Jak efektivně stavět a vytápět
Může se vám zdát, že žijeme v době nesmyslných byrokratických regulací. Někomu to připomíná časy dávno minulé. Ale podstata – stavět a bydlet úsporně, účelně a udržitelně – rozhodně není jen výmysl úředníků v Bruselu…
Pro lepší budoucnost je nutné, abychom dnes nebyli „nenažraní“. Architektura by se měla stát součástí energeticky úsporných opatření stejně jako zateplení nebo alternativní zdroje energie. Od současných stavebníků to bude vyžadovat jednak investici do kvalitních materiálů a úsporných technologií, jednak trochu pokory a respektu k přírodě i svému okolí. Výsledkem přesto může být komfortnější a zdravější bydlení.
Stavba jako celek
Z hlediska energetické náročnosti domu a budoucích úspor na energiích je nejdůležitější koncepční přístup ke všem prvkům konstrukce domu. Není nutné zbytečně předimenzovat obvodové zdivo, ale dotáhnout všechny prvky konstrukce do smysluplného celku, který nevykazuje žádné slabé místo. Nezáleží jen na parametrech tepelné izolace a akumulace obvodového zdiva, prakticky stejně důležitá je také volba stropní konstrukce či doplňkových cihel. Podstatný prvek tvoří i nadokenní překlady, jež umožňují integraci stínicí techniky bez tepelných mostů. Klíčový význam má pečlivě vytvořená a kvalitně navázaná kombinace masivní (těžké) stropní konstrukce s konstrukcí obvodového zdiva. „Zjednodušeně lze říci, že pokud zvolíte těžký strop a odstraníte tepelné mosty, nemusíte předimenzovat obvodové zdivo, abyste vyhověli požadavkům na energetickou náročnost budovy, jelikož dům bude fungovat jako celek,“ vysvětluje Eliška Smolová z firmy Heluz.
Základem je těžký strop
Energetická náročnost domu úzce souvisí se schopností tepelné akumulace stropu. U těžkých stropů je akumulace i celková energetická náročnost stavby v porovnání s lehkou konstrukcí střechy či stropu úplně někde jinde. Nespornou výhodou těžkého stropu je také skutečnost, že získáte plně funkční horní podlaží. A pokud máte v plánu stavět jen bungalov, získáte spoustu plnohodnotného úložného prostoru v podobě pochozí půdy, navíc včetně možnosti kdykoli v budoucnu patro dostavět. To vám lehký strop nikdy neumožní. Zásadní rozdíl mezi těžkým a lehkým stropem poznáte i v kvalitě zvukové izolace a celkovém uživatelském komfortu budovy.
Úspora práce i energie při stavbě
Prvek, na němž hodně záleží, představuje také roletový překlad nad okny. Ten by vám měl umožnit pohodlnou integraci stínicí techniky bez tepelných mostů. Největší výrobci cihel a tvárnic u nás si dobře uvědomují, že předokenní rolety tvoří v současné době již naprosto nezbytnou součást domu nejen z hlediska regulace světla, ale také celoročního tepelného komfortu. Důležitý je však i systém doplňkových cihel, který poskytuje jak značné zrychlení a zjednodušení výstavby, tak i minimalizaci rizik tepelných mostů a konstrukčních chyb. K dokonalému celku přispívají rovněž moderní malty nebo lepidla. „Unikátem je naše předem připravená tenkovrstvá zdicí malta SIDI,“ tvrdí Eliška Smolová z Heluzu. „Dá se okamžitě použít i při teplotách těsně nad nulou, snadno se aplikuje strukturovaným válečkem a má vynikající pevnost. Dokonale vyrovná nerovnosti v ložných spárách, šetří vám čas i práci a navíc brání plýtvání: Nevyužitá malta po zavření kyblíku zůstává stále použitelná, nezatvrdne a neznehodnotí se.”
Komplexní systém
Moderní stavební systémy jsou na hony vzdálené kutilství, které tu vládlo ještě před 40 lety. Stavba rodinného domu by dnes měla fungovat jako lego. Rozhodně nestačí mít v nabídce jen kvalitní obvodové zdivo, ale skutečně komplexní systém, který ve svém plném využití znamená vytvoření smysluplného celku – obálky budovy s minimální energetickou náročností. U těch nejlepších výrobců se to daří zdánlivě mimochodem. Pokud realizaci provádí proškolená firma (což zpravidla znamená nižší sazbu DPH a delší záruku), výsledkem bývá rychlá a jednoduchá výstavba s takřka ideálními technickými parametry.
Výběr oken pro nízkoenergetické a pasivní domy
Aby nízkoenergetické a pasivní domy splnily náročné požadavky na spotřebu energií, je třeba přizpůsobit jim také výběr a kvalitní osazení oken. Právě okna jsou totiž z pohledu tepelné izolace nejslabším místem obálky domu. Základní kritérium představují jejich termoizolační vlastnosti, které číselně definuje součinitel prostupu tepla oknem (Uw). „Při výběru konkrétního profilu je důležité věnovat pozornost tomu, zda je koeficient prostupu tepla udáván skutečně za celé okno. Někdy je uváděna hodnota prostupu tepla pouze zasklením (Ug), která vykazuje zpravidla opticky příznivější hodnoty, ale nebere v úvahu tepelněizolační vlastnosti samotného okenního profilu,“ vysvětluje Ing. Milena Tomčíková, ředitelka vývoje a produktů společnosti Vekra. Doporučenou hodnotu prostupu tepla okny (Uw) by měl podle požadavků klienta na parametry konkrétní stavby stanovit projektant a výslovně ji uvést v projektové dokumentaci.
Klíčové je zasklení
Zatímco požadavky na nízkoenergetický dům jsou o něco mírnější, u pasivního domu vstupují do tepelné bilance domu kromě co nejnižších energetických ztrát i tepelné zisky ze slunečního záření (solární zisky). „Zlepšení izolačních vlastností se běžně dosahuje pokovením skleněných tabulí. Zasklením pak přirozeně unikne méně tepla, ale současně pronikne méně světla a tepla dovnitř. Aby se interiér zejména na jaře a na podzim dostatečně prohříval, používá se speciální, takzvané solární trojsklo, které propustí do interiéru více tepla. Proto je třeba hledat optimální kompromis,“ připomíná inženýrka Tomčíková z Vekry.
Záleží na detailech
Při výběru oken do pasivního domu je ovšem třeba nespoléhat se pouze na tabulkové hodnoty, ale podívat se i pod jejich povrch. Trik se totiž u oken skrývá v detailech. To, že okno splňuje normou stanovené parametry a má potřebnou certifikaci, bohužel dnes není dostatečný doklad jeho kvality. Dvě srovnatelná okna od různých výrobců mohou na první pohled vypadat prakticky stejně a uvádět podobné číselné parametry, jenže v detailech se někdy skrývají poměrně zásadní rozdíly. Důležitá je už konstrukce profilu, ale i hloubka uložení skel v rámu (čím větší, tím lepší), druh a tloušťka meziskelního rámečku (měl by být tzv. teplý, plastový), použité kování (celoobvodové alespoň se třemi uzamykacími body) či těsnění rámu okenního křídla. Pro dobrou izolaci oken je vhodné to středové.
Řízené větrání
Pravidelné či průběžné větrání působí jako nejspolehlivější prevence proti únavě, ale i proti astmatu a dalším závažným onemocněním. Nejlépe ovšem dokážou kvalitní mikroklima zajistit energeticky úsporné stavby s moderními technologiemi řízeného větrání. Důmyslný systém řízeného větrání s rekuperací (zpětným získáváním) tepla a chladu vám zajistí nejen neustálý přísun čerstvého vzduchu, ale také maximální energetickou úsporu. Ve srovnání s větráním okny to v dobře izolované novostavbě rodinného domu může znamenat úsporu 10 až 15 tisíc korun ročně. „Naše větrací jednotka Zehnder ComfoAir Q obsahuje unikátní entalpický výměník, který dosahuje až 95% rekuperace tepla, a nejmodernější technologie s až 87% rekuperací chladu. Tím dokáže majitelům ušetřit až 50 % nákladů na energie a je tak dobrým příkladem tzv. zelené investice, která se budoucím majitelům vyplatí,“ vysvětluje Ing. Roman Šubrt, obchodně technický zástupce Zehnder, výrobce systémů komfortního větrání s rekuperací tepla a designových radiátorů.
Pro vyšší účinnost
V případě pasivních a nízkoenergetických domů se nabízí jako vhodné řešení tepelně izolované potrubí, které ještě více zefektivňuje přenos tepelné či chladicí energie. „Systém tepelně izolovaných rozvodů vzduchu Zehnder se skládá z kulatého či plochého potrubí ComfoTube Therm a unikátního systému spojovacích prvků ComfoFit Therm. Tepelnou izolaci zajišťuje rozvodům po celém obvodu izolační materiál o tloušťce 9 mm,“ popisuje Pavel Vořech, produktový manažer pro komfortní větrání Zehnder.
Jaká je budoucnost bydlení?
Cestu k udržitelné a zdravější budoucnosti představuje jednak moderní energeticky úsporná výstavba (jednovrstvé zdění, větší využití dřeva a dalších přírodních materiálů, ekologické zateplení), jednak maximální využívání obnovitelných zdrojů energie. V našich klimatických podmínkách je pro bydlení dobře využitelná energie biomasy, geotermální energie, teplo ze vzduchu využívané tepelnými čerpadly a energie slunečního záření (především fotovoltaika na střeše). Tyto možnosti lze navíc navzájem kombinovat a vytvořit například inteligentní soběstačný systém za pomoci tepelného čerpadla, fotovoltaiky a bateriového úložiště. Naše budoucnost možná není růžová, ale zcela jistě je modrozelená.
Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firem Zehnder, Heluz, Wienerberger, Important klima, Vekra, Ateliér Elam, Wippro, Rockwool
Datum vydání: 1. 3. 2024