Krásný čas studentský

Máte doma studenta? Pak byste možná mohli dlouze vyprávět o tom, jaká má přání a nároky, po čem všem touží a co potřebuje a že není jednoduché všem jeho požadavkům vyhovět. Často je tak nutné rozlišovat, co je opravdu nezbytné a co už jsou jen okamžité nápady, které schopnost úspěšně studovat příliš neposílí. Ve studentském pokoji se nicméně téměř stoprocentně uplatní vybavení z obou kategorií.

Ti z nás, kteří mají studentská léta dávno za sebou, možná melancholicky vzpomínají na tu krásnou, bezstarostnou dobu plnou plánů, snů a odvahy, nezapomenutelných historek, přátelství na život a na smrt, šťastných a nešťastných lásek, a dalo by se pokračovat. Čas už totiž zametl pod koberec vzpomínky na to, že to byla i léta hledání sama sebe, strachu ze zkoušek, hodin strávených nad knihami a výkresy, noci probdělé před písemkami, maturitou, státnicemi… Už si vzpomínáte? Měli byste to mít na paměti ve chvíli, kdy budete zařizovat svým dětem studentský pokoj. Smiřte se s tím, že v něm zdaleka nebudou jen postel, pracovní stůl a štosy knih. Zejména pokud má vaše dítě k dispozici pokoj samostatný, stane se doslova jeho svatyní. Bude se v něm odrážet celá jeho existence. A zase si sáhněte do svých vzpomínek – neměli jste i vy na stěně obří plakát Rolling Stones, v rohu opřenou kytaru, na polici kromě skript i sbírku komiksů a cédéček a v posteli velkého plyšového medvěda, kterého jste s kamarády vystřelili na pouti? A na podlaze samozřejmě nepořádek…

Náladu pokoje snadno změní barva a štětec. Žlutý Balakryl UNI (odstín 0620) byl použit na židli, rámeček a odpadkový koš, na lampičku tmavě modrý odstín 0460, na dřevěné pořadače světle šedý odstín 0105. www.balakryl.cz

CO POTŘEBUJÍ

Žádný student si zřejmě nebude vlastní pokoj zařizovat sám, už jen proto, že s velkou pravděpodobností nevládne takovými finančními prostředky. Na to, jak bude jeho hájemství vypadat, by se nicméně měl podílet. Na vás jako rodičích je jeho představy smysluplně korigovat. Postarat se o základní vybavení a to, co učiní pokoj každého jednotlivého studenta osobitý a nezaměnitelný, nechat co největší měrou na jeho zvážení.

POSTEL, ŽIDLE, STŮL

Základním vybavením, které byla pro mnoho generací studentů v minulosti také tím jediným, co ke studiu měli k dispozici, je vhodná postel, kvalitní pracovní stůl a židle. Lůžko pro studenta má parametry postele pro dospělého. Minimální rozměr je 90 x 200, čím větší, tím pro pohodlí a pocit dospělosti lepší, navíc ať chcete nebo nechcete, studentské lásky vašeho potomka dříve či později zavítají i k vám domů… Budete pak pořizovat přistýlku nebo zcela nové lůžko? Nezapomeňte ovšem opatřit rám postele kvalitním roštem a matrací, tato dvojice představuje alfu a omegu kvalitního spánku.
Rovněž pracovní stůl a židle musejí splňovat nároky na dlouhodobou činnost podobnou kancelářské práci. Stůl pro studenta by měl mít rozměr pracovní desky 80 x 140 až 160 cm – bez počítače. Židle by měla být vyrobena z kvalitních materiálů, aby byla zajištěna její životnost. Pro psaní je nutné, aby mohla „zajet“ pod desku stolu. Židle pak musí umožnit sezení, při němž bude mít její uživatel celá chodidla na zemi, stehna mírně sešikmená směrem dolů, kolena níže než pánev, nohy lehce rozkročené, špičky mírně od sebe.
Je-li vaše dítě teprve školákem a hodláte pro budoucnost vsadit na rostoucí nábytek, je to určitě skvělá volba. Abyste ale opravdu ušetřili, volte rostoucí nábytek nejen kvalitní, ale také v nadčasovém designu, ideálně v neutrálních barvách. Růžová židle, i když osmiletému děvčátku padla do oka, se osmnáctileté slečně pravděpodobně už líbit nebude. U chlapců to bude obdobné.

Kusový koberec City 68/VKR, materiál 100% PP Frisé Heatset, výška vlasu 8 mm. V různých rozměrech, od 804 Kč (80 x 150 cm). www.breno.cz

NEPOTŘEBNÉ NUTNOSTI

Základ studentského pokoje máte, i o něm byste se samozřejmě měli poradit se svým studentem. Požadovaná velikost postele je jedna věc, ale zda bude jednoduchá dřevěná, kovaná, se zásuvkami, čelem, na nohách či patrová, o tom by měl rozhodnout její uživatel, samozřejmě při zohlednění vašich finančních možností a také možností místnosti, kterou bude obývat.
Pak už přicházejí na řadu věci, které mohou a nemusejí zvýšit pohodlí při studiu. Mezi ty, které možná přispějí k lepší koncentraci a organizaci, patří úložné prostory – knihovny, police, regály, pojízdné kontejnery, skříně, komody, věšáky, němí sluhové. Zjednodušeně lze říci, že co studentovi usnadní úklid, je vítáno, přirozený smysl pro pořádek v tomto věku od svých dětí nečekejte. Praktický je určitě i větší odpadkový koš nebo koš na špinavé prádlo, který bude ve studentském pokoji zřejmě využívaný více než ten v koupelně.

TADY BYDLÍM JÁ!

A konečně jsou tu doplňky, které na první pohled s kvalitou studijního prostředí souvisí okrajově, ale pro studenta jsou velmi důležité. Vždyť nežije jen školou. Připravte se nejen na plakáty, plyšové hračky a jiné relikvie jako vzpomínky na dětství, ale i na další suvenýry, které budou jistě přibývat – letenka z prvního výletu bez rodičů, rámečky s fotografiemi z prázdnin, sportovní dres klubu, kytara, hudební přehrávač, reproduktory… Připravte se na převahu černé barvy – to bývá v určitém věku standard. I když sociální sítě vládnou světu, každý normální mladý člověk má jakýsi facebookový profil i v podobě svého pokoje. A pokud vám připadá, že tento prostor ovládá všechno, jen ne řád, přimhuřte oko. Vzpomeňte si na sebe – připomínal ten váš snad úhledně poklizenou klícku?

Jednolůžko DOMINO BUBBLES se zábranou, 100% masiv buk cink, povrchová úprava: ekologický olej, barevně lakované zábrany, postel pro rozměr matrace 90 x 200 cm. Jednolůžko je součástí variabilního dětského nábytku. 14 482 Kč včetně roštu a matrace, www.domestav.cz

NÁROKY NA MATRACI

Matrace musí optimálně podepřít zakřivení páteře při spaní na zádech, zabránit zalomení páteře v bederní oblasti při spaní na boku, uvolnit během spánku obratle a tím vytvořit prostor pro regeneraci meziobratlových plotének, musí umožnit kvalitní prokrvení tkání.
Musí být vysoce prodyšná a reagující na pocení lidského těla, musí odvádět tekutinu od těla a rychle ji odpařovat.
Musí integrovat poznatky o fázích spánku, měla by umožnit co nejdelší regeneraci v hlubších fázích spánku.
Testování výrobků na absenci zdraví škodlivých materiálů garantují nezávislé certifikáty, například certifikát Oeko-tex, atest „Zdravotní produkt první kategorie“ neboli Medical Device Class One a další podobné.
Zdroj: Magniflex

NOVÁ DOBA

Zatímco kdysi měl student na stole pár archů papíru, kalamář, husí brk a štosy knih, dnes musí jeho stůl unést mnohem více. I když se studijní materiály z velké části přesunuly na obrazovky počítačů a notebooků, přišli jiní pomocníci: tužky různé tvrdosti, kuličková a plnicí pera, pera rýsovací, barevné fixy a zvýrazňovače, opravné pásky, laky, lepicí štítky. Arch papírů a učebnice ve své tradiční podobě jsou přitom ještě stále třeba. A k tomu se na stůl nastěhoval počítač s množstvím kabelů, mobil s nabíječkou, reproduktory… Organizace, jíž drobné vybavení pomůže, je tak žádoucí, aby mohl student na svém stole také pracovat.

S pomocí služby LikeFoto můžete nechat jakoukoliv fotografii zalaminovat do odolného kaleného skla a chránit ji tak před poškozením. Cena podle formátu od 1290 Kč, likefoto.cz

STUDIUM 3. TISÍCILETÍ

Bez počítače se dnešní výuka neobejde. Musí se tedy vejít na psací stůl, který zajistí, že práce na něm bude v pořádku po ergonomické stránce a že neohrozí zdraví studentských zad. Ergonomii přitom zohledňují i výrobci doplňků – existují speciální podložky pod myš, které zabrání vzniku zánětu šlach a dalším nepříjemným zdravotním potížím. Pořídit můžete také ergonomicky tvarovanou myš nebo i klávesnici, která podpoří správné postavení ruky, úchop, a opět – zabrání bolestem pohybového aparátu způsobeným nevhodným stereotypem.

Text: Kateřina Nová
Foto: Archiv firem

Datum vydání: 26. 9. 2018

Edit: