Ženský pohled na věc

Když dvě ženy zařizují interiér pro tu třetí, něco napovídá, že úspěch by mohl být předem zaručen. Byt Markéty plný originálních prvků je toho příkladem. Na stěně najdete místo tradičního obrazu figurální malbu, místnosti dále zdobí autorské tapety, rolety a textil, které nikde jinde neuvidíte.

Majitelka Markéta měla jistou představu o svém bytě už v hrubé fázi stavby. Toužila po volném prostoru s minimem nábytku, velkém kuchyňském stole z masivního dřeva, nástěnné malbě v obývacím pokoji a perforovaných roletách na oknech. Přednost dávala světlým odstínům a radikálně odmítala tmavě hnědou, což jí pak designérky ze Studia In2, které byt navrhovaly, alespoň částečně rozmluvily.

Autorské prvky

Osobitý styl dodávají interiéru autorské tapety a rolety. Tapety jsou z lesklého billboardového papíru se vzorem detailu ozdobné mříže, kterou designérka Halka objevila v Řecku. Motiv pak pokračuje na roletách, kde vytváří perforovaný vzor. Další autorský textil, přehoz na postel v ložnici a béžový závěs v obývacím pokoji, ctí naopak jednoduchou „obyčejnost“. Nejvýraznějším originálním prvkem je ovšem nástěnná malba muže a dítěte, pojmenovaná Dva na lávce. I po několika letech nenudí, líbí se jak Markétě, tak jejímu příteli, a to i přesto, že je laděna dorůžova. Na zakázku navrhly designérky i některý nábytek, například kuchyň, knihovnu nebo rozkládací pohovku.

CHYTRÉ UKLÁDÁNÍ

Ve dvoupokojovém bytě nechybějí kvalitní úložné prostory, bez nichž se jen těžko podaří udržet interiér čistý, nezahlcený věcmi. Největší z nich tvoří skříň v chodbě, svou hloubkou se zužuje směrem z bytu, takže na konci se do ní vejde už jen žehlicí prkno! Za zásadní považovaly designérky i volbu osvětlení, na kterém záměrně nešetřily. Zvolily tzv. „designové špeky“, což je na výsledném dojmu i komfortu používání citelně znát.

Halka Freidingerová a Lucie Barešová,
designérky bytu, Studio IN2

„Naším hlavním tvůrčím nástrojem je jednak kombinace autorských prvků s typovými, jednak dražších kusů s levnějšími. Snažíme se navrhovat vzdušné, jasné, čisté a promyšlené interiéry.“

Text: Vanda Jesenská; Foto: Lina Némethová

Datum vydání: 18. 9. 2018

Edit: