Dešťovka a šedá voda

Že je škoda, aby dešťová voda tekla bez užitku do kanálu, to je celkem jasné. Ale víte, co je šedá voda? Použitá voda z umyvadel, sprch či van. Také tuto vodu stojí za to recyklovat.

Pražský projekt Cukrovar Modřany využije dešťovou vodu na splachování i praní prádla. foto Skanska

Specialistou na recyklaci šedé vody mezi developery působícími v České republice se stala společnost Skanska. Díky ní dnes použitou vodu po přečištění znovu využívá nejen několik administrativních budov nebo obchodních center (například pražské Centrum Černý Most), ale už i bytové domy.

 

Splachování šedou vodou

První vlaštovkou v tomto směru se stal rezidenční projekt Botanica v Praze 5, konkrétně jeho bytový dům K, který úspěšně absolvoval mezinárodně uznávanou certifikaci kvality a udržitelnosti budov BREEAM – Very Good. Unikátní systém pro hospodaření s šedou vodou, v jehož rámci je pro splachování toalet využita důkladně přečištěná voda z umyvadel, van a sprch, ukazuje názorně naše schéma. Ze zkušeností vyplývá, že domácnosti vyprodukují zhruba dvojnásobek šedé vody oproti reálné spotřebě vody na splachování. Pokud by však recyklovaná voda z nějakého důvodu nestačila, doplní ji v systému zachycená dešťová nebo pitná voda. Obdobné řešení (po ověření, že kapacita základního systému je dostatečná, už bez zálohy pitnou vodou) uplatnila Skanska také v komorním projektu Rezidence Čertův vršek v pražské Libni a nyní hodlá v rozsáhlém projektu Modřanský cukrovar postoupit ještě o krok dále: Chce zde rozšířit možnost využití šedé vody také na praní prádla. Úspora nejcennější tekutiny se tím ještě zvýší.

Využití šedé vody v projektu Botanica:, foto Skanska

 

Barvy vody

Je nasnadě, že co funguje u velkých projektů, může o to snáze fungovat v rodinném domě nebo na chalupě. Stačí, když dokážete od veškeré vypouštěné odpadní vody v domácnosti (tzv. černá voda) bezpečně separovat vodu hnědou (obsahující fekálie) a žlutou (obsahující moč). Pak vám zbude voda šedá (z koupelen, praček a kuchyní), kterou můžeme dělit na světle šedou (z umyvadel, sprch, van a praček) a tmavě šedou (z kuchyňských dřezů a myček nádobí). Zatímco tmavě šedá voda je jen v krajním případě použitelná na splachování (obsahuje totiž větší množství biologické složky, která komplikuje její úpravu), světle šedá voda se po přečištění a hygienizaci stává vodou bílou (užitkovou), kterou lze bez rozpaků využít pro provozní účely v domácnosti. Nejen na splachování, ale zpravidla i na mytí podlah nebo auta.

Ostrovní systém využití dešťovky foto Pro náš dům CZ

 

Další možnosti využití

K využití bílé vody pro zavlažování zahrady je nutné povolení vodoprávního úřadu: Bez povolení totiž nelze vypouštět odpadní vody (ani přečištěné) do vod podzemních. Šedou vodu můžete zachycovat v podzemní nádrži a zpracovávat podobným způsobem jako vodu dešťovou. Zásobníky pro šedou vodu a pro dešťovou vodu by však měly být oddělené. Recyklovat můžete nejen samotnou šedou vodu, ale také její tepelnou energii. Odpadní voda použitá v domácnosti na koupání nebo sprchování může průchodem přes výměník tepla sloužit pro předehřev nově natékající teplé vody. Na využití šedé vody můžete získat dotaci také z programu Nová zelená úsporám, a to i na využití tepla z odpadní vody (v rodinném domě až do výše 50 000 Kč).

Úsporné hospodaření s vodou pomocí sudu na dešťovku a sudového čerpadla for_q. foto Hornbach

Využití dešťovky

Podstatný krok k tomu, abyste v rodinném domě neplýtvali vodou, můžete udělat maximálním využitím dešťové vody a správným výběrem automatického zavlažovacího systému pro zahradu. Na splachování toalet i na zalévání zahrady je nanejvýš vhodné (a poměrně snadné) nahradit pitnou vodu právě vodou dešťovou. Systematické úspory pitné vody dnes navíc poměrně štědře dotuje Nová zelená úsporám (při využití dešťové i odpadní vody můžete získat až 105 000 Kč).

BC kontejner pojme až 1 000 litrů vody. S novou nádobou ho pořídíte za 3 990 Kč, repasovaný již za 2 990 Kč. foto Bauhaus

 

Pár pádných důvodů

Chcete několik pádných důvodů, proč šetrně hospodařit s vodou a využívat co nejvíce vodu dešťovou? Za prvé tím zlepšíte vlastní životní prostředí, za druhé přispějete k ochraně krajiny pro další generace. A za třetí snížíte na minimum svoji závislost na dodávce z vodovodního řadu. Sbírat, uchovávat a efektivně využívat dešťovou vodu, to je opravdu neocenitelná možnost a jistota do budoucna. Pokud vám nestačí uvedené argumenty, myslete na finanční přínos! Pořízením systému na zadržování a cílené využívání dešťovky ušetříte poměrně dost vlastních peněz. Investice do efektivního systému, který vám to umožní, sice není malá, ale můžete využít výše zmíněnou státní dotaci.

Biofiltr pro čištění odpadní a dešťové vody je v zahradě vcelku nenápadný a jeho fungování naznačuje řez. foto Vodarium

 

Dotace jako argument

Nová zelená úsporám nabízí pro rodinné i bytové domy dvě možnosti podpory. Jednak dotaci s názvem „Dešťovka – dešťová a odpadní voda“, jednak dotaci s názvem „Využití tepla z odpadní vody“. Podmínky pro rodinné a bytové domy se mírně liší (hlavně ve finančních limitech), vše podstatné včetně internetové žádosti o dotaci ale najdete přehledně zpracováno na webu novazelenausporam.cz. Tak vzhůru k úsporám a světlým zítřkům s dostatkem vody!

 


Ať vás sucho nezaskočí

– Pokud bude v letním období dlouhotrvající sucho, vyplatí se změnit od základu svůj přístup k zálivce a péči o zahradu.
– Intenzitu sečení snižte na minimum, v době extrémního sucha můžete sečení úplně zrušit.
– Trávník sekejte na nejvyšší stupeň délky. Nízký anglický trávník má sice exkluzivní vzhled, nedokáže však zadržet tolik vláhy. Proto půda rychleji vysychá.
– Vyšší trávník si lépe drží vlastní mikroklima, delší stébla lépe zadržují vlhkost, dovedou hospodařit i s rosou.


 

 

text Vít Straňák

foto se souhlasem firem Vodarium, Bauhaus, Hornbach, Pro náš dům CZ, Skanska

Datum vydání: 6. 10. 2022

Edit: