Dáme si do bytu… Dáme si dveře!

Při výběru interiérových dveří zvažujte kromě jejich funkčnosti pro danou místnost také design. Důležité je sladit s nimi nejen zárubně, ale i kliky a kování.

Lakované sklo zdobí povrch dveří Master Door. Díky skryté zárubni Aktive pohledově splývají se stěnou v elegantní jednotnou plochu. Foto JAP Future.

 

Výrobci dveří dnes nabízejí řadu druhů, takže je snadné se v celém bytě nebo domě držet jednotného stylu, a přitom si vybrat z variabilních modelových řad. Ty lze pak kombinovat podle jednotlivých místností, které mají na dveře různé nároky.

Černá matná klika Linea je coby novinka zařazena do letošní zákaznické akce (lze ji koupit v kompletu s interiérovými dveřmi za zvýhodněnou cenu). Světlá klika z řady Linea je z leštěné ušlechtilé oceli. Foto Hörmann.

 

Foto Hörmann.

 

Povrchy dveří

Na první pohled vás upoutá určitě vzhled dveří. Finančně nejpřijatelnější jsou dveře potažené umělou fólií, kterou lze vybírat v různých barvách i dekorech. Dražší, ale odolnější jsou pak dveře opatřené laminátovými fóliemi (CPL – nízkotlaký laminát, nebo odolnější HPL – vysokotlaký laminát). Opět je seženete v nejrůznějších designech. Oblíbené jsou dále dveře lakované do různých barev i dveře dýhované, tj. potažené tenkou vrstvou dřeva. Pokud máte rádi prosvětlené místnosti, zvolte skleněné výplně dveří.

Praktické modely dveří nabízejí systém, který umožňuje využít plochu pro instalaci zrcadla či háčků třeba na ručníky. Foto Solodoor.

 

Speciální dveře do koupelny i kuchyně

Nárazové střídání teplot, vysoká vlhkost i rozdíly teplot v sousedních místnostech, které dveře oddělují – tak by se jednoduše daly popsat podmínky, jež musí vydržet dveře do koupelny a kuchyně. Proto se prodávají modely se speciálními úpravami, které vytvoří díky své konstrukci a výplni dostatečnou teplotní bariéru a eliminují působení rozdílu teplot na vnější a vnitřní straně dveří. Díky tomu se zabrání kroucení dveří, rozkližování hran a dalším nežádoucím změnám. Pára z hrnců či horké vany tak zůstane pouze v místnosti, kam patří, a dveře poslouží léta bez újmy. Vybrané dveře této kategorie zvládnou dokonce teplotní rozdíly mezi místnostmi až 20 °C, stejně tak až 50% rozdíl ve vlhkosti.

Posuvné dveře do pouzdra Tenga 28, povrch tvoří přírodní dýha (dub sukatý), mušle Minimal TiNK. Zárubeň je obložková mini Normal. Foto Sapeli.

 

Posuvné modely

Pro menší prostory jsou ideálním řešením posuvné systémy dveří. Křídlo dveří se může posouvat po speciální pojezdové liště uchycené na zeď či garnýž, takže se instalace obejde bez větších stavebních úprav. Další variantou je zasouvání dveří do stavebního pouzdra. Ta už však vyžaduje instalaci do zdi. Díky posuvným dveřím je také snadnější odvětrávání místností, protože dveře netvoří překážku páře.

Dva základní typy kování – rozetové, u kterého jsou klika a otvor pro zámek od sebe odděleny, a štítkové, kde jsou klika a otvor spojeny v jednom celku. Foto Solodoor.

 

Foto Solodoor.

 

Kvalitní zárubně

S výběrem interiérových dveří je spojen výběr zárubní. Na trhu je několik typů, které vybírejte podle toho, jaké dveře do nich chcete umístit, případně v závislosti na tom, jestli bude zárubeň vložená do nového stavebního otvoru, případně jestli potřebujete pouze skrýt původní zárubeň. Mezi další faktory, které nelze při výběru opomenout, patří materiál, rozměr, povrchová úprava (pro výsledný efekt by měla ladit s povrchovou úpravou dveří) a orientace (zárubně se vyrábí pro dveře pravokřídlé, levokřídlé i dvoukřídlé). Samostatnou kapitolu tvoří zárubně pro posuvné dveře. U nich záleží především na tom, jestli zajíždí do stavebního pouzdra, nebo jestli se posouvají po zdi.

Dveře řady DesignLine Concepto jsou ideální volbou pro moderní střídmé interiéry. Zvolit lze ze 4 odstínů a také falcové i bezfalcové provedení. Ultramatový povrch Duradecor, speciální ochrana hran 4 Protect. Foto Hörmann.

 

Správně zvolené příslušenství

Po výběru dveří a zárubní se zaměřte na kvalitní a ke dveřím vzhledově ladící kliky a kování. V sortimentu pak výběr zužuje nejen materiál (nerezová ocel, hliník, bronz, nikl, chrom), ale také tvar a typ kliky tak, aby se co nejlépe hodila k vybraným dveřím. K dostání jsou také speciální kliky (mušle) kompatibilní se zásuvnými dveřmi. I v tomto případě je na výběr z mnoha různých variant (neuzamykatelné, s obyčejným zámkem, s vložkovým zámkem FAB, s WC zámkem a další).


Výplň dveří je základ!

  • Voština – kartonážní vložka se šestihrannou konstrukcí podobnou včelí plástvi s nízkou hmotností a nedobrou zvukovou izolací
  • Dutinková dřevotříska – vykazuje daleko lepší zvukově izolační vlastnosti i mechanickou odolnost.
  • Plná dřevotříska – používá se většinou u specializovaných technických modelů, jako jsou třeba dveře akustické.

Základní druhy zárubní

foto Solodoor

 

1. Standardní obložkové zárubně – jde o klasickou zárubeň, se kterou se nejčastěji setkáte v dřevěném provedení. Výhodou je všestranné použití. Lze ji namontovat do stavebního otvoru ve zděné, sádrokartonové i dřevěné stěně.

 

foto Solodoor

 

2. Pro bezfalcové (bezpolodrážkové) dveře je potřeba zvolit ty správné zárubně, díky kterým budou dveře a zárubně při zavření dveří v jedné rovině, a vytvoří se tak jednotný vzhled dveřního kompletu. Tyto zárubně mají skryté závěsy pro dveře.

 

foto Solodoor

 

3. Obklad ocelových zárubní využijete zejména v případě renovace staršího interiéru. Díky tomuto obkladu můžete mít nové dveře i v historickém domě v rekordně krátkém čase, a to bez bourání a bez větších stavebních úprav. Obklad se montuje na původní kovovou zárubeň pomocí montážní pěny (z původní zárubně stačí odstranit panty). Pro renovaci panelákových dveří, které mívají původní ocelové zárubně velmi úzké, je vhodný speciální obklad obložkové zárubně.

 

text Vanda Jesenská, foto se souhlasem firem Hörmann, Solodoor, Sapeli, JAP Future

 

Edit: