Dřevostavby jsou in

Žijeme v době, která nás nutí se intenzivněji zabývat životním prostředím. A z tohoto pohledu je dřevo jedničkou – je trvale obnovitelným stavebním materiálem a dokonce jako jediné za sebou dokáže zanechat aktivní uhlíkovou stopu, protože stromy ke svému růstu potřebují CO2 a produkují kyslík. Když připočteme i další výhody, není divu, že dřevostaveb na našem území stále přibývá.

Je samozřejmé, že stavebníka kromě environmentálního prospěchu zajímají i „přízemnější“ parametry, jako náklady na stavbu i budoucí provoz domu, rychlost výstavby, nutná údržba, případná rizika… Zde je tedy stručný přehled toho, co dřevostavby nabízejí a na co je třeba dát si pozor. Mnohem více se můžete dozvědět v březnu na Salonu dřevostaveb.

Co mohou nabídnout?

V souladu s dobou je i zaměření na nízkou energetickou náročnost budov, a v tom jsou dřevostavby přebornicemi. Téměř všechny se stavějí v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu, dřevěná konstrukce je vždy doplněna tepelnou izolací. Přesto potřebných parametrů dosahují při relativně malé tloušťce stěn. V porovnání s jinými technologiemi tak při stejné zastavěné ploše nabídnou větší využitelný vnitřní prostor.
Nepřekonatelné jsou i v rychlosti – hrubá stavba může být hotova za měsíc, dokonce i za pár dní, záleží na použité technologii, respektive stupni prefabrikace. I u individuálně navržených domů je možné vyrobit panely, které se pak na místě smontují. Kromě rychlosti je výhodou i nízká ekologická zátěž pro místo výstavby – minimum odpadu, prachu… Další výhodou je i suchý proces výstavby, který umožňuje stavět fakticky po celý rok, nastěhovat se je možné hned po dokončení, protože není třeba čekat, až stavba vyschne.

Sloupková konstrukce domu navrženého Martinem Bolešem a Erikou Bolešovou je vyplněná a zaizolovaná balíky slámy z blízkého pole. martinboles.com

Možná rizika?

Dřevostavby se postupně zbavují odstrašujících mýtů, vzniklých na základě přirozených vlastností dřeva, především strachu z ohně a hniloby. Každý materiál a každá stavba musí splňovat stavební předpisy. Tedy bezpečnostním a protipožárním předpisům musí vyhovět i dřevostavba.
Dnes se používá upravené, obvykle lepené dřevo s větší hustotou a vyšší odolností, kterou je možné ještě zvýšit chemickými nástřiky nebo nátěry, kombinací s jinými materiály… Obava z vyšší hořlavosti dřeva jako takového tedy není na místě, stejně jako obava z napadení škůdci či hnilobou. Těm se totiž daří jen při zvýšené vlhkosti dřeva. Je tedy nutné, aby bylo dřevo v konstrukci dostatečně vyschlé a nekondenzovala v ní vlhkost. V současné době se proto prosazují především difuzně otevřené konstrukce, které umožňují prostup vodních par z interiéru do exteriéru. Naopak u difuzně uzavřených konstrukcí je nutná naprosto precizní realizace parozábran, které nesmějí být ani v budoucnu narušeny.

Nároky na kvalitu

Precizní realizace je však nutná u každé dřevostavby, ochrana dřeva před vlhkostí je alfou a omegou správného fungování všech konstrukcí na bázi dřeva. A stejně tak kvalitní musí být i projekt. Ten musí pamatovat na množství detailů, které je třeba správně a systémově navrhnout tak, aby dům fungoval jako celek. Pak se dřevostavba dokáže vyrovnat třeba i s případnou havárií vody a nabídne kvalitní bydlení na stovky let. Na dokonalém projektu závisí i budoucí dostatečná zvuková izolace mezi místnostmi a podlažími, protože dřevo samo o sobě je špatným zvukovým izolantem.
Cena dřeva jako takového svádí k domněnce, že i dům z něho postavený bude levný. Je však srovnatelná s jinými stavebními systémy, a často i vyšší. Jedním z důvodů jsou právě vysoké nároky na projekt a realizaci a dále i to, že do dřevostavby obvykle nevolíme levná plastová okna a dveře, nákladnější je i dřevěný obklad, než omítka a podobně. Extrémně levná dřevostavba těžko nabídne dostatečnou kvalitu. A nekvalitní dřevostavba pak přinese možná více problémů, než nekvalitní zděný dům.

Rodinný dům z CLT panelů systému Novatop, který umožňuje ponechat stěny v interiéru v dřevěném vzhledu bez další úpravy nebo je upravit podle svých představ. Autoři: Prodesi – Václav Zahradníček, Hana Bartoňová, dodavatel Domesi, foto Milan Hutera. prodesi.cz

Akumulace?

Dřevostavbám bývá vytýkána nízká schopnost akumulace tepla. To však nemusí být nevýhodou, ale naopak. Vzhledem k dobrým tepelně izolačním vlastnostem se dům velmi rychle vytopí a energii není třeba zbytečně ukládat ve stěnách. Případně je možné dřevostavbu akumulačními prvky doplnit – betonová podlaha, cihlová vnitřní stěna a podobně.

SALON DŘEVOSTAVEB 2020

15. ročník mezinárodní přehlídky s bohatým doprovodným programem pro odborníky
i širokou veřejnost se uskuteční od 12. do 14. 3. 2020 v Praze, tentokrát s podtitulem Moderní dřevostavby, architektura a odpovědný životní styl.
Slavnostní zahájení proběhne 12. 3. 2020 přednáškou berlínského architekta Felixe Waechtera.
Organizátoři Salonu z architektonické kanceláře Prodesi připravují kromě představení aktuálně realizovaných dřevostaveb v ČR a SR i pestrou škálu doprovodních akcí. Přednáškový program s účastí českých, slovenských, rakouských a maďarských architektů doplní přednášky specialistů na různé technické aspekty dřevostaveb, prezentace realizačních firem a dodavatelů progresivních materiálů, osobní poradenství, diskuze, filmy, videa, řezbářský workshop, i prodej odborné literatury a výrobků ze dřeva .
Více na salondrevostaveb.cz a na facebooku Salon dřevostaveb.

Text: Miloslava Perglová
Foto: Salon dřevostaveb

Datum vydání: 11. 3. 2020

Edit: