Festival designu slavil 25 let!

Designblok

Superstudio Veletržního paláce Národní galerie v Praze patřilo tuzemským i zahraničním vystavovatelům. Foto: Designblok

Hlavním tématem Designbloku, který proběhl 4. až 8. října, byla letos cesta. Jako každoročně přinesl ohňostroj inspirace v podobě výstav, speciálních instalací, zahraniční i tuzemské tvorby a doprovodného programu.

Letošní Designblok se konal na řadě prestižních míst naší metropole. Jako jeho centrum organizátoři zvolili Veletržní palác Národní galerie v Praze. Umístili sem Superstudio, Openstudio i Designerii, kde návštěvníci našli největší koncentraci vystavujících designérů, škol a výrobců. Podobu Designerie, která byla místem pro setkání, relaxaci a přehlídky v Malé dvoraně Veletržního paláce, dostala na starost scénografka Lucia Škandíková a vtiskla jí tvar srdce, zejména nejmladší návštěvníky tu potěšil také skákací hrad od Maxima Velčovského. Expozici Rodinné stříbro zaměřenou na kvalitní řemeslo a tuzemské rodinné firmy bylo možné navštívit v Uměleckoprůmyslovém museu.

designerie v Malé dvoraně

Do prostoru Designerie, umístěné v Malé dvoraně Veletržního paláce, navrhla scénografka Lucia Škandíková motiv srdce. Foto: Designblok

Prestižní expozice

V Míčovně Pražského hradu si mohli zájemci prohlédnout výstavu Made by Fire, jejíž premiéra proběhla na jarním Salone del Mobile v Miláně. Obsahovala bezmála 100 exponátů ze skla a porcelánu od čtyřiceti českých designérů. V Královské zahradě Pražského hradu před Míčovnou byla k vidění futuristická instalace s audiovizuálními prvky nazvaná Designblok Cosmos, kterou vytvořil Jan Plecháč. Zážitek z této prohlídky byl opravdu nadpozemský. Do prostoru rámovaného zrcadly a tvořícího nekonečný dojem autor umístil originální, převážně skleněné objekty tuzemských designérů a výtvarníků navržené speciálně pro tuto příležitost.

designblok cosmos

Designblok Cosmos byl koncipován jako pojízdná galerie obsahující deset originálních děl ze skla od desítky špičkových designérů. Foto: Designblok

designblok cosmos

U příležitosti jubilejního ročníku za podpory Nadace PPF vznikla speciální výstava Designblok Cosmos. Její první zahraniční zastávkou bude v dubnu 2024 Milano Design Week. Foto: Designblok

Čtvrtstoletí designu

Jubilejního 25. ročníku Designbloku, o nějž byl mezi vystavovateli mimořádný zájem, se po přísném kurátorském výběru zúčastnilo 227 designérů, studií, školních ateliérů i firem a během jeho konání proběhlo patnáct módních přehlídek. V rámci doprovodného programu mohli účastníci vyslechnout řadu odborných přednášek, které se týkaly materiálů budoucnosti, upcyklace oděvů, produktové ekologie a dalších témat úzce spojených s udržitelností. Zavedení tvůrci mohli při této příležitosti zájemcům předat své zkušenosti a zástupci firem představit náročnou cestu od prototypu produktu k sériové výrobě.

Vítězové 25. ročníku Designbloku

Osmého října 2023 vyhlásili poroty a organizátoři vítěze pětadvacátého ročníku Designbloku v osmi kategoriích.

1. Grand Prix (Cena za mimořádný počin): Cake Houses (Pavel Špringl, Matyáš Švejdík a Šimon Marek)
2. Cena AGC Glass Europe za udržitelný design: Ineke Hans – projekt REX, první zálohovaná židle
3. Nejlepší instalace výrobce: Moser (autor Jan Plecháč)
4. Cena veřejnosti: Moser
5. Nejlepší nábytek: mmcité – kolekce Morse (designéři Studio Segers)
6. Nejlepší bytové doplňky: LLEV – vázy Psychee, sklenice InNatura
7. Nejlepší instalace designéra: Marie Radke
8. Nejlepší školní prezentace: UMPRUM – UMPRUM.wav

Grand prix

Mladí architekti Pavel Špringl, Matyáš Švejdík a Šimon Marek stojící za značkou Cake Houses představili koncept konfigurovatelného domu, který je zcela přizpůsobitelný na míru budoucímu majiteli a spojuje v sobě výhody typového domu s možnostmi moderních technologií. Autoři usilují o architektonicky kvalitní, jednoduše konstruovatelné a univerzální rodinné bydlení. Cake Houses byly oceněny i pro svůj celospolečenský dopad, neboť tento projekt má potenciál zlepšit život mnoha lidí.

Marie Radke

Foto: Designblok

Nejlepší instalace designéra

Německá designérka Marie Radke byla finalistkou loňských cen Designblok Diploma Selection.

expozice značky Moser

Foto: Designblok

Nejlepší instalace výrobce,
cena veřejnosti

Podobu expozici značky Moser vtiskl její kreativní ředitel Jan Plecháč. Instalace s levitujícím mrakem nesoucím skleněné vázy zaujala kromě odborníků i návštěvníky, od kterých společnost Moser získala Cenu veřejnosti.

studio LLEV

Foto: Designblok

Nejlepší bytové doplňky

Objekty jsou tvořeny technikou foukání skla do forem z lokální směsi mycelia, z materiálu, jehož vývoji a zpracování se designéři studia LLEV Eva a Marcel Mochalovi dlouhodobě věnují.

instalace firmy mmcité

Foto: Designblok

Nejlepší nábytek

V interaktivní instalaci firma mmcité vystavila kolekci nábytku Morse z dílny belgického Studia Segers, v níž přenáší krátké a dlouhé signály Morseovy abecedy do podoby dřevěného sezení určeného do veřejného prostoru letištních hal, nádraží či do exteriérů.

Interaktivní projekt UMPRUM.wav

Foto: Designblok

Nejlepší školní prezentace

Interaktivní projekt UMPRUM.wav vychází z pochopení struktury hudby a hudebních nástrojů. Na projektu, poprvé představeném na letošním milánském Design Weeku, spolupracovali designéři, přední čeští hudebníci a teoretikové hudby.

Text: Dita Fingerlandová
Foto: archiv Designbloku

Datum vydání: 24. 1. 2024

Edit: