Prostor pro barvy i světlo v novostavbě

Podobně pečlivě a s citem pro detail, jak modeluje finální podobu domovů svým klientům, se interiérová designérka Gabriela Černá zhostila i jednotlivých místností nového příbytku pro svou rodinu.

S manželem, dvěma malými dětmi a kocourem se před několika lety přestěhovali do novostavby patrového rodinného domku ve městě nedaleko pražské metropole. Kromě příjemně velké obytné plochy nabízí nový dům k dispozici zahradu, na kterou lze vyjít přes terasu s pergolou přímo z multifunkčního obytného prostoru v přízemí.

Každý si najde svůj kout

V přízemí se kromě nezbytného technického zázemí domu a spíže, zřízené v prostoru pod schodištěm, i malé koupelny se sprchovým koutem a toaletou nachází hlavní obytný prostor, kde se celá rodina potkává. Protože je však obývací část úzce propojena s kuchyňskou, jídelní a také s dětským herním koutkem, vybudovaným v útulném zákoutí naproti kuchyni, naleznou tu jak rodiče, tak děti své soukromí, ale přitom si jsou stále nablízku.
Nadzemní patro domu je klidovou zónou, kde najdete ložnici rodičů s prostornou šatnou, oddělenou posuvnými dveřmi, dětský pokoj, pracovnu a také větší koupelnu i oddělené WC.
Koupelna v patře slouží primárně dětem a je vybavena dvěma umyvadly a oválnou vanou. Menší koupelnovou místnost v přízemí využívají převážně rodiče a také případné návštěvy.

Stěny obou koupelen pokrývá benátský štuk. Postel je z masivního dubového dřeva a ukrývá pod sebou i rozměrný úložný prostor.

Království chutí a vůní

Kuchyňskému koutu, jemuž byla vyčleněna část společného obytného prostoru v přízemí, dominuje bílá v kombinaci s příjemně teplým dřevodekorem. Velkorysá kuchyňská linka do tvaru písmene L je z lamina značky Egger (dvířka i korpusy s dřevodekorem), má spoustu úložných prostor a byla zhotovena na míru. Na dvířka některých horních skříněk byla použita MDF s bílým lakem ve vysokém lesku. Bílá pracovní plocha je vyrobena z umělého kamene Polyston. Kuchyňské spotřebiče si majitelka a zároveň bytová designérka v jedné osobě vybrala od výrobců Siemens a Whirlpool.
Jako obklad stěny za varnou deskou pak zvolila odolné kalené sklo, část stěny za dřezem pokrývá benátský štuk. Velkou devízu prostoru představuje široké okno ve stěně za pracovní plochou s jednoduchým dřezem, které kuchyni přes den příjemně prosvětluje.

Dětský pokoj obývají dva chlapci.

Materiály a barvy

Podobně jako kuchyně působí lehce a vzdušně všechny místnosti v domě. Jistou výjimku představuje pouze dětský pokoj, kde designérka použila více výraznějších veselých barev. I zde však spolu veškeré zařízení dokonale ladí.
A jaká byla původní představa, která předcházela konkrétním krokům při výběru materiálů i barev? „Určitá forma nadčasovosti, žádné módní trendy, ale spíše nadčasová klasika,“ vysvětluje majitelka původní myšlenku celého prostoru. Přesně v duchu této vize zařizovala od začátku společný nový domov, aby se tu rodina cítila co nejpříjemněji.
Při výběru materiálů a barevného ladění nábytku i dalších bytových doplňků se pak snažila naplnit představu, kterou charakterizuje takto: „Moderní styl, jednoduchost, kvalitní materiály s co nejnižší možnou nutností časové náročnosti na údržbu. Obnovitelné, přírodní. Světlé ladění, tlumené i světlejší pastelové barvy.“

Nábytek na míru i solitérní kusy

Většina nábytku v domě, jako je kuchyňská linka, jídelní stůl, skříně i postele, byla vyrobena na míru. Pouze několik samostatně stojících solitérů v obývacím pokoji si majitelka vybrala ve svém oblíbeném obchodě Nábytek Herink. Jedná se převážně o zajímavé industriální kousky vyrobené z masivní akácie nebo z mangového dřeva. Do dětských prostor se vešly ještě některé praktické kusy nábytku zakoupené v obchodním domě IKEA.

Vstupní hala se dvěma vestavěnými skříněmi a lavicí na přezouvání.

O úložné prostory není nouze

Hlavním úložným prostorem je rozměrná šatna za ložnicí, kam se kromě oděvů a bot vejde ještě celá řada nezbytností. Další úložný prostor pak najdete ještě pod prostorným dvojlůžkem. Děti mají oblečení uložené v komodách a skříňkách ve svém pokoji. V chodbě v přízemí jsou ještě další dvě velké vestavěné skříně a v obývacím pokoji dvě nízké komody.

Rozmarné parádivé stěny

Stěny v každé z místností jsou řešeny jiným způsobem. Kuchyň a koupelna v přízemí i v patře mají zdi pokryté benátským štukem, v dětské herně najdete tapety, které je možné vymalovávat. Obývací prostor je vymalován technikou batiky.
Podobně rozmanité jsou i stěny místností v patře. Ty v rodičovské ložnici nechala designérka pokrýt bílou výmalbou, kterou na jedné ze zdí vkusně doplňuje tapeta vlastní výroby zhotovená místnosti přímo na míru. Do dětského pokoje pak zvolila omyvatelnou výmalbu, na níž se dá psát nebo kreslit. Pokoj ještě rozveselila různými typy samolepek opět zhotovenými na míru podle vlastních návrhů.

Sólo pro marmoleum

Kromě technické místnosti a koupelen najdete všude na podlahách praktické a snadno udržovatelné marmoleum a pod ním podlahové vytápění. Technická místnost a obě koupelny byly vybaveny velkoformátovou dlažbou.
Rodina vsadila na nadčasovou klasiku, a to se vším všudy. V domě nejsou použity žádné inteligentní technologie ani moderní řídicí systémy. „Nemám to ráda, bojím se jich,“ uzavírá s úsměvem paní majitelka.


Ing. Gabriela Nováková
GaDesign

Interiérová designérka, která se věnuje navrhování a realizacím interiérů domů a bytů od roku 2011.
Vytváří prostory, ve kterých je skloubena funkce, perfektní materiály, stejně tak estetika a design.
A protože někdy je těžké sehnat to pravé do svých realizací, věnuje se také výrobě tapet, samolepek a lustrů na míru.
info@gadesign.cz
www.gadesign.cz

VIZITKA DOMU

Realizace: 2012-2013
Užitná plocha: 1. NP: 67,09 m2, 2. NP: 58,84 m2,
celkem 125,93 m2
Podlahy: Marmoleum Home, tlouštka 2,5 mm
Schodiště: lité betonové pokryté kobercem s nízkým vlasem, což je dočasné řešení kvůli malým dětem
Okna: typ Brillant Design, plastová s plastovými okapy, s 5 až 6 komorami od výrobce Rehau, zastínění řešeno žaluziemi a římskými roletami
Dveře:
interiérové – MDF s lakovou povrchovou úpravou a decentními čtyřmi pruhy, v šatně a koupelně celoskleněné posuvné
vchodové – plastové, systém Brillant Design, čtyřkomorové profily o šíři 70 mm, bezpečnostní, prosklené od výrobce Rehau
Vytápění a ohřev vody: zajišťuje plynový kotel pro obojí, vytápění podlahové

1. NP 1 – vstupní hala, 2 – centrální obytný prostor, 3 – schodiště, 4 – spíž, 5 – koupelna, 6 – WC, 7 – dětská herna a kuchyň   2. NP 1 – koupelna dětí, 2 – chodba, 3 – dětský pokoj, 4 – pracovna, 5 – ložnice, 6 – šatna

 

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: Milan Mošna, Morris Media

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Datum vydání: 7. 6. 2017

Edit: