Hudební plakáty jako dokonalá výzdoba

Když se řekne slovo plakáty člověk si vybaví zejména hudební plakáty, které milovala nejedna generace. Naopak hudební plakáty jsou natolik klasické, že je možné je vystopovat zpět do počátků populární hudbu v klasickém slova smyslu, fanoušci v 50.

letech tak například mohli najít plakáty Elvise Presleyho nebo Franka Sinatry a tak to postupovalo s časem přes například Backstreet Boys v 90. letech, Linkin Park s příchodem nového století až po například jihokorejské megastar BTS v současné době. Hudební plakáty jsou unikátem a také v dnešních dobách je právě hudba inspirací pro dekorace interiéru, nicméně tato kategorie plakátů je skutečně bohatá.

Černobílé plakáty

Černobílé hudební fotografie patří mezi unikát svého stylu a často se z pohledu plakátů jezná zejména o jazzové fotografie, které mohou být černobílé nebo nasvícené jednou z barev – často s modrým odstínem. Výhodou černobílé fotografie je to, že má nejen unikátní atmosféru, ale hlavně je možné je jednoduše kombinovat do interiéru téměř jakéhokoliv stylu a barevného provedení.

Mezi slavné plakáty zde patří také slavné ikonické fotografie předních hudebních legend – příkladem mohou být slavné fotky hvězd jako jsou Freddie Mercury, David Bowie, Bob Dylan nebo Patti Smith. V tomto případě se často jedná o restaurované dobové fotografie, které dodávají interiéru na speciální atmosféře.

Slavná alba

Další oblíbenou kategorií hudebních plakátů jsou slavné přebaly alb. Hudební alba jsou nejen o kvalitě hudby a jejich produkce, zpěvu, rapu nebo jiného hudebního projevu, velkou součástí identity slavných alb je také jejich design a mnoho z nich se zapsalo do hudební historie a mezi mnohé oblíbené přebaly patří také současně vydávaná alba.

Mezi vyhledávané plakáty v této kategorii patří například Wish You Were Here od Pink Floyd, Nevermind od kapely Nirvana, Abbey Road od The Beatles a z moderních alb je možné vytipovat zejména WINGS od kabely BTS, Lemonade od zpěvačky Beyoncé.

Živé fotografie

Hudba není pouze o nahrávkách ze studia, pro mnoho fanoušků je tím nejoblíbenějším zážitkem právě živé vystoupení jejich oblíbeného umělce. A toto je oblíbeným tématem také pro fotografy. Díky tomu je možné najít celou řadu živých fotografií z vystoupení předních světových, ale také českých, umělců.

Fotky z živých vystoupení jsou další kategorií oblíbených plakátů. Valná většina koncertů se koná během večerních hodin a umělci často připravují speciální kulisy, nasvícení, ohňostroje nebo jiné doplňky, které dělají koncerty skutečně nezapomenutelnými a díky tomu je možné najít také nezapomenutelné fotografie, které perfektně doladí interiér domácnosti.

Logo je nejen pro značky

Logo nebylo zpočátku pro hudební kabely ničím typickým, dnes se bez loga kapela prakticky neobejde a jedná se o nedílnou součást jejich identity, kterou je možné najít na designech alba, merchandise produktů a samozřejmě plakátů. Nejslavnějším logem je také první logo, které bylo kdy vytvořeno, slavný jazyk kapely Rolling Stones, který je mnohokrát slavnější, než kapela sama.

Tato rocková kapela není ani zdaleka jediná, která by měla logo tak unikátní, aby se stalo vyhledávaným fanouškovským plakátem. Spadají sem mnohé kapely, je možné zmínit například logo kapely BTS, rockové kapely AC/DC, typické typografické logo metalové kapely Metallica nebo více vizuálně zpracované logo německé kapely Rammstein nebo americké kapely Red Hot Chilli Peppers a mnoho dalších hudebních log, které tvoří samostatné plakáty.

Datum vydání: 9. 3. 2023

Edit: