Přehled typových domů

Typové projekty rodinných domů představují levnější a rychlejší cestu k vlastnímu bydlení. Volit dnes můžete ze stovek, ba možná tisíců projektů od zkušených stavebníků a architektů. Několik vybraných vám představujeme.

O BYDLENÍ Z KATALOGU

Ing. Arch. Tomáš Děták
DUMRAZDVA s. r. o.

V čem je největší výhoda typových domů?

Je to celková cena, která je proti atypickým domům nižší. Umožňuje to opakující se typ domu a také úspora materiálu, který se používá na všechny stavby stejný. Další výhodou je čas. Projekt katalogového domu je již hotový, nečeká se, až vznikne. Vždy by měla být možnost jej upravit podle individuálních požadavků, týká se to zejména dispozic a umístění a rozměrů oken. Dům není navrhován na konkrétní pozemek, bývá tak potřeba upravit ho i v reakci na umístění a případné stavby v sousedství.

Jak vybrat ideální typový dům?

Při výběru společnosti, která typový dům nabízí, byste měli brát v potaz její historii a reference od bývalých zákazníků. Důležitá je i osobní schůzka ve firmě (případně jejím vzorovém domě). Lidé, se kterými budete spolupracovat, by vám měli vyhovovat i lidsky.
Z praktické stránky je to pak velikost a dispozice domu, které by měly vyhovovat vašim potřebám, z estetické samotný dům, který by se vám měl líbit, a z technické by dům měl odpovídat vašim požadavkům (konstrukční systém, tepelné ztráty domu a systém vytápění). Roli hraje i to, kolik chcete za dům utratit, a případné omezení a předpisy vztahující se k danému pozemku.

Jak vznikají typové projekty, které mají vyhovět co nejširšímu okruhu zájemců?

Typové projekty (u naší společnosti) vznikají jednak z potřeby něco nového vytvořit a také z poptávky po typech dispozic a tvarech domů. Než vymýšlet dům, který vyhoví všem, je důležitější možnost individuálních úprav. Každý má jinou představu o ideální dispozici a domě. U nás je například nepřekročitelná zásada vstupu do pokoje přímo z obytné místnosti a u menších dispozic spíše větší místnosti s vestavěnými skříněmi než mnoho malých.

REALITY A FINANCE

Mgr. Jiří Kozumplík,
CENTURY 21 Realitas Central

Co čeká zájemce o hypotéku v roce 2019?

Již od 1. 10. 2018 nastaly zásadní změny v poskytování hypoték. Podle pokynů ČNB nesmí výše poskytovaného úvěru překročit devítinásobek čistého ročního příjmu žadatele a zároveň nesmí splátka všech úvěrů přesáhnout 45 % čistého měsíčního příjmu. Stále také rostou úrokové sazby, v listopadu dosáhly průměrné úrokové sazby 2,78 %, ve stejném období 2017 se pohybovaly na hranici 2,15 %. Noví zájemci tedy musí počítat s přísnějším posuzováním příjmů, vyšší částkou vlastních prostředků a vzhledem k cenám nemovitostí i s tím, že odhad nemusí vždy potvrdit kupní cenu nemovitosti.

Jak to vypadá na trhu s pozemky?

Ceny se v rámci republiky dramaticky liší. Zatímco ve vnitřní Praze, pokud by byl pozemek k dispozici, stál v roce 2017 metr čtvereční až 27 750 Kč a v městech do 50 000 obyvatel kolem 3500 Kč, v obcích do 10 000 obyvatel už to bylo pod 1000 Kč a ve vesničkách do 2000 obyvatel se můžete dostat až na setinu ceny pražského pozemku.
Jak pozemek vybírat?
Než podepíšete rezervační smlouvu, je nutné v katastru nemovitostí zjistit aktuální majetkové vztahy k pozemku a případné zatížení zástavními právy, exekuce, věcná břemena či probíhající změny a hlavně typ parcely – zda je stavební, nebo jiná. Z územního plánu pak zjistíte, co se chystá v katastrálním území, zda vám třeba za domem nepostaví továrnu. Na stavebním úřadu ověřte, jestli velikost parcely umožňuje stavbu – každá obec může mít vyhláškou stanovenou jinou minimální velikost pozemku pro stavbu, a chtějte vidět i povodňovou mapu. Pozvěte odborníka na posouzení geologického podloží.
Nyní víte, že můžete stavět, ale je třeba prověřit ještě další záležitosti, například jak je na tom obec a pozemek se zasíťováním, přívodem plynu, vybaveností a tak dále. To všechno se projeví na celkové finanční náročnosti stavby i dalšího provozu.

„Kromě koupě nezastavěné parcely se samozřejmě možností koupit pozemek se starým domem, který budete chtít zbourat a místo něho postavit nový. Zde je nejdůležitější zjistit na stavebním úřadu, zda to je možné. Mohou být stanoveny podmínky pro to, jak má zástavba v obci vypadat, a budete pak muset například zachovat půdorys, výšku a styl stavby, nebo se naopak přizpůsobit aktuálnímu urbanistickému plánu obce,“ radí Mgr. Jiří Kozumplík ze společnosti CENTURY 21 Realitas Central.

TÁŇA S GARÁŽÍ

Novinka pro rok 2019 – zděný, dvoupodlažní rodinný dům Táňa s garáží. Hlavní komunikační prostor domu tvoří chodba se vstupem do všech místností a schodištěm do 2. nadzemního podlaží. V přízemí se kromě technického a hygienického zázemí nachází obývací pokoj s kuchyňským koutem a samostatný pokoj. Z obývacího pokoje se vstupuje na terasu. V patře je ložnice, dva pokoje, prostorná koupelna a technická místnost. Fasádu tvoří štuková omítka, část je řešena keramickým obkladem.

Zastavěná plocha: 123,8 m²
Dispozice: 5+kk
Cena: 2 700 000 Kč bez DPH (stavba svépomocí)
STAVEBNICE RD, s. r. o.

BUNGALOV 9+

Bungalov 9+ má dispozici 3+kk. Jeho dominantou je světlý obytný prostor s velkým francouzským oknem vedoucím na terasu, dále je zde předsíň, hala, dva pokoje, koupelna, samostatná toaleta a spíž. Stavební systém: nízkoenergetická sendvičová dřevostavba.

Zastavěná plocha: 88,5 m²
Dispozice: 3+kk
Cena: 1 656 400 Kč (dům na klíč, bez DPH, základové desky a hydroizolace)
DŮM RAZ DVA s. r. o.

BUNGALOV 6

Novinkou v katalogových stavbách společnosti DŮM RAZ DVA je Bungalov 6. Všechny obytné místnosti jsou situované kolem velkého obytného prostoru. Užitné místnosti jsou oddělené od obytných prostornou halou. Lze doplnit o velký úložný prostor v krovu, který je přístupný výklopnými schůdky umístěnými v hale. Dispozice: předsíň, velká hala, obývací pokoj s kuchyní, jídelnou a vstupem na terasu, koupelna, WC, 2 pokoje, ložnice, pracovna, technická místnost, spíž. Stavební systém: nízkoenergetická sendvičová dřevostavba.

Zastavěná plocha: 128,7 m²
Dispozice: 5+kk
Cena: 2 311 600 Kč (dům na klíč, bez DPH, základové desky a hydroizolace)
DŮM RAZ DVA s. r. o.

MOLINA

Moderní bungalov Molina se hodí pro čtyř až pětičlennou rodinu. Při návrhu byly zohledněny prvky feng-shui. Součástí domu je prostorná dvougaráž, technická místnost a prádelna. Samozřejmostí je hostinský pokoj s vlastní koupelnou. Centrem domu je prostorný obývací pokoj, který je díky zvýšenému stropu s okny umístěnými po celém obvodě osvětlen ze všech světových stran. Dům se hodí do moderní nízkopodlažní zástavby, na rovinaté pozemky. Projekt bungalovu Molina je založen na konstrukčním systému Porotherm.

Zastavěná plocha: 282,4 m²
Dispozice: 5+kk
Cena: 3 163 800 Kč (stavba svépomocí), projekt 29 990 Kč
G SERVIS CZ, s. r. o.

TANIA

Tania je moderní rodinný dům střední velikosti, vhodný pro čtyřčlennou rodinu, jednoduchého obdélníkového půdorysu, s obytným podkrovím, zastřešený sedlovou střechou. K hmotě domu je přidruženo kryté parkovací stání s venkovním skladem. Hlavním lákadlem domu je velký prosklený štít v obytném prostoru směrem do zahrady. Zde je přesahem střechy a podélných obvodových stěn vytvořen nádherný prostor terasy. Dům je vhodný do nové i stávající zástavby, na rovinaté pozemky. Projekt rodinného domu Tania je založen na konstrukčním systému Porotherm.

Zastavěná plocha: 152,8 m²
Dispozice: 5+1
Cena: 2 313 600 Kč (stavba svépomocí)
G SERVIS CZ, s. r. o.

VERONIKA

Tvarově tradičněji pojatý dům Veronika nabízí v přízemí obývací pokoj společný s kuchyní a jídelnou a dále samostatný pokoj, v podkroví ložnici, dětský pokoj, pracovnu a dvě komory V obou podlažích je k dispozici koupelna, v přízemí také samostatné WC. Součástí domu je také garáž o výměře 18 metrů čtverečních.

Zastavěná plocha: 108,50 m2
Dispozice: 5+kk
Cena: 446 700 Kč (stavebnice bez DPH)
HOFFMANN spol. s r. o.

MONZA

Přízemní rodinný dům s originální dispozicí. S jednou krytou a druhou otevřenou terasou. Moderní pojetí zaujme prosvětleným interiérem, dostatečně velkými pokoji a oddělením klidové části. Příslušenství domu lze volně kombinovat stejně jako druhy fasád a vytápěcí technologie. Obvodové nosné zdivo z cihel (POROTHERM PROFI DRY FIX) – 300 mm, nebo plnostěnný dřevěný panel (certifikovaná systém od českého výrobce).

Zastavěná plocha: 150 m2
Dispozice: 4+1+1
Cena: 2 945 000 Kč (na klíč vč. základové desky, bez DPH)
LIBERO HAUS

MODENA

Moderní, stylový, minimalistický rodinný dům. Dvojgaráž dotváří účelnost domu a nabídne spoustu skladovacích prostorů. Obývací pokoj obklopený terasou odpovídá moderním trendům propojování exteriéru s interiérem. Z chodby vedoucí o tohoto společenského prostoru se na jedné straně vstupuje do technické místnosti, koupelny a ložnice spojené se šatnou, na straně druhé do dvou samostatných pokojů. Obvodové nosné zdivo z cihel (POROTHERM PROFI DRY FIX) – 300 mm, nebo plnostěnný dřevěný panel (certifikovaný systém od českého výrobce).

Zastavěná plocha: 175 m2
Dispozice: 4+1+2+2G
Cena: 3 565 000 Kč (na klíč vč. základové desky, bez DPH)
LIBERO HAUS

RODINNÝ DŮM 504

Hlavní obytné prostory jsou navrženy podle přání investora a doplňují je prostorné šatny a komory. Část pod terasou lze využít jako kryté stání pro automobil. Další terasa se nachází v zadní části u výstupu z podkroví. Ve zděném provedení nebo jako dřevostavba. Projekt lze řešit i jako pasivní.

Zastavěná plocha: 97 m2
Dispozice: 5+1/kk se sklepem
Cena: 3 590 000 Kč (bez DPH)
PROJEKTY DOMŮ

Připravila: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 22. 3. 2019

Edit: