Vezměte to výtahem!

Výtah představuje praktické řešení nejen pro bytové domy. Klasický osobní výtah (lanový či hydraulický) je sice drahý a prostorově náročný, ale pro rodinné domy jsou tu i jiné varianty.

Začněme od víceméně tradičního řešení: Domovní a domácí výtahy jsou určeny převážně pro luxusnější soukromé instalace (rodinné domy, vily, venkovské usedlosti), jež vyžadují rekonstrukci. Z hlediska ceny se totiž vyplatí spojit instalaci výtahu s celkovou rekonstrukcí objektu. Nejlevněji vás ovšem výtah vyjde, když ho budete instalovat rovnou při stavbě domu.

Barevná, čistá a dobře osvětlená kabina se zrcadlem – to je zdravý základ, aby výtah působil na své uživatele pozitivně. Výtahy Ostrava.

 

CO JE V DOMĚ, TO JE PRO MĚ!

Nestyďte se přiznat, že i vy jednou zestárnete a výtah se vám bude náramně hodit! Technologie je vcelku jednoduchá, ale v rodinném domě je nutné účelně zkombinovat požadavky na kvalitu, spolehlivost a co nejmenší stavební prostor. Domovní a domácí výtahy se od klasického osobního výtahu liší menšími rozměry, nižšími pořizovacími náklady a také nižšími náklady na provoz.

Čistý design výtahu v moderním interiéru. Vestavba je možná jak se samonosnou ocelovou konstrukcí, tak do zděné šachty. Výtahy Triplex.

 

JAK SE VÝTAH MONTUJE?

Základní variantou je montáž výtahu do stavebně připravené šachty, se kterou od začátku počítal projekt domu. Tato šachta může být betonová nebo vyzděná z pórobetonu či cihel. Druhou variantu představuje samonosná ocelová konstrukce pro vnitřní či venkovní instalaci (při dodatečném provedení bývá často venkovní instalace nezbytná). Pohon výtahu závisí na vaší volbě (lanový, hydraulický, šroubový).

 

NA KOLIK TO VYJDE?

Domovní výtah spojující jen dvě podlaží, s relativně pohodlnou kabinou (90 x 120 cm, nosnost 300 kg), pořídíte přibližně za 400 000 Kč. Počítejte s tím, že každá další stanice prodraží výtah přibližně o 50 000 Kč. Při dodatečné instalaci musíte leckdy investovat ještě do samonosné ocelové šachty, což je výdaj závislý na konkrétních podmínkách staveniště (orientačně počítejte od 100 000 až do 250 000 Kč). Cena se však vždy stanovuje individuálně!

Minivýtah vestavěný na míru do rodinného domu představuje ekonomické řešení s úsporou vnitřního prostoru. Výtahy Holý.

 

LEVNĚJŠÍ JE MINIVÝTAH

Připadá vám výše uvedené řešení příliš drahé? V tom případě zvolte hydraulický minivýtah, který má jen minimální nároky na prostor i elektřinu. Provoz minivýtahu v rodinném domě nevyžaduje instalaci strojovny: Pohon lze totiž jednoduše umístit do nevelkého boxu vedle výtahu. Relativně nízká investice (cca 300 000 Kč), jednoduchá instalace a skutečně nízké provozní náklady – to jsou vaše bonusy, pokud zvolíte tuto skromnou variantu. Montáž při dodatečné realizaci trvá zpravidla jeden pracovní týden a probíhá důsledně zvenčí.

 

PLOŠINY

Ještě levnější je plošina s hydraulickým nebo lanovým pohonem. Zde již nejde o regulérní výtah, ale rozhodně jde o nejlevnější bezbariérové řešení. Plošinu lze nainstalovat svisle, nebo šikmo podél okraje stávajícího schodiště. V šikmé variantě kopíruje svým pohybem sklon schodiště a jako bezpečnostní prvek využívá zábradlí. Může mít i podobu pohodlné sedačky. Instalace je možná na jednoramenná i víceramenná schodiště (pokud mají mezipodesty), pojezdy mohou být přímé nebo točité, zatáčka je možná o 90 i 180°. Konkrétní zkušenost s realizací šikmé schodišťové plošiny uvádíme níže.


Vilém Pulda, 88 let – moje zkušenost

„Když jsem schodišťovou sedačku vybíral, rozhodoval jsem se mezi rozpočty tří fi rem. Nakonec jsem zvolil tu, která měla cenu o dva tisíce vyšší než ostatní. Ve výsledku byla ale nejlevnější, protože výrobce poskytuje zdarma pětiletý servis a sedačka se musí každý rok kontrolovat. Celý proces od zadání trval 14 dní: Čekalo se na dovezení sedačky z Anglie, nicméně kolejnice měl montážník upevněné jen za 4 hodiny. Elektrický proud si přivedl ze zásuvky na zahradě v kůlně, není se ale čeho obávat, protože napětí 220 voltů v přívodném kabelu je změněno na pouhých 24 V. Sedačka je vůbec velmi bezpečná: Pokud dáte během jízdy nohu dolů, sama se zastaví. Když na ni pod schody do rodinného domu nasednu, u levé ruky mám spínač, který zapnu, a když pravou rukou držím páčku, sedačka jede. Pod sedačkou je další páčka, která otáčí sedátko, abych měl při výstupu nohy směrem k domu. Dá se ovládat taky dálkově z panelu pod schody i nad schody. Sedačka je naprosto perfektní! Přestože jsem profesí stavař a k tomu velmi kritický, nenašel jsem na ní chybu.“


Text: Vít Straňák, foto: archiv firem

 

Datum vydání: 9. 2. 2021

Edit: