Czech Grand Design odhalil finalisty

Ani předávání oborových cen 14. ročníku CGD neminulo odložení z konce března kvůli koronaviru. A protože jste určitě nedočkaví jako my, přinášíme nominované práce i díla finalistů. Vybírali jsme ze třech kategorií, které se týkají nábytku a doplňků.

Odložena na pozdější termín byla ovšem i výstava „Best of: 2019“ v Galerii České spořitelny v Praze, která sice 6. března slibně začala, ale brzy na to byla do odvolání uzavřena. Představuje se na ní celkem 24 designérů (za každou z osmi kategorií tři finalisté), kteří mají šanci získat ocenění za nejlepší produktový design, módu, šperk, fotografii, grafický design a ilustraci. Vítěze, které volí Akademie designu ČR z celkem 84 nominovaných, mělo odhalit slavnostní předávání 24. 3. v přímém přenosu ČT art, letos poprvé z Hudebního divadla Karlín. Nově proběhne vyhlášení vítězů vysíláním speciálního dokumentu 29. 4. večer.

ŠANCE NA GRANDDESIGNÉRA 2019

Mezi nominovanými tvůrci a firmami Akademie letos ocenila produktové počiny i novátorské přístupy a originalitu. Nominace nabízejí průřez nejzdařilejšími výrobky za uplynulý rok od nábytku, hraček, bytových doplňků až po novou písmovou rodinu nebo interaktivní učebnici na tablet. „Mezi letošními nominovanými jsou zcela nová jména. Například Luisa Bělohlávková s kolekcí porcelánu Večeře nebo Vítek Škop za interaktivní učebnici fyziky pracující s rozšířenou realitou. Velký úspěch zaznamenal letos také Jiří Krejčiřík s kolekcí skleněných váz a stoly Eclecticism. Je to důkaz, že česká designérská scéna je inovativní a živá. Zároveň má své hvězdy, které jsou čím dál úspěšnější i v zahraničí,“ uvedla členka Přípravného výboru Cen Jana Zielinski. A kdo že tvoří Akademii designu? Pro rok 2019 přijalo členství 54 významných osobností z řad českých i zahraničních kurátorů, galeristů, šéfredaktorů, novinářů a teoretiků designu. Nejlepší projekty se volí ve tříkolovém hlasování s účastí porotv odborných kategoriích. Absolutním vítězem je pak Grand Designér roku, zvolený napříč všemi kategoriemi (design, móda, šperk, fotografie, ilustrace, grafika, objev, výrobce).

JAK JE NA TOM NÁBYTEK

V zásadní kategorii „Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČR“, která poutá každoročně největší pozornost, kraluje letos výhradně nábytek. Rozhodovat se bude mezi v loňském roce mimořádně aktivními tvůrci: Dvojice Herrmann & Coufal kromě interiérových kusů pro Duro navrhla také venkovní mobiliář pro mmcité1, stálice mezi nominacemi Lucie Koldová uvedla zase loni celou řadu novinek pro Master & Master, mmcité1, Freifrau nebo slovenskou Javorinu. Trojici doplňuje studio LLEV s nejnovější kolekcí nábytku Book a vázami Nueevo. Mezi firmami, tedy v kategorii „Výrobce roku – Cena Design pro export“, excelovaly české nábytkářské stálice mmcité1 a Master & Master, jimž konkuruje značka M&T s důmyslným systémem magnetických dveřních klik.

JEŠTĚ BEZPROBLÉMOVÉ ČASY

„Je jasné, že český design zažil úspěšný rok. Zatímco vloni nominacemi rezonovalo téma udržitelnosti a ekologického přístupu k výrobě, letos jsme svědky ocenění designérů, kteří pracují v relativně klasických disciplínách,“ uvádí Jana Zielinski a shrnuje závěrem: „Hlavním kritériem zůstává kvalita designu výsledného produktu a jeho výborné řemeslné zpracování v lokálních továrnách s vysokými standardy výroby. Princip udržitelnost by se měl stát samozřejmostí a v mnoha případech se tak již děje.“

KATEGORIE DESIGNÉR ROKU

Police z kolekce nábytku pro Duro navrhla dvojice Herrmann & Coufal.

Kolekce venkovního nábytku Manta pro českou úspěšnou značku v zahraničí mmcité1, Lucie Koldová.

KATEGORIE OBJEV ROKU

  • Oborově různorodá trojice se schází ve finále kategorie Objev roku, která každoročně mapuje tvorbu talentovaných designérů na samém začátku kariéry.
  • Rozhodovat se bude mezi interaktivním zpracováním učebnice fyziky Vítka Škopa, neonovými vázami Party Vases Dominiky Petrtýlové a originálními dřevěnými figurkami značky Tititi.

Kolekce Večeře, nádobí z porcelánu, Luisa Bělohlávková.

 

KATEGORIE VÝROBCE ROKU

Lavička Step výrobce Master & Master

Venkovní mobiliář Stack od firmy mmcité1

TEXT: VANDA JESENSKÁ
FOTO: PROFIL MEDIA, KRISTINA HRABĚTOVÁ, KATEŘINA SYSOVÁ

Edit: