Zavlažování trávníku aneb Voda pro zahradu

Jak vypadal váš trávník po loňském suchém létě? Pokud se zelenal, buď jste boháči a zároveň ne příliš ekologicky založení, protože jste zalévali pitnou vodou. Nebo jste naopak uvědomělí zahradníci, kteří s vodou dokáží hospodařit. A právě těm patří budoucnost. Trendem je totiž zahrada, která je, pokud jde o zavlažování, soběstačná.

ZAVLAŽOVACÍ TIPY

Tereza Veselá, Mountfield

Jak na zahradě schraňovat dešťovou vodu?

Záleží na dispozici zahrady, na invenci a možnostech každého zahrádkáře. Nejběžnější je asi svádění vody ze střechy domu do velkoobjemové nádoby. Odsud už se dá nabírat konví, nebo bez námahy pomocí speciálního sudového čerpadla distribuovat, kam je potřeba.

Jaký typ zavlažovače je vhodný na zalévání trávníku?

Trávník není záhon, a proto k jeho kropení potřebujeme rozprašovač, který rovnoměrně zavlaží i větší plochu. Na výběr je řada zavlažovačů. Ty jednodušší se připevní na konec hadice a nastaví se na nich typ kropení. U sofistikovanějších kyvadlových rozprašovačů nebo kropicích trysek s cyklovačem tlak vody rozkomíhá trysku, a voda tak rovnoměrně dopadá na celou plochu trávníku.

Důležitá je jistě i hadice. Jak ji vybírat a jak s ní zacházet, aby sloužila co nejdéle?

Pokud má dlouho sloužit, musí být vyrobena z kvalitních materiálů, nesmí se lámat ani kroutit. Vhodná je tedy hadice více vrstevnatá se síťovou výztuhou. Doporučila bych i kvalitní vozík na hadici nebo aspoň navíjecí buben. Po použití hadici snadno svinete a uložíte třeba do garáže.

Kärcher Rain System kombinuje výhody kapénkové závlahy a běžného zavlažování. Na rostliny působí jako déšť, ale jen v místech, kde je to potřeba. Jde o ekologické zavlažování bez plýtvání vodou. 1150 Kč, karcher.cz

MODERNÍ AUTOMATIZACE

Automatické a poloautomatické zavlažovací systémy jsou hudbou budoucnosti. Na čem staví?

Automatické systémy jsou řízeny pomocí rozvodů a zavlažovacího počítače, který ovládá přímo připojené zavlažovací vedení nebo lze přes automatický rozvaděč vody připojit až šest zavlažovacích rozvodů. V závislosti na modelu může zavlažovací počítač uložit různé instrukce pro na sebe navazující dny a podobně.
Poloautomatický systém je řízený manuálně, pustit vodovodní kohout musíte ručně. Hodí se pro jedno zásobovací vedení, při několika vedeních je nutné připojit vícecestný rozvaděč. Poloautomatické zavlažování je pohodlné, ale musíte hlídat dobu zalévání a vše řídit sami.

INSTALACI ZVLÁDNETE

David Benda, oddělení zahrady, Hornbach

Kdy se vyplatí přemýšlet o automatickém zavlažovacím systému?

Automatické zavlažování je vhodné pro větší plochy. Trávník, keře i záhony pravidelně udržuje vlhké, a tím vám šetří čas. Využít se ale dá téměř všude, i na terase nebo balkonu, a také v případě, pokud chcete odjet na letní dovolenou – ne vždy se najde ochotný soused. Automaticky řízené zavlažování se o vše postará i bez vaší přítomnosti.

Zvládne instalaci zavlažovacího systému kutil, nebo je třeba povolat odborníka?

Pokládka není náročná – stačí vykopat příkopy, do nich položit příslušenství a zasypat. Důležité je ale použít správné příslušenství. Při plánování může pomoci online automatický plánovač zavlažování, kde si nakreslíte zahradu a vyberete a rozmístíte systém, který se do ní hodí. Pak stačí vytisknout nákupní seznam, schémata, průvodce instalací a pustit se do práce. Při osobní návštěvě u profesionálů samozřejmě můžete očekávat jak odborné poradenství včetně vytvoření návrhu, tak kvalitní servis.

Co zavlažovací systémy nabízejí?

Kromě klasického zavlažování postřikovači nebo kapkovou metodou se například pro novou výsadbu hodí mlhové trysky a pro úzké plochy s rostlinami pásové trysky.
Zavlažovací počítač může být propojený přes dálkové ovládání s měřičem vlhkosti země. Počítač vyhodnotí zaslané informace a nastaví potřebný druh zavlažování.
Většina zavlažovacích počítačů má solární buňku, ze které odebírá proud pro svůj provoz.

Zavlažovač Aquazoom 250/2 pro obdélníkové plochy do 250 m2. Díky plynule nastavitelnému dosahu a šířce postřiku jej snadno přizpůsobíte místu. Ve spojení se stativem zavlažovače můžete rostliny zavlažovat z výšky. 1110 Kč.

ZAVLAŽOVÁNÍ A EVAPOTRANSPIRACE?

Evapotranspirace je celkový výpar ze zemského povrchu vztahující se k určitému území, skládá se z fyzikálního výparu (evaporace) a fyziologického (transpirace – výdej vody zejména listy).
A právě zavlažování může být řízeno na základě evapotranspirace: Zařízení měří pomocí čidel pravidelně stupeň vypařování z rostlin, teplotu vzduchu, sluneční záření, vlhkost vzduchu a množství srážek. Z toho poté vypočítává množství vody, které rostliny potřebují. Kromě toho se zohledňuje i stáří rostliny a její druh, složení půdy a další. Tato metoda je velmi přesná a šetří obrovské množství vody.

Moderní vychytávkou jsou automatické nebo mechanické zavlažovací hodiny, tedy časovač, který podle vámi zadaného rozvrhu spustí nebo ukončí závlahu. Jsou vhodné i pro záhony a skleníky.

KRÁSNÝ TRÁVNÍK V 7 KROCÍCH

  1. trávník ukliďte – shrabejte staré listí, větve…
  2. provzdušněte
  3. dosejte prosvítající místa
  4. zalijte
  5. ošetřete hnojivem
  6. posečte
  7. pravidelně sečte a zalévejte – ani moc, ani málo, obojí trávníku škodí

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Uložit

Datum vydání: 1. 7. 2019

Edit: