Lednička jako galerie potravin

červená retro chladnička

Nová série retro chladniček se chlubí několika barevnými provedeními. Kombinovaná lednice Amica VDN 1772 R/M/B/W s mrazákem nahoře je vybavená systémem No Frost a LED osvětlením. Nabízí 201 litrů chladicího prostoru a 54 litrů mrazicího. Určena je tady těm, kdo preferují větší skladovací prostor pro čerstvé potraviny a spíše menší mrazničku. S výškou 176,5cm a šířkou 54 cm se bude pěkně vyjímat v kuchyních zařízených nejen ve venkovském nebo vintage, ale i moderním stylu. Od 15 490 Kč, foto: Amica-group

Bez chladničky s mrazničkou se dnes neobejdeme. V kontaktu jsme s ní denně, takže by měla být praktická. A protože běží neustále, tak i úsporná.

Retro lednice s mrazákem Concept
LKR7460BEL nabízí celkový objem
294l, z toho 87l tvoří mrazák umístěný
dole. Disponuje beznámrazovým
systémem No Frost, úsporným LED
osvětlením a alarmem nedovřených
dveří. Flexibilní zónu v podobě úložného
boxu ve spodní části chladničky lze
navolit posuvným tlačítkem jako nulovou
zónu s nízkou vlhkostí nebo crisper zónu
s vyšší vlhkostí a teplotou o 1 až 2 °C
nižší než ve zbylé části chladničky.
Zásuvky v mrazáku mají sklopné
vysouvání. 18 999Kč, foto: Concept

Lednice s mrazákem neboli kombinované chladničky patří k nejoblíbenějším a nejpraktičtějším typům. Vybírat můžete ze široké škály modelů, velikostí, funkcí, ale také barev.

Vestavné modely jsou ideální do kuchyní, ve kterých máte i ostatní spotřebiče zabudované do kuchyňské linky. Vyznačují se speciální úpravou stěn i otevírání, a tak je jednoduše schováte do korpusu skříňky. Ten by měl obsahovat odvětrání, aby zajistil volné proudění vzduchu, jinak by se spotřebič přehříval. Takto umístěné chladničky jsou méně hlučné, ale rozloučit se u nich musíte s vidinou nápojových automatů či výdejníků ledu, které jsou umístěné právě ve dvířkách samotného spotřebiče.

Co si ohlídat

Základem pohodlí jsou chladničky s beznámrazovou technologií No Frost, které mají oproti běžným ledničkám jeden motor a jeden výparník, jenž zajišťuje větrání a úpravu vzduchu. Tato sestava zabraňuje tvorbě námrazy tím, že vstřebává páry, které produkují potraviny. Díky tomu není třeba spotřebiče odmrazovat. Zároveň omezují tvorbu plísní a zápachu uvnitř prostoru. Ještě nutno dodat, že takové spotřebiče mohou být mírně hlasitější.

Výrobky chladicí a mrazicí techniky se dále rozdělují do čtyř klimatických tříd (SN, S, ST a T), které se částečně překrývají a zohledňují interval teplot v místnosti, ve které budou stát. To je dobré si pohlídat zejména v případě, pokud bude stát chladnička v chladné chodbě, nemusela by totiž začít vůbec fungovat.

čtyřdveřová chladnička s dávkovačem ledu a vody

Dávkovač ledu a vody obsahuje čtyřdveřová chladnička Whirlpool WQ9I MO1L s technologií 6. smyslu, která sleduje výkyvy teploty uvnitř. Energii dále šetří systémem Multiflow pro rovnoměrné proudění vzduchu a vlhkosti v chladicí i mrazicí části. Potěší nulová zóna FreshBox0° a dvě XXL zásuvky FreshBox+ s regulací vlhkosti. Technologie FreezeLock omezuje spálení potravin mrazem. Obsahuje integrovanou wifi a ovládání na dálku přes mobil. Doporučená cena 54 990 Kč, foto: Whirlpool

Přehledné „ameriky“

Americké ledničky neboli lednice side-by-side jsou oblíbené zejména u početných rodin a skvěle padnou do větších kuchyní. Jejich hlavní předností je přehledně oddělená chladicí a mrazicí část o velkém objemu ukrytá za dvoukřídlými nebo i čtyřkřídlými dveřmi (případně v kombinaci se zásuvkami). Jednu z mrazicích částí jde u některých modelů proměnit podle potřeby i v chladničku, vinotéku, nulovou zónu pro maso a ryby nebo mrazicí prostor s nízkým, středním nebo hlubokým mrazením. Před pořízením americké lednice si pečlivě změřte rozměry jak místa, kde bude lednice stát, tak i transportní cesty do kuchyně. Mnoho modelů je vybaveno dávkovačem studené vody a výrobníkem ledu.

smart chladnička samsung

Snížit spotřebu o 15% dokážou nové chladničky Samsung Bespoke AI s umělou inteligencí a wifi. V aplikaci SmartThings Energy lze spotřebu elektrické energie pravidelně kontrolovat. Poskytne rady, jak energie snížit, doporučí aktivaci úsporného režimu a porovná spotřebované množství s minulostí. Za nízkou spotřebou stojí i digitální invertorový kompresor, který se pyšní vyšší energetickou účinností, menším hlukem a delší výdrží. Přizpůsobí svoji rychlost potřebě chlazení. Foto: Samsung

Smart lednice

Chytré lednice nabízejí oproti normálním chladničkám funkce, které zlepší kvalitu uchovaných potravin, sníží spotřebu energie a usnadní nákup potravin a vaření. Například lednice „ťuk ťuk“ mají dvojité dveře, kdy se po zaklepání vnější dveře rozsvítí a umožní nahlédnout dovnitř lednice bez otevření dveří. Většina smart lednic je propojitelná s ostatními chytrými spotřebiči či chytrými telefony. Můžete tedy nastavovat teplotu chladničky na dálku, zvolit úsporný režim chlazení (když jedete na dovolenou) nebo zkontrolovat stav potravin díky vnitřní kameře. Další funkcí chytrých lednic je, že sledují, jaké potraviny v lednici máte a jak dlouho. Lednice vám poté sama sestaví nákupní seznam nebo nabídne recepty podle toho, jaké máte zrovna potraviny. Vaření si poté můžete užít při sledování videí na obrazovce lednice.

Text: Vanda Jesenská
Foto: se svolením firem Samsung, Concept, Amica-group

Datum vydání: 10. 7. 2024

Edit: