Flexibilní místo k odpočinku

Nábytek do obývacího pokoje si člověk kupuje jednou za čas, a proto by měl být co nejvíce „na míru“. Není nutné se řídit módními výstřelky. Splňte si raději svá skutečná přání a potřeby, abyste se tu cítili dobře.

Obývací pokoje dnes rozhodně nejsou strnule působícími salony s nepraktickým zařízením, v nichž se člověk bojí sednout si do křesla nebo odložit něco na stůl. Naopak, jde o dynamický a proměnlivý prostor, který by měl být věrným odrazem zájmů a potřeb jeho uživatelů. Přece tu však lze najít některé společné rysy, protože většina lidí v něm relaxuje a setkává se s ostatními členy rodiny. Proto tady obvykle nechybí pohodlná pohovka, kterou v menších místnostech mohou nahradit lehká křesílka nebo čalouněné židle. Ve většině domácností také najdete konferenční i televizní stolek a také sestavu skříněk, které se už povedlo vytěsnit „obývací stěnu“ – někdejší chloubu řady domácností.

Kolekce Miranda španělské značky Marckeric v příjemném zeleném odstínu je vyrobena z kvalitního borovicového masivu. Cena od 6 277 Kč. www.muzza.cz

Sérii Hemnes z masivní borovice rozšířila černě namořená knihovna se zády z dřevovláknité desky a vitrínová skříň se zásuvkami. Cena knihovny 3 490 Kč. IKEA.

VARIABILNÍ SESTAVY

Výhodou jednotlivých skříněk samostatně stojících nebo zavěšených na stěnu je větší flexibilita a schopnost přizpůsobit se co nejlépe danému prostoru. Pokud ovšem disponujete velkou obytnou místností, můžete vybírat ze široké škály nábytkových programů od tuzemských i zahraničních výrobců. Součástí těchto programů bývá i série nábytku do jídelny. Jejich hlavní výhodou je, že jednoduše sladíte relaxační a jídelní část. Zařízení obývacích pokojů často doplňují různé vitríny a prosklené komody nebo vyšší skříně. V moderních domácnostech mají většinou jednoduchý minimalistický design a mohou být vybaveny také integrovaným osvětlením. Jídelní kout stylové domácnosti osobitě doplní klasická kredenc s prosklenými dvířky za nimiž lze vystavit jídelní servis, broušené skleničky nebo vzácnou čajovou soupravu. Ani v soudobě zařízené domácnosti neuděláte chybu, pokud do ní citlivě zakomponujete například starožitnou vitrínu po předcích, nazývanou skleník.

Obývací stěna italské značky Orme složená z nástěnných skříněk ve vysokém lesku má rozměry 270 x 186 x 35–47,4 cm. Cena od 50 000 Kč. www.interiery-arfo.cz

Program Kioto ve skandinávském stylu, kombinující bílý lak a dubovou dýhu, je vybaven moderním bezúchytkovým systémem skříněk. Cena od 6 705 Kč. BRWcz.cz

  • Nábytek z masivního světlého dřeva nebo z dřevotřísky v dekoru podobného odstínu působí příjemně, je nadčasový a hodí se i do místností s menším dopadem denního světla.
  • Při zařizování zachovejte zvolený styl – například ke skandinávskému vybírejte jednoduchý nábytek z masivu nebo s dřevěnou dýhou a jednobarevné čalounění sedacího nábytku.

Nábytková řada Canyon vyrobená v medovém odstínu dřevodekoru dub obsahuje i kombinovanou komodu s dvířky a třemi zásuvkami. Cena 12 499 Kč. www.asko.cz

OBÝVÁK „NA MÍRU“

Abyste si doma opravdu odpočinuli a nabrali dostatek sil, zařiďte si obývací pokoj tak, aby co nejlépe vyhovoval vašim požadavkům. Nedělejte z něj pouhou výstavní expozici nebo místo pro občasné návštěvy. Vy a vaše rodina ho budete využívat denně, zatímco hosté pouze jednou za čas. Zkuste si stanovit, do jaké míry má plnit reprezentativní funkci a kolik zde potřebujete úložných prostor, které jinde v bytě chybí nebo je jich nedostatek. Nepřeplňujte ho nábytkem, aby působil vzdušně a mohli jste si zde třeba příležitostně zacvičit. Styl zařízení by měl korespondovat s celkovým pojetím vašeho domova a jednotlivé kusy nábytku by spolu měly ladit i v případě, že nepatří do stejné řady a byly kupovány postupně.

Nadčasový nábytek z kolekce Palladium v bílém laku a odstínu cognac se vyrábí z masivního smrkového dřeva. Cena této sestavy 115 360 Kč. Torrimex

KVALITNÍ MATERIÁLY

Při pořizování nového nábytku zvolte ideálně přírodní materiál, nejlépe masivní dřevo nebo solidní dýhované povrchy. Pokud vás odrazuje vysoká cena, jde o vaše přechodné bydlení nebo jste se finančně vyčerpali během náročné rekonstrukce, přesto se snažte vždy vsadit na kvalitu. Heslo „Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci“ v tomto případě platí dvojnásob. Kvalitní nábytek totiž nejen dlouho a bezchybně slouží, ale když se jím obklopíte, budete se doma cítit dobře, uvolněně a mnohem lépe si odpočinete.

Datum vydání: 30. 11. 2020

Edit: