ELEGANCE, KTERÁ ŠETŘÍ PROSTOR

Dveře nemusí být jen otočné. Mohou být například posuvné – buď podél stěny, nebo do stavebního pouzdra ve stěně. Je to pohodlné a elegantní řešení, které navíc šetří místo.

V malém interiéru leckdy klasická otočná dveřní křídla překážejí. Na proti tomu posuvné dveře vám nejen reálně ušetří část obytného prostoru, ale také interiér pohledově odlehčí.

Elegantní otvírání dvoukřídlých zasouvacích dveří do stavebního pouzdra Norma Komfort. Odstín dveří borovice písková. JAP Future.

ÚSPORA MÍSTA

Rozhodujícím faktorem, zda zvolit dveře otočné, posuvné po stěně či zasouvací do pouzdra, je většinou veli kost prostoru. Klasická otočná dveřní křídla totiž zabírají v otevřeném stavu podlahovou plochu přibližně 0,6 m 2 , kdežto dveře posuvné po stěně zabírají pouze 0,1 m 2 a dveře zasouvací do stavebního pouzdra dokonce nezabírají vůbec žádnou plochu, protože celé dveřní křídlo zajíždí do stěny.

Podél stěny v kolejničce z chodby se otvírají posuvné dveře Cube G10. Provedení CPL dub bělený. VEKRA.

DOBŘE SNESITELNÁ LEHKOST

Volba mezi posuvnými a otočnými dveřmi ovšem nemusí být dána jen velikostí prostoru, ale také stylem interiéru. Posuvné dveře často objevíte například v rozlehlé obytné hale, kde vůbec není nutné šetřit místem. V těchto případech však zpravidla nejde o dveře malých rozměrů. Právě naopak: Využívá se zde atypická varianta dvoukřídlých dveří, které někdy sahají od podlahy až ke stropu a zasouvají se nikoli v rámu dveří, nýbrž ve stropní kolejničce. Důvodem bývá jednoznačně estetické hledisko – snaha celkově prostor co nejvíce odlehčit.

Čisté řešení je tentokrát založeno důsledně na kontrastu bílé a černé barvy. Posuv dveří podél stěny, realizace 2016. Eurookna Kunaj.

 

Do pouzdra se zasouvají dřevěné dveře firmy Hörmann. Elegantní realizace společnosti ABH design v dřevěné zárubni. Hörmann.

 

Poněkud atypicky – viditelně ale ve stavebním otvoru – se otevírají dveře Future s jedním posuvným a jedním fixním křídlem. Provedení CPL Square beige. VEKRA.

 

Celoskleněné posuvné dveře na míru z bezpečnostního skla jsou zabudovány do horní kolejničky. Efekt skla dovede interiér odlehčit a provzdušnit. Metallife.eu.

 

Text: Vít Straňák, foto: archiv firem

Datum vydání: 7. 1. 2020

Edit: