Rekonstrukce vítězné koupelny

Jestliže existuje vžitý názor, že snacha a tchýně spolu nevycházejí, tak v Brněnci u Svitav to neplatí. Emilie Jedličková se stala výherkyní naší soutěže díky impulsu snachy Lenky, která se z velké části podílela na rekonstrukci, která proběhla ve spolupráci se dvěma českými výrobci.

Na začátku příběhu byly náhoda a sada kuchyňských hrnců. Tu si totiž Lenka před nedávnem pořídila domů. Bonusem k nákupu byl časopis Pěkné Bydlení, v němž objevila čtenářskou soutěž. Řekla si, že zkusí štěstí a nafotila panelákovou koupelnu a toaletu u tchýně. Na přestavbu totiž nebyly peníze a paní Jedličková neměla ani chuť stávající zázemí měnit. Do paneláku postaveného koncem šedesátých let se přestěhovala teprve před dvěma lety. Ve 2+1 v prvním patře je spokojená, jedinou slabinou bylo před rekonstrukcí skoro padesát let staré umakartové jádro polepené tapetou imitující cihlovou zeď. Vana s neustále se viklající zlomenou nohou či toaleta s protékající nádržkou měly nejlepší období také za sebou. „Občas soutěžím a v momentě, když na to zapomenu, to vyjde. Tohle byl třetí pokus, psala jsem i do jiných časopisů. Příliš jsem tomu nevěřila. Z redakce se mi ozvali za dva měsíce a oznámili výhru. Byl to ten správný okamžik, kdy už jsem na soutěž úplně zapomněla,“ vypráví Lenka.

3

2

 

1

SEZÓNNÍ ZÁLEŽITOST

Když mi to snacha oznámila, moc nadšená jsem nebyla, měla jsem strach, kolik peněz to bude stát. Teď jsem Lence vděčná. Všechno je tu nové, čisté, dobře se to udržuje,“ připomíná Emilie. Tři měsíce potom musely stačit na přípravu, bourání a realizaci rekonstrukce, která přišla včetně veškerých prací a sponzorské částky dohromady na 180 tisíc korun.„Nejhorší byla příprava, inspiraci jsme hledali v časopisech a na internetu. „Podle pravidel soutěže jsme to musely stihnout do konce října. Netušily jsme, jak bude v létě složité sehnat nějakého zedníka. Setkaly jsem se dokonce s odpovědí: „Kdepak na termín, já potřebuju mít volnost“. Nakonec jsme se dohodly se stavební firmou ze Svitav, která zajistila projektanta i zedníka,“ vzpomínají obě. Lenka jednou týdně jezdila desítky kilometrů z Moravského Krumlova do Brněnce dohlížet na stavbu. „Mám ráda, když to takzvaně odsýpá. Všechny překvapilo, že přesně vím, co chci. Zařizování mě baví a snad mám vkus,“ dodává Lenka. Po dobu přestavby paní Emilie bydlela doma, ve fázi největší rozkopanosti mohla navštívit příbuzné.

6

7

Původní tapeta napodobovala cihlovou zeď, PVC na podlaze pak dřevěnou podlahu. Nové keramické obklady značky RAKO imitují pro změnu přírodní travertin. Na obkládačkách 20 x 60 centimetrů je dokonce vidět žilkování kamene.

VOLNOST K NEZAPLACENÍ

Necelé tři metry čtvereční, to je plocha, kterou se povedlo trochu “přifouknout” a nejenom opticky. Moderní sanitární vybavení od společnosti RAVAK je navržené tak, aby vylepšilo komfort a mnohem lépe se s ním organizují malé koupelny. „Teď se tu můžu aspoň otočit a zorientovat. Do skříňky pod umyvadlem jsem uložila menší věci, takže je na první pohled uklizeno. Pohodlné je, že se sem vešla pračka, která předtím stála v kuchyni,“ pochvaluje si paní Emilka. Přestože šlo jen o rekonstrukci dvou malých místností, úpravy se logicky dotkly sousedních místností uprostřed bytu. Odstraněním poliček se rozšířila koupelna alespoň o pár centimetrů směrem do krátké chodbičky, která spojuje předsíň s kuchyní. Lenka navrhla prosklení, jímž se dostává z kuchyně do koupelny denní světlo. Stropy bylo nutné srovnat sádrokartonem. Protože velký formát kalibrované přesné dlažby 60 x 60 centimetrů vyžaduje dokonale rovný podklad, bylo nutné udělat podlahovou stěrku. „Musely jsme nechat sundat PVC krytinu v chodbě a v kuchyni, povrch srovnat, pak PVC zase vrátit,“ upřesňuje Lenka.

5

Proč je po rekonstrukci paneláková koupelna komfortní, přehledná a dokonce větší? Protože koupelnový koncept Chrome umožnil z rozsáhlé nabídky vybrat zařízení, které počítá s malým prostorem a je sladěné. Kupříkladu designový oválný prvek se objevuje na umyvadlové skříňce i na zrcadle. Výrobce RAVAK dovolil vybrat sprchový kout Blix s posuvnými skleněnými dveřmi z jiné kolekce, protože otvíravý typ by v tak malé místnosti překážel. Z katalogu si výherkyně vybrala vodovodní baterie včetně hlavové sprchy doplněné ruční sprchou.

INSPIRACE Z VÝLETU

Vždycky si vybírám praktické věci, takže jsem ráda, že mám v koupelně a na toaletě oblíbenou béžovou, na které nejsou vidět kapky,“ vysvětluje Emilie, proč je pro ni série Senso od jednoho ze sponzorů soutěže značky RAKO ideální. Emilie s Lenkou měly katalogy výrobků, ale raději si zajely do brněnského koupelnového studia MK. Tam totiž viděly předobraz vysněné koupelny: hladké i lesklé obkládačky Senso imitující přírodní travertin použité na stěně a na vaně, na podlaze pak dlažba Trend. Prohlédly si zároveň sanitu včetně sprchy a také koupelnový nábytek. V kreativním oddělení RAKO potom připravili kladečský plán. Stěny oživili listelami, na sokl sprchového koutu použili mozaiku. Když se Lenka rozhodla pro obklad stěn až ke stropu, řemeslník jí řekl, že tak se to nedělá. “Na řešení jsem trvala a jsem spokojená, že jsem se nenechala zviklat. Koupelna působí ucelenějším dojmem,” říká Lenka. Starou minivanu nahradil sprchový kout, který je podle Emilie mnohem pohodlnější. Otvíravé dveře by tu překážely, Lenka tudíž poprosila o výjimku a výměnu za jiný model. U výrobce RAVAK, druhého sponzora soutěže, jí vyšli vstříc. Nedostatek místa vyřešil model Blix 90×90 cm s posuvnými dveřmi z bezpečnostního skla a moderní nízkou vaničkou z litého mramoru. Výhodou bylo, že z širokého portfolia výrobků RAVAK určených pro celou koupelnu šlo vybavit místnost úspornými vodovodními bateriemi, zrcadlem či umyvadlovou skříňkou. A navíc dobře sladit, protože koncept Chrome, z něhož výherkyně mohla vybírat, zahrnuje takřka padesát designově sladěných položek.

8

Série Senso obsahuje rovněž drobnou mozaiku 2,5 x 2,5 cm, která se výborně hodila při obkládání čtvrtkruhového koutu. V koupelně i na toaletě se v ploše střídají dva odstíny obkladu a uplatnila se dekorativní linka z matné listely. Na podlaze je doplňuje sametový povrch světlé dlažby 60 x 60 centimetrů ze série Trend. Toaletní mísu, držák na toaletní papír a mycí štětku dodala firma RAVAK.

Datum vydání: 31. 1. 2016

Edit: