Designblok 2019: Ozvěny budoucnosti

Jak dopadl letošní 21. ročník Designbloku 2019, který se díval do budoucnosti? Mezi oceněnými se objevily jak osobnosti dobře známé, tak řada nových jmen. Ceny byly rozdány v jedenácti kategoriích, ale zajímavé projekty se našly i mimo stupně vítězů.

HLAVNÍ CENA

Letošní hlavní cenu Designbloku získala Lucie Koldová, která představila novinky pro řadu českých firem a rovněž zpracovala koncept hlavní výstavy ve střední hale Průmyslového paláce na téma Budoucnost, které protínalo celý ročník festivalu. „Lucie Koldová ukázala nejen svými instalacemi v Designerii, ale ï novinkami, jež uvedla ve spolupráci s renomovanými výrobci, že její návrhy, čisté, efektivní a perfektně provedené jsou pro výrobce sázkou na jistotu úspěchu. V případě Lucie Koldové můžeme beze sporu hovořit jako o mezinárodně uznávané designérce,“ uvedla ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Nejlepší kolekce nábytku

Značka Javorina zvítězila v kategorii Nejlepší kolekce nábytku s židlí Lopa a Tuba studia Vrtiška & Žák a kolekcí stolů XX od Lucie Koldové. „Snažila jsem se naskicovat stůl jemným, ženským způsobem a zanechat na něm svůj rukopis. Podnož je decentní, protože Javorinu vnímám jako elegantní,“ upřesňuje Lucie Koldová. K židlím říkají jejich tvůrci Vrtiška & Žák: „O židli obecně se mezi designéry tvrdí, že je to nejtěžší zadání vůbec, protože je to vyčerpané téma. My jsme chtěli vytvořit obyčejnou, utilitární židli, která bude mít současný výraz. Propašovat do ní technologii a zručnost Javoriny, která je schopna popasovat se i s takovými detaily, jaké žádná jiná technologie, než je obrábění masivního dřeva, nenabídne. Židle vznikají bez použití jediného šroubu.“

Nejlepší novinka výrobce

Toto ocenění získal inovativní systém otevírání dveří Magnetic od společnosti M&T. Funguje na principu silných magnetů umístěných do dveřní zárubně. Jejich protikusem je blok z magnetické nerezové oceli zabudovaný ve dveřním křídle. Když se k sobě obě části přiblíží, magnetická síla dveře plynule a téměř neslyšně dovře, a to bez vysunutí jakékoli střelky v zámku. „Více než dvacet let se věnujeme výrobě dveřních klik, které stále zdokonalujeme. I přesto víme, že dveře s klikou nejsou zcela bezporuchové, potřebují pravidelnou údržbu a později i servisní zásahy. Proto jsme chtěli víc. Vyvinuli jsme systém inspirovaný otevíráním lednice, systém ovládání dveří bez kliky, bez zámku, a tudíž bez údržby, servisu i bez závad,“ říká Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T a konstruktér systému M&T Magnetic.

Nejlepší instalace výrobce nebo prodejce

TON v rámci pražského Designbloku 2019 připravil expozici jako poctu sametové revoluci a 30 letům svobodné tvorby. Úspěšně. Návštěvníky oblíbená minimalistická expozice, která mohla někomu připomínat scény z filmů Davida Lynche, zaujala i odbornou porotu a sametový prostor získal ocenění Nejlepší instalace výrobce. Expozici kraloval červený samet jako symbolický materiál revoluce. Byla jím potažena i novinka, křeslo Ginger, a také stěny, na které mohli návštěvníci psát vzkazy, malovat obrázky nebo vyznání. Design stánku – Henry Wielgus a Jan Plecháč, design křesla Ginger – Studio Yonoh.

Čistota podle značky Ravak

Vrchol minimalismu představila v rámci řady koupelnových baterií s názvem PURI značka Ravak. „Inspiruje mě styl oproštěný od všeho nepodstatného. Propojení válců, které tvoří tělo baterie, je proto strohé, aby vynikla čistota jednotlivých prvků a vznikl minimalistický celek,“ vysvětluje autor řady, designér Kryštof Nosál. Součástí uceleného setu koupelnových baterií je i unikátní technické řešení vanové baterie. Zcela u ní chybí vizuálně rušivý přepínač, který je pomocí speciální kartuše integrován dovnitř těla baterie. K přepnutí na vanu/sprchu a teplou/studenou vodu stačí jen jednoduchý pohyb páky vlevo a vpravo.

Nábytek, který voní

Vůně přírody uprostřed velkoměsta? Tento zážitek umí zprostředkovat originální koupelnový nábytek se skutečnou vůní, který na Designbloku představila značka Dřevojas. „Voňavá“ řada Module zahrnuje umyvadlovou a doplňkovou skříňku s dekorem dřevojas organic. „Jde o skutečné květy z posečené alpské louky nalisované na voděodolném HPL laminátu. Povrch nábytku není nijak uměle zalakovaný, takže zůstává zachovaná jak nerovná struktura slisované přírodniny pro realistický haptický zážitek, tak i skutečné aroma lučních květů,“ popisuje Ing. Petr Blažek, generální ředitel Dřevojasu.

Další ocenění:

Nejlepší kolekce bytových doplňků: Tititi / dřevěné objekty
Nejlepší kolekce svítidel: Dechem / svítidla Stratos a Kono
Nejlepší školní prezentace: Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze / projekt Studiolo Robotico R.U.R.
Nejlepší vystavená módní kolekce: Tereza Rosalie Kladošová / nové modely kolekce Merino Recycle
Nejlepší kolekce šperků: Želé / kolekce Autenticita
Nejlepší novinka designéra: Jiří Krejčiřík / kolekce nábytku Eclecticism

 

Text: Kateřina Nová
Foto: Designblok, archiv firem

Datum vydání: 21. 1. 2020

Edit: