Úsporné domy, zdravé klima

Podíl domů ze dřeva v České republice rok od roku stoupá. A je to žádoucí: Dřevo představuje opravdu ekologický obnovitelný zdroj a nabízí zdravé vnitřní prostředí.

Při výstavbě má dřevo nízkou uhlíkovou stopu, uhlík na sebe později naopak váže a dá se dobře recyklovat. Jednotlivé typy dřevostaveb se sice mohou výrazně lišit, ale pro všechny platí, že poskytují možnost energeticky úsporného provedení, nabízejí skutečně zdravé mikroklima interiéru (dřevo „dýchá“ – reguluje vlhkost prostoru), kvalitní akustiku, překvapivě dobrou požární odolnost a životnost na několik generací. Dřevo voní, je příjemné na pohled i na dotek a působí pozitivně na lidskou psychiku. Jen zvuková izolace stěn a stropů bývá horší než u zděných domů, ale i v tomto směru dnes dřevostavby výrazně pokročily.

Česká roubenka je klasická masivní dřevostavba, jejíž malebný charakter perfektně zapadá do naší krajiny. Foto Roubenky Roubal

 

Roubenky

Ze všech dřevostaveb má u nás nejpevnější historické kořeny roubenka. Skvěle zapadá do zdejší krajiny a svému majiteli přináší vysoký uživatelský komfort i výborné konstrukční vlastnosti za přijatelnou cenu. Správná česká roubenka se staví z tuzemského materiálu, nejlépe z kvalitních hoblovaných trámů smrkového dřeva, jež by měly být ošetřeny ochranným nátěrem proti UV záření, plísním a škůdcům. Dá se stavět i z modřínu, který nabízí velmi kvalitní dřevo, ale k české tradici zkrátka patří smrk. Navíc vás smrková roubenka vyjde nejlevněji. Ať už zvolíte jakékoli dřevo, jeho trámy se u pravé roubenky vždy spojují v rozích stavby klasickým spojem „na rybinu“. Mezery mezi trámovím se dnes vyplňují zpravidla pružnou minerální vatou. Solidní výrobci jejich povrch nejprve na přechodnou dobu (5 až 7 let) překryjí dřevěnou lištou, aby trámy mohly dále pracovat a v klidu vysychat. Teprve po dokonalém vyschnutí dřeva lze povrchovou vrstvu vyplnit tmelem. Masivní dřevo se kombinuje většinou s cihelným zdivem, které má rovněž dobrou schopnost přirozeně „dýchat“. Časově nejnáročnější na celé stavbě bývá vyřízení stavebního povolení, samotnou realizaci lze zvládnout zpravidla během tří až čtyř měsíců.

Finský srub: rodinný dům Honka v Rokytnici nad Jizerou, vítěz hodnocení odborné poroty v soutěži Dřevěná stavba roku 2016. Realizace na míru foto Finny

 

Sruby

Masivní srubové dřevostavby jsou dvojího typu: finského a kanadského. V čem se liší? Kanadský srub se staví jen z hrubě opracované kulatiny, proto jsou náklady na jeho stavbu podstatně nižší a materiál se téměř beze zbytku zužitkuje. Hrubou stavbu nevelkého srubu byste mohli pořídit za cenu do dvou milionů. Pravlastí srubových domů je ovšem Skandinávie, kde se tento typ staveb rozvinul k dokonalosti. Nejvíce právě ve Finsku, jehož území pokrývají ze tří čtvrtin lesy, převážně borovicové. Dlouhá a silná zima a krátké intenzivní léto ve Finsku vedou k tomu, že dřevo roste velmi pomalu, je tedy pevné a odolné. Zároveň je však dostatečně měkké na to, aby se dalo opracovat i jednoduchými nástroji, a lehké, aby kmen bez potíží unesli dva lidé. Originální finské sruby současnosti mají dokonale strojně opracované trámy čtvercového profilu s pevnými spoji pomocí dvojitých kloubů a s přesahujícími rohy. Jde o vynikající zdravé bydlení, jehož precizní výstavba je ovšem podstatně dražší než přírodní varianta kanadského srubu. Kdybyste chtěli ušetřit, museli byste místo profesionální firmy zvolit stavbu svépomocí. Ta vyžaduje nejen řemeslnou zručnost, ale také nemálo nadšení a energie.

 

Montované dřevostavby

Myslíte si, že všechny montované dřevostavby u nás jsou prefabrikáty z téměř stejných sendvičových panelů? Že se liší víceméně jen tloušťkou izolace a energetickými parametry? Chyba lávky! Vedle klasických „sendvičů“ (prefabrikovaných panelů přesně na míru, zpravidla z OSB desek se všemi otvory, tepelnou izolací a výztužnými žebry uvnitř) jsou tu také technologie strukturovaných izolovaných panelů (SIPs), masivních celodřevěných panelů a lehkých či těžkých skeletových konstrukcí, které se skládají přímo na staveništi. Jejich výstavba trvá sice o něco déle, zato vám však umožní dvě věci: Jednak lze do poslední chvíle měnit dispozice nově vznikajícího obytného prostoru, jednak můžete ušetřit díky stavbě svépomocí. Výčet možností začněme u domů, které mají blízko k přírodnímu charakteru dřevostavby.

 

Masivní panely

Pro skutečné fajnšmekry, kteří chtějí, aby jejich montovaný dům voněl dřevem a měl jeho pevnost i sílu, jsou tu technologie masivních celodřevěných panelů a těžkého dřevěného skeletu. Celodřevěné panely představují perspektivní technologii plně nosného prefabrikátu, který se na stavbě rychle a jednoduše poskládá (maximální tloušťka panelu činí 12,4 cm). Konstrukce má výborné statické a izolační vlastnosti, zatepluje se zvenčí minerální vatou a umožňuje stavět i vícepodlažní budovy. Zevnitř máte opravdu masivní dřevo, ale tento komfort je vykoupen vyšší pořizovací cenou. K základnímu materiálu se připočítávají zvýšené náklady na dopravu a použití těžké mechanizace na stavbě. Bonusy tvoří perfektní kvalita provedení (vícevrstvé desky z masivního, křížem lepeného dřeva) a pozitivní emoce: Přítomnost dřeva v interiéru je totiž doslova hmatatelná.

 

Těžký dřevěný skelet

S masivním dřevem a emocemi pracuje rovněž technologie těžkého dřevěného skeletu (TDS), jejíž trámoví dá vyniknout konstrukci s precizně zpracovanými tesařskými styčníky. Typově jde o chaletové stavby (stylové horské chaty ze dřeva), které se vyskytují zejména v alpské oblasti. Těžký dřevěný skelet nabízí variabilní dispoziční řešení a do budoucna se dá využívat také ve vícepodlažní či občanské výstavbě (zatím tomu brání české stavební předpisy). Tradice této technologie je spojována s postupně vymírajícím tesařským uměním pro stavbu domů s hrázděnou konstrukcí (Timber Frame Houses) v USA. Výhodou těžkého dřevěného skeletu je, že můžete zvolit umístění nosné konstrukce z vnější nebo vnitřní strany stavby. Originální atmosféru vytvoří zejména skeletová konstrukce v interiéru.

 

Lehký dřevěný skelet

Ani v případě lehkého dřevěného skeletu (LDS) nejde o prefabrikát z továrny: Dřevěné fošny či hranoly se spojují přímo na staveništi pomocí hřebíků a plechových spojek (letmá montáž). Do skeletu se pak vkládá izolace, obklad z obou stran tvoří dřevovláknité desky nebo překližka. Výhodou bývá variabilní stavba bez těžké mechanizace a s nízkými náklady na dopravu, kterou lze někdy zvládnout dokonce svépomocí. Nejrozšířenější je tradiční americký systém Two by Four, jehož název je odvozen od praktického označení průřezu sloupků 2 x 4 palce (cca 5 x 10 cm). Dalším příkladem skeletové sendvičové dřevostavby v našich podmínkách je difuzně otevřená konstrukce tzv. skandinávského systému, s níž lze dosáhnout nejen zdravého vnitřního prostředí, ale také energeticky pasivního standardu. Výstavba na místě trvá vždy o něco déle (nejméně tři měsíce), je pracnější a zpravidla dražší. Zato však umožňuje spolehlivou kontrolu kvality a nevyžaduje základovou desku. Stavbu lze založit na zemních vrutech.

 

Strukturované izolované panely

Technologie strukturovaných izolovaných panelů (SIPs) pochází z USA, ale u nás ji zastupuje univerzální stavební systém Europanel. Jádro panelu tvoří polystyren EPS, který je z obou stran opláštěn OSB deskami. Celoplošným slepením vznikne tuhý prvek, jenž se chová jako krabicový nosník. Je pevný, odolný a energeticky úsporný (tloušťka 12 cm izolačními parametry odpovídá běžné cihle tloušťky 44 cm). Certifikovaný prefabrikát eliminuje riziko chyb, ale dá se přímo na staveništi řezat, takže do poslední chvíle umožňuje měnit dispoziční řešení domu. Ani tady není nutná základová deska.

 

Sendvič přímo z továrny

Ano, tohle je nejrozšířenější technologie montované dřevostavby! Staví se zpravidla z prefabrikovaných OSB panelů, které vám připraví na míru v továrně a dovezou na místo stavby již hotové a vybavené všemi stavebními otvory a výřezy. Mezi největší výhody patří mimořádně rychlá montáž na staveništi (hrubá stavba do tří týdnů, někdy i za dva dny), úspora vnitřní užitné plochy (stěny jsou tenčí než u zděných staveb), cenová výhodnost (oproti zděné stavbě vycházejí přibližně o 10 % levněji) a energeticky úsporný provoz výsledného domu. Čas ovšem zabere výroba panelů na míru v továrně, takže celková doba výstavby je rychlá jen tehdy, když se spokojíte s typovým domem bez úprav. Buďte však ostražití: Výrobců i stavebních firem v tomto systému je mnoho a ne všichni vám zaručí certifikovanou kvalitu. Ty prověřené s unikátní certifikací Dokument národní kvality (DNK) sdružuje profesní Asociace dodavatelů montovaných domů (www.admd.cz). Pokud budete mít jakékoli pochybnosti (nejen u této většinové technologie), určitě neváhejte obrátit se na ADMD o radu.

 


Přínos dřeva pro stavebnictví a bydlení

– Dřevo je obnovitelná surovina, jejíž zásoby v ČR se díky trvale udržitelnému lesnímu hospodaření každým rokem zvyšují.
– Využívání tuzemského dřeva snižuje množství skleníkových plynů, které vznikají při dopravě stavebního materiálu.
– Díky využívání dřevěných výrobků produkujete menší množství CO2. Dřevo na sebe naopak dokáže vázat uhlík a tím životní prostředí zlepšovat.
– Dřevo lze snadno recyklovat: Buď se dá využít na vytápění, nebo se přirozeně rozloží v přírodě a pomůže tak vzniku nových stromů.
– Jde o ušlechtilý, krásný a pro člověka zdravý materiál. Reguluje vlhkost v interiéru, voní, je příjemné na dotek, snižuje hladinu stresu a zlepšuje naši náladu.


 

 

text Vít Straňák

foto se souhlasem firem Vekra, m razdva, Alfahaus, Europanel domy, Domy Atrea, TFH, Novahome, Haniš srubové domy, Roubenky Roubal, Finny

Datum vydání: 18. 3. 2023

Edit: