Jaké schodiště vybrat do interiéru

spirálové skleněné schodiště

Spirálové schodiště jako společné dílo firem DNA Design a Pasířství B+T. Na nosné nerezové prvky byly při betonáži páteřní konstrukce osazeny skleněné stupně. Železobetonová páteř obsahuje rozvod pro LED svítidla v podstupnicích. Foto: DNA Design

Chůze do schodů představuje levný, nenáročný a efektivní způsob, jak pečovat o svou kondici a zdraví. Tvrdí to závěry rozsáhlého průzkumu, který trval 12 let a zahrnul skupinu více než půl milionu mužů a žen.

Výsledky průzkumu zveřejnil v září magazín Atherosclerosis – měsíčník Evropské společnosti pro aterosklerózu (EAS). Riziko srdečního onemocnění prý snižuje o 20 % to, když denně vyjdete pět pater, což obnáší asi padesát kroků do schodů. Dobrou zprávou je i tvrzení odborníků, že celou porci schodů nemusíte zvládnout najednou. Stejný účinek by mělo mít zdolání jednoho patra pětkrát za den. Chůze do schodů jako intenzivní pohyb nutí k zapojení větší skupinu svalů než běžná chůze, podporuje krevní oběh a snižuje cholesterol. Prostupnější tepny tvoří základ pro zdravé srdce.

Schodiště v rodinném domě

V rámci vícepodlažního rodinného domu může schodiště plnit řadu funkcí. Může být prostě spojnicí mezi podlažími. Může tvořit nouzový přístup na neobydlenou půdu. Může být prostředkem pro maximální mobilitu a pohodlí obyvatel domu, účelným řešením na malém prostoru. Ale – jak právě potvrdili odborníci – může také sloužit cíleně ke zlepšování zdraví svých uživatelů. A konečně může tvořit dominantu, která na sebe strhává pozornost a je estetickou chloubou domu i jeho majitelů. Schodiště stokrát jinak. Vyberte si!

Točité interiérové schodiště

Točité interiérové schodiště Support má kruhový půdorys, kombinuje ocel se dřevem a je opatřeno kovovou podpěrou pod každým stupněm. Foto: JAP Future

Dominanta podle přání

Kam umístit schodiště v rámci dispozice domu? Jaký tvar schodiště zvolit? A jaký materiál vybrat? V těchto otázkách vám současná architektura ponechává dosti volnou ruku. Schodiště může být umístěno již v prostoru chodby nebo vstupní haly, ale dnes se stále častěji posouvá přímo do obytného prostoru. Můžete mít schodiště přímé, lomené, točité či obloukové v řadě konstrukčních variant. Jeho půvab můžete postavit na útulné eleganci dřeva, odlehčené kombinaci nerezu a skla, ale také na syrovosti betonového monolitu. Daleko spíš tak půjde o to, kolik peněz jste ochotni do řešení schodiště investovat. Typový výrobek ve formě prefabrikátu, který se na místě jednoduše sestaví (případně dokonce svépomocí), můžete pořídit do 50 000 Kč. Originální schodiště na míru vás pravděpodobně bude stát nejméně čtyřnásobek. Jisté je však jedno: pokud budete chtít zakázkové pohledové schodiště, půjde v obytném prostoru jen stěží přehlédnout! Proto v okamžiku, kdy budete mít jasno o řešení schodiště (zejména o tom zakázkovém), mělo by to zásadně ovlivnit jak výběr, tak i vzájemné ladění dalších prvků v interiéru – od podlahy a dveří až po nábytek. Bez ohledu na estetiku by ovšem každé schodiště mělo být bezpečné, stabilní, pevné a odolné vůči opotřebení.

skleněné zábradlí

Samonosné přímé schodiště na míru je vyrobeno z masivního dřeva. Design a materiál podle přání. Foto: Schody Bystrý

Na prvním místě bezpečí

Každé schodiště (a interiérové zvlášť) musí být pohodlné, stabilní a plně funkční i po letech. Jeho standardní šířka bývá 90 cm, výška stupnic (nášlapných ploch) by se měla pohybovat v rozmezí 16 až 19 cm. Pro jejich výrobu lze doporučit tvrdý a odolný materiál, dřevo pokud možno lakované (zvýší odolnost, prodlouží životnost). Celá konstrukce schodiště musí být pevně ukotvená a tuhá. Při kotvení schodiště do stěny je podstatné, aby schody nerezonovaly (zvláště u ložnice nebo mezi řadovými domky). Pokud nejste mladý bezdětný pár, pamatujte, že skleněné nášlapy či nerezové zábradlí jsou sice elegantní, ale vyžadují častější estetickou údržbu a mohou klouzat. Nepodceňte ani kvalitní osvětlení schodiště, které se hodí například pro noční výpravy k ledničce.

Zábradlí a madlo

Nedílnou součást schodiště by mělo tvořit bezpečné zábradlí. Jednak schodiště pohledově dokončuje, jednak (a to především) zvyšuje uživatelský komfort. Základní členění zábradlí je vertikální a horizontální – na schodišti buď šikmé (podél schodů), nebo plošné (v celé ploše mezi podlažími). U velkých dispozic se používá zábradlí s vertikálním členěním (svislé tyče), které opticky zvyšuje prostor. S horizontální šikmou výplní naopak působí schodiště nižším a plnějším dojmem. Čistý pohledový prvek vytvoříte použitím svislé průhledné desky (z kaleného skla, případně plastu), která spolehlivě splní funkci zábradlí a odolá i nárazu. Prostorově nejúspornější variantu nabízí jednoduché madlo kotvené do nosné zdi. Toto řešení bývá technicky snadné a vkusné, ale minimálně v jednom směru je méně bezpečné.

schody ze smrkové masivu

Tvar písmene U mají tyto schody ze smrkového masivu. Interiéru sluší, nesnesou však vysokou zátěž. Orientační cena 25 000 Kč. Foto: Schody Bystrý

Schodišťová madla se vyrábějí nejčastěji z nerezové oceli a masivního dřeva. Madlo by mělo především dobře padnout do ruky: uchopení madla musí být pocitově příjemné a ruka po něm nesmí klouzat. Z bezpečnostních důvodů nesmí mít madlo výstupky ani ostré hrany. V dřevěné variantě bývá nejoblíbenější madlo bukové (přírodně lakované či mořené do tmavšího odstínu), ale může být i z dalších tvrdých dřevin – dubu, javoru, jasanu nebo ořechu. Jeden kus madla může měřit až 5 metrů. Když není madlo ukotveno přímo do nosné zdi, musí být vždy pevně spojeno se zábradlím. Správná výška madla při hloubce prostoru do tří metrů je nejméně 90 cm od podlahy. Pokud je prostor hlubší, madlo je třeba umístit alespoň metr nad podlahu.

Bezpečí dětí na schodech

Budou schodiště používat také děti? V tom případě by schodiště rozhodně nemělo být bez podstupnic, aby se dítě nemohlo na schodech zaklínit mezi jednotlivé stupnice (nášlapy). Výplň zábradlí by měla být tabulová nebo bez vodorovných prvků, aby si z ní dítě nevytvořilo žebřík, po němž by mohlo lézt. Důležitá je i pevnost zábradlí. Mezery v zábradlí nesmí přesahovat šířku 12 cm, aby nehrozilo prostrčení dětské hlavičky. Mezera u podlahy musí být menší než 10 cm, aby nehrozilo propadnutí dětské nožky. Pokud máte malé děti, riziko jejich úrazu sníží na minimum instalace uzavíratelné branky na obou koncích schodiště.

půdní schody

I v pasivním domě obstojí půdní schody Klimatec 160 (16 cm izolace ve spodním víku, přerušený tepelný most, tři roviny těsnění). Uživatelský komfort i při dlouholetém používání. Foto: Wippro

Kudy a jak na půdu?

půdní schodiště

Kvalitu z Rakouska nabízejí skládací půdní schody Eurostep. Výška tubusu 39 cm, spodní víko s izolací z minerální vlny (6 cm), protiskluzové nášlapy. Foto: Wippro

Problém menších rodinných domů zní: jak se ve stísněném prostoru dostat do podkroví, které sice není obytné, ale do nějž se občas přece jen pro něco musí vylézt… Navíc úložná půda je špatně izolovaný a nevytápěný prostor, z něhož proudí do objektu v létě horko, v zimě zase chlad. Řešení nabízejí skládací schody, které zaberou opravdu minimum místa a mohou být podle potřeby také zatepleny. Půdní prostory domu totiž představují z hlediska úniku tepla velmi problematické místo. A otvorová výplň s půdními schody je v této oblasti nejrizikovější. Je potřeba od počátku promyslet ochranu proti vzniku tepelných mostů. Ty totiž způsobují kromě nárůstu nákladů na energie i kondenzaci vody v okolí otvoru pro schody a následný průnik vlhkosti do interiéru. Tím zadělávají na vznik plísní uvnitř domu. V moderních novostavbách nízkoenergetického typu je proto nutné využívat perfektně izolované půdní schody, které zmíněné jevy eliminují. Rozhodně volte značkové výrobky! Vedle tuzemských půdních schodů JAP jsou v tomto směru kladně hodnoceny výrobky polské firmy Fakro a především skládací schody rakouské společnosti Wippro.

Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firem Wippro, Schody Bystrý, JAP Future, DNA Design

Datum vydání: 6. 2. 2024

Edit: