Rekonstrukce bytu na Malé Straně s trámovými stropy

byt na malé straně

Foto: Iveta Kopicová pro ID_arch

Jestli vás při procházkách starou Prahou napadá, jak asi vypadají byty v těch krásných domech, tak třeba takhle! Citlivá rekonstrukce bytu na Malé Straně nechala vyniknout jeho historii a současně upravila a zařídila prostory tak, že zde na 82m² může pohodlně bydlet čtyřčlenná rodina.

V památkové zóně pražské Malé Strany koupili klienti byt, který byl zrekonstruován v rámci celého domu v devadesátých letech. Na vlastní rekonstrukci bytu se ale už nedostalo v potřebné kvalitě a spousta původních konstrukčních prvků (historické stropy a klenby) byla nelogicky rozdělena či narušena nesmyslnými sádrokartonovými příčkami. Vše, co se do domu v devadesátých letech nanosilo a postavilo, bylo třeba zase zbourat a odvézt,“ říká Ivana Dombková, která měla se svým studiem ID_arch rekonstrukci bytu na starosti.

rekonstrukce bytu na malé straně

Foto: Iveta Kopicová pro ID_arch

rekonstrukce historického bytu

Foto: Iveta Kopicová pro ID_arch

„Prostor jsme rozčlenili nově a zcela logicky ve vazbě na původní konstrukce, a vznikl tak byt pro čtyřčlennou rodinu se dvěma koupelnami a dvěma pokoji o celkové užitné ploše 82 m².“

Základem je dlažba formátu 1 x 1 metr a její „členění“ mezi místnostmi bylo doplněno masivními dubovými prkny. V koupelnách jsou na stěnách použity neutrální betonové stěrky. Celý interiér dává vyniknout historickému základu prostoru a vše moderní uvnitř je potlačeno jen do polohy funkčních celků.

půdorys bytu na malé straně

Foto: archiv studia ID_arch

Vizitka bytu

Užitná plocha: 82 m²
Projekt: ID_arch
Realizace: ID_arch

Text: Vít Straňák
Foto: Iveta Kopicová pro ID_arch

Datum vydání: 5. 2. 2024

Edit: