S vyhlídkou na Říp

Pokud se sejde nápad a odhodlání, vznikají obvykle výjimečné věci. To je případ tohoto rodinného domu v Polabí ve středních Čechách. Měl být původně přízemní a rozlehlý. Místa nabízí i v této podobě dostatek, ale oproti plánům hrdě vyhlíží do krajiny, kde horizontu vládne hora Říp.

Majitelé rozlehlého pozemku zamýšleli postavit jednopodlažní bezbariérový dům, návrh architektů, které oslovili, jim však plány zhatil, a to v dobrém slova smyslu. Toho, že zásadně změnili své rozhodnutí, dnes nelitují. Jejich domov je nejen pohodlný, což je základním požadavkem na bydlení, ale také výjimečný – to je příjemný bonus. Třešničkou na dortu už jsou nádherné výhledy do okolí, o nichž by si majitelé v případě přízemního domu mohli nechat jen zdát.

JE TO ŠNEK?

Nerušený rozhled po rovinaté krajině s vrcholky Českého středohoří nabízí dvoupodlažní část domu. Má podobu jakéhosi šneka, který se pozvolna zvedá ze zelené střechy a zavíjí se do ulity ve tvaru trojúhelníku. Právě tento prvek činí dům nad jinými výjimečný. Přitom při jeho navrhování museli architekti vyhovět místnímu omezení, které vyžadovalo opatřit dům sedlovou střechou.

ŽIVOT KOLEM HALY

„Šnek“ je i přirozeným centrem rodinného života, v němž má hlavní slovo světlo a prostor. Představuje jej především velkorysá hala, která ve společenské části stoupá až do podkroví. Tuto „svatyni“ obklopují jednotlivé místnosti – v přízemí kuchyně a společenská část hlavního obytného prostoru, pokoje, ložnice, koupelna, v podkroví pak další dva pokoje a galerie, kde lze nerušeně pracovat či odpočívat. Právě to, že hala prostupuje celým domem, zajišťuje jednak v okolních místnostech potřebné soukromí, jednak zároveň neustálý kontakt mezi obyvateli, ať se nacházejí v jakémkoli podlaží šneku.

PROMYŠLENÉ VÝHLEDY

Velkorysé prosklené plochy nechávají do domu proudit maximum světla, v přízemí umožňují nerušené propojení domu se zahradou. Štít je prosklený z obou stran, vrchol šneku tak nabízí možnost rozhlížet se do krajiny směrem na sever i na jih, jižním směrem se rozhled ještě více otevírá, pokud vystoupíte na terasu.

Jak se v domě žije majitelům?

„I po čtyřech letech se v něm cítíme, jako bychom tu byli teprve krátce. Každé roční období zde má osobité kouzlo a dodává domu jinou tvář. Dům skvěle zapadá do našeho životního stylu. Klaníme se talentu a schopnostem architekta, jenž vše obratně zachytil – ztvárnil až do nejmenších detailů.“

Ing. arch. Jaromír Veselák

Atelier Aeroplan

„Při navrhování tohoto domu jsme se nechali inspirovat krajinou Polabí – místo se nachází v širokém oblouku Labe u Roudnice nad Labem. Konkrétně tedy plochou krajinou naplavenin, které řeka po tisíciletí ukládá na vnitřní straně každého meandru, ale i krajinou Českého středohoří na dohled ve vzdálenějším horizontu.“

 

Text: Kateřina Nová; Foto: Jiří Ernest

Datum vydání: 30. 1. 2023

Edit: