Dům světlem milovaný

Není neobvyklé, že během rekonstrukce letitého domu začnou vyskakovat ze skříní stavební kostlivci a původně plánované práce se tak zkomplikují, protáhnou a samozřejmě prodraží. Aby bylo možné se s tím smířit, výsledek opravdu musí stát za to. To byl případ i této rekonstrukce, z níž se v konečném důsledku vyklubala novostavba.

Dostatečnou kompenzaci za strastiplnou cestu k lepšímu bydlení dostala i čtyřčlenná rodina ze severu Moravy, která se pustila do rekonstrukce vily, v níž doposud žila. Třípodlažní dům sice léta dobře sloužil, ale stále silněji se ukazovalo, že ztrácí krok s dobou. Nevyhovující byla dispozice, prostory působily stísněně, chybělo v nich světlo a také zahrada byla z interiéru těžko dostupná. Majitelé se navíc rozhodli vybudovat v horním podlaží samostatnou bytovou jednotku pro staršího syna, a to byla vhodná příležitost pro odstartování kompletní rekonstrukce.

AŽ NA SCHODIŠTĚ

Investoři zadali projekt architektonickému ateliéru ID_arch, který tvoří Ivana Dombková a Rostislav Černík. Zadání pro ně znělo: více prostoru, světla, pohodlí, praktičnosti a celkové velkorysosti, stručně – moderní funkční dům. Podmínku zadali investoři pouze jedinou – zachovat schodiště, pomyslnou páteř domu, která mu vdechovala svébytnou atmosféru. Právě kvůli schodišti nedošlo ke kompletní demolici, ale prakticky vše kolem něj bylo postupně vybouráno, nahrazeno či přestaveno, směrem do zahrady k domu přibyla přístavba, která umožnila vznik dvou prostorných teras v obou nadzemních podlažích. „Paradoxně i původní schodiště nakonec bohužel muselo kvůli nevyhovující statice ustoupit, ale nahradila je přesná replika, aby majitelé nepřišli o milovaného ducha svého domova,“ podotýká Rostislav Černík. Z původní rekonstrukce se tak v podstatě vyklubala novostavba.

Část přístavby, v níž je situována ložnice rodičů, je zvenčí barevně odlišena. Rozbíjí se tak dojem z celkové hmoty domu, která díky přístavbě znatelně narostla.

VELKORYSÉ BYDLENÍ

Po této „rekonstrukci“ získal starý dům prosvětlené prostory, úzký kontakt se zahradou a zcela novou, moderní podobu i nebývalý zážitek z bydlení. „Propojením všech místností do jednoho plynoucího prostoru a prosklení stěn na celou výšku se dosáhlo chybějící velkorysosti, denní světlo prochází hluboko do dispozice. Vazby haly, kuchyně, jídelny a obývacího pokoje jsou přirozeně volné, dodávají bydlení nejen krásné výhledy, ale i maximální komfort s přímou návazností na letní pobyt v zahradě,“ říká architektka Ivana Dombková. Požadavek na moderní funkční dům byl tak dokonale naplněn.

BLÍZKO DO ZAHRADY

Vstup z ulice ústí do prostorné haly, která navazuje na otevřený obývací pokoj. V přízemí se dále nachází kuchyň a jídelna, která je v přímém kontaktu se zahradou – lze z ní vystoupit na terasu k bazénu. V druhém podlaží je situována ložnice rodičů a pokoj mladšího syna. Třetí podlaží představuje apartmán pro syna staršího. I obě nadzemní podlaží nabízejí nerušený výhled do okolí domu přes prosklené plochy a možnost vstoupit do zahrady, respektive na terasu.

TLUMENÁ BAREVNOST

Barevně neutrální interiér na sebe zbytečně nestrhává pozornost, dominuje mu dřevo – kouřový dub, a to na podlahách i nábytku, který je z valné většiny vyrobený na míru včetně kuchyně. Tato tlumená barevnost je záměrná, v okamžiku, kdy přes den interiér zalévá denní světlo, případně slunce, zbytečně neznásobuje jeho sílu, ale působí přívětivě přirozeně. K čistotě interiéru přispívá většinou zabudované osvětlení s možností vytváření různých nálad, vzdušnost a otevřenost podporují prosklené dveře z čirého či pískovaného skla i vysoké elegantní dveře z dřevěné dýhy.

VIZITKA PROJEKTU

Projekt: rekonstrukce rodinného domu
Lokalita: severní Morava
Realizace: 2011
Obytná plocha: 350 m2
Konstrukce: zděná, Porotherm
Střecha: plech titanzinek
Schodiště: dřevo, lakovaný smrk
Okna: dřevohliníková, HS portály, trojskla
Dveře interiérové: dýhované nebo celoskleněné
Dveře vchodové: dřevo

ID_arch

Více než dvacet let naslouchají architektka Ivana Dombková a Rostislav Černík požadavkům klientů. Navrhují pro ně domy a byty na míru a vše domýšlejí do posledního detailu. „Snažíme se o moudrá a zároveň vzrušující řešení, o maximální pochopení a vnímání všech souvislostí. Velmi nám záleží na celistvosti našeho díla a na jeho konečném provedení, proto se ID_arch zabývá i konečnou realizací interiéru. Neexistuje totiž malá a velká architektura, je jen architektura dobrá nebo žádná.“

Text: Kateřina Nová
Foto: Iveta Kopicová

Uložit

Datum vydání: 5. 3. 2020

Edit: