Dřevěný opakovatelný dům

Individuální bydlení určené středním vrstvám je slabinou současné výstavby. Developerské projekty jsou určeny movité klientele a pro ostatní nedostupné, často tedy neprodejné, anebo mají velmi pokleslou úroveň. Neokázalý a nadčasově vyřešený opakovatelný dům z ateliéru Aleny Šrámkové je oponentem typovým domům běžné stavební produkce.

Bytů a domů levných, ale hodnotných je jako šafránu. I malý levný dům přitom může být hodnotnou architekturou. Kvalitu bydlení totiž neurčují veliké plochy nebo drahé materiály, ale především dobře vyřešená dispozice a  prostor, propojení s exteriérem, osazení domu na pozemek vzhledem k jeho vlastnostem, orientaci ke světovým stranám a výhledům. Běžné typové domy – bez ohledu na  materiály a řemeslné provedení – mívají ke slušné kvalitě většinou hodně daleko, o hodnotách vnějšího vzhledu nemá smysl ani hovořit. Lidé si je ale volí pro přijatelnou cenu a rychlou výstavbu, která jejich bytový problém vyřeší v dohledné době, pro mnohé je pádným důvodem také levný projekt, který se vlastně zaplatil opakováním (detaily projekt neřeší, firma je zpracovává podle svých zvyklostí, ať se to majitelům líbí nebo ne). Stanovisko k této skutečnosti zaujal už před několika lety ateliér ARCHTEAM, který zpracoval vlastní „katalog“ opakovatelných, tedy levných projektů. Schopnosti a  zkušenosti architektů několikrát oceněných odbornými porotami za realizace právě z oblasti bydlení jsou zárukou skutečných kvalit pro bydlení, na rozdíl od domů prodávaných jako levné zboží pro rychlé zisky. Velmi mě potěšilo, že podobnou cestou se vydává také ateliér profesorky Aleny Šrámkové, která společně se svými kolegy Tomášem Koumarem a Lukášem Ehlem připravila domek dostupný právě pro střední vrstvu. Předběžná cena 2,3 milionu korun za dřevostavbu o velikosti 6 x 12 m dává předpoklady stát se levným a rychlým řešením bytové situace pro mnohé mladé rodiny s dětmi.

Hodnoty projektu

Opakovatelný projekt rodinného domu musí být založen na konceptu snadného přizpůsobení rozdílnostem pozemku. To značně usnadňuje orientace oken všech obytných místností na jedinou delší stranu, která se při realizaci obrátí v optimálním případě na jih, ale vhodná strana je ještě také jihozápad nebo jihovýchod. Opačná fasáda předpokládá nejmenší oslunění (sever), k ní jsou tedy přiřazeny vstupní, komunikační a provozní prostory – chodba, šatna, schodiště, koupelna, WC. Přisvětlena je odtud také kuchyň začleněná do obytného prostoru, její pásové okno je „pozorovatelnou“ příchozích, případně kontaktem se životem ulice. Obě užší strany domu mají vysoká, ale úzká okna, která zachytí a přivedou kousek slunce do bytu také v odlišném denním čase než hlavní zahradní fasáda. Vzhledem k jejich malé šířce ale orientaci domu příliš neomezují. Půdorys se může také zrcadlově převrátit, aby se vzhledem k vlastnostem pozemku mohlo umístění domu řešit individuálně, například kuchyň natočit k přístupové cestě a obývací pokoj do klidnější polohy. Dům velmi jednoduchého tvaru i vzhledu může být umístěn do  rozdílných prostředí, i  mezi domy odlišného charakteru. Skupina těchto domů navíc dokáže vytvořit příjemný obytný soubor, kde se jednotná koncepce oživí rozdílným pojetím materiálů. Dřevěný obklad lze realizovat ve světlém i tmavém provedení, případně rovnou ve stříbřitě šedivé patině, do které dřeviny přirozeně stárnou. Fasády se mohou také omítnout (k dispozici jsou omítky od bílé přes okr, oranž, červenou až po hnědou). „Architektura domu je navržena tak, aby dům po dobu své existence nezestárl – není proto módní ani v celku ani v detailu, a tak zůstává moderní na dlouhou dobu,“ jak píší autoři ve své zprávě.

VIZITKA DOMU

Konstrukce: dřevostavba; exteriérový obklad ze svisle položených smrkových prken (variantně modřínových) s lazurou; oplechování z pozinku
Okna: dřevěná s černým nátěrem, vnitřní parapety z dřevotřísky, kliky eloxovaná ocel
Interiér: Povrchy stěn ze sádrokartonu s bílým nátěrem
Dveře: hladké bílé, kliky eloxovaná ocel
Podlahy: smrková (variantně modřínová) prkna, v patře koberec; dlažby a obklady 100 x 100 mm bílé po výšku parapetu
Schody s podstupnicí z masivu dle podlahy
Skleněná stěna u kuchyně ze zeleného zabroušeného skla, u podlahy a stropu
nerez lišty
Zařizovací předměty sanita i elektro bílé

Prof. Ing. akad. arch. Alena Šrámková

Je vítězkou mnoha architektonických soutěží, v roce 1994 obdržela cenu Osobnost české architektury, v roce 2007 Poctu České komory architektů, v roce 2008 medaili Za zásluhy a v roce 2010 Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury. Za dobu svého působení na Fakultě architektury ČVUT Praha vychovala řadu schopných a uznávaných architektů, v letošním roce byla otevřena nová budova Fakulty architektury postavená podle projektu ateliéru Šrámková architekti. Spoluautory a členy týmu jsou Ing. arch. Tomáš Koumar a Ing. arch. Lukáš Ehl.

Věra Konečná
Vizualizace Šrámková architekti

Datum vydání: 11. 2. 2020

Edit: