a zásuvky nezapomeňte na bezpečnost dětí, a to i v případě, že zatím žádné nemáte. Přece jen k vám občas přijde návštěva i s dětmi. Rozhodně volte zásuvky s dětskou pojistkou a u venkovní varianty si ohlídejte voděodolnost, tedy krytí IP 44.

ZEPTALI JSME SE ODBORNÍKA

Marek Beneda, obchodní zástupce společnosti OBZOR, výrobní družstvo Zlín
obzor.cz

JAKÉ JSOU SOUČASNÉ TRENDY V DESIGNU VYPÍNAČŮ?

„Nabídka je velmi rozmanitá a vypínačem můžete perfektně doladit jakýkoliv styl interiéru. Zákazníci chtějí osobité vypínače a zásuvky nejen v klasickém designu, ale i v neobvyklých tvarech a materiálech. Jedním ze stálých trendů je retro styl, který se hodí do rustikálního a vintage interiéru, ale i do moderního. Většinou jde o luxusní vypínače inspirované někdejšími otočnými vypínači z prvorepublikových dob a zároveň industriálním stylem. Materiálově mohou být z plastu, ale i z keramiky, dřeva, skla nebo betonu.
Minimalismus a nadčasovost se neomrzí nikdy, tam dlouhodobě vítězí oblíbené sklo, nejčastěji v odstínech bílé, kovově šedé nebo bronzové v matném provedení. Také beton jako neotřelý doplněk v podobě vypínače získává stále více na oblibě…“

JAK SPRÁVNĚ VYBRAT VYPÍNAČ?

„Vypínač musí v první řadě splňovat elektrotechnické normy, o tom musí mít přehled váš elektrikář, který je také jediný oprávněný k provádění elektroinstalace. Rozhodující je i provedení a materiál vnitřních přístrojů, které musí splňovat požadované směrnice na míru nehořlavosti. Všímejte si délky záruky, například naše společnost poskytuje nadstandardní délku pěti let.
Při samotném výběru pak sledujte nejen design, ale i šíři typů produktů s ohledem na všechny možnosti využití vypínače, zásuvky nebo ovladače ve vašem domě. Komfort vám zvýší stmívače, žaluziové ovladače, zásuvky pro nabíjení smartphonů a PC, termostaty, pohybová čidla, vypínače s prosvětlením a další. A ještě pozor na instalaci vypínačů a zásuvek venku, případně v koupelně. Tam je požadavek na zvýšené krytí, vyjádřený zkratkou v názvu IP 44.“

Text: Mirka Vernerová
Foto: archiv firem

Edit: