Interiér s osobitými prvky

obývací pokoj

Obývacímu pokoji, oblíbenému i malými domácími šelmami, dominuje sedačka Togo z Ligne Roset. Foto: BoysPlayNice

V bytě pro mladou rodinu a její dvě ušlechtilé kočky, pocházejícím z přelomu 19. a 20. století, navrhla architektka celou řadu atypických a originálních řešení.

Architektku Martinu Homolkovou ze studia Malfinio požádal klient o návrh interiéru svého nového bytu, který získal ve starším cihlovém domě v pražském Bubenči. Jelikož pro něj architektka řešila již předchozí nájemní bydlení, díky dobrým zkušenostem z této spolupráce se na ni s manželkou obrátil i tentokrát. Manželé měli o budoucí podobě svého domova určitou představu a vyslovili několik požadavků.

Přáli si do nového bytu použít zajímavou cementovou dlažbu s výrazným vzorem a začlenit několik kusů nábytku, které už měli – například čalouněnou postel nebo atypickou komodu. Jinak měla Martina Homolková od klientů plnou důvěru. Proces návrhu od první schůzky k finální verzi projektu proběhl velmi rychle, byl hotový za necelých pět měsíců. Na podzim roku 2020 ale začala druhá covidová vlna, která bohužel zasáhla a výrazně protáhla dobu realizace i dodávky některých zvolených materiálů.

ostrůvek z leštěného nerezu

Dvířka na míru vyrobené kuchyňské linky mají povrch tvořený cementovou stěrkou. Foto: BoysPlayNice

Základní koncepce

Martinu Homolkovou inspirovala atmosféra bytu s arkýřem a dřevěnými parketami z přelomu 19. a 20. století. Vsadila na otevřenost prostoru a místnosti s vysokými stropy, zároveň průhledy mezi nimi chtěla nechat patřičně vyniknout. Rozhodla se změnit stávající dispozici, a aby mohla vytvořit velkou obytnou místnost s kuchyní a jídelním koutem, dala zbourat některé příčky. Změna vstupu do dětského pokoje umožnila zvětšit koupelnu. Kuchyňský ostrůvek s barovým pultem má obložení z leštěného nerezu a pracovní desku z umělého kamene. Stěnu za linkou pokrývá cementová stěrka. Tento materiál architektka originálně použila také na čelní plochy skříněk kuchyně, jejichž nosnou část tvoří desky z MDF. Se světlou kuchyňskou sestavou kontrastuje otevřená police z mořeného dubu. Podobný materiál se opakuje i na nízké skříňce obývací stěny s televizí. Linka i tato stěna využívají nepřímé osvětlení v teplém bílém odstínu.

ložnice v arkýři

Dvojlůžko, umístěné v arkýři, od pracovny odděluje vysoká policová stěna z mořeného dubu Foto: BoysPlayNice

pracovna v bytě

Knihovnu vysokou až do stropu zakrývají posuvné japonské stěny z tkané tapiserie navržené studiem Geometr. Foto: BoysPlayNice

Originální prvky

Do zařízení ložnice netradičně situované v arkýři zakomponovala architektka dvojlůžko, které měli manželé už v předchozím bytě. Jen ho nyní oddělila vysokou policovou stěnou rovněž z mořeného dubu. Na opačné straně stěny tak vznikla menší pracovna. Vysokou knihovnu u stěny zakrývá autorská tkaná tapiserie od studia Geometr. Tak jako celý byt má i dětský pokoj nábytek vyrobený na míru firmou Interiéry Bernt. Domečková postel ukrývá dole příležitostné lůžko pro přespání babičky a do celého zařízení jsou zakomponovány montessori prvky pro zdravý vývoj a výchovu potomků.

dětský pokoj

V dětském pokoji jsou nábytek i vestavěné skříně vyrobeny na zakázku. Postýlka – domeček – má v zásuvce další lůžko. Foto: BoysPlayNice

koupelna z cementové stěrky

Koupelnová skříňka má, stejně jako kuchyňská linka, lakovaný povrch tentokrát z šedé cementové stěrky. Foto: BoysPlayNice

Text: Dita Fingerlandová
Foto: BoysPlayNice

Datum vydání: 28. 11. 2023

Edit: