Koutek pro miminko

Malý lidský tvoreček nepotřebuje hned svůj vlastní pokojíček, naopak je mu dobře v noci u maminky. Proto stačí ze začátku pořídit jen postýlku, přebalovací komodu a pár chytrých doplňků.

Dětské postýlky jsou vybaveny řadou funkcí, které ocení děti i rodiče. Většinou mají výškově nastavitelné dno, které se snižuje podle toho, jak dítě roste, a stejně tak pohyblivou postranici, obvykle z příček. Tyto „žbrdlinky“ jsou ideálně kulaté protiskluzové, aby zajistily maximální bezpečnost. Praktické je umístit kolem vnitřního obvodu měkký textilní mantinel, který dítě chrání před případným uhozením a postýlku také zútulní. Nad ni můžete pořídit i látková nebesa, která jsou natažena buď na konstrukci, upevněné přímo na postýlce, nebo je uchytíte do stěny nad novorozenecké lůžko.

Hyperprodyšná strana matrace Fiaba 5 Plus s 3D lemem umožňuje kojenci dýchat i s hlavičkou zabořenou do matrace. Jádro tvoří vrstvy studené pěny Eliosoft a Elioform, které zajišťují tělíčku ortopedickou podporu. Potah z polyesteru je hypoalergenní, antibakteriální, působí proti roztočům a saje i odvětrává vlhkost. 3 490 Kč, magniflex.cz

 

Materiály nábytku

Levnější variantu představuje dětský nábytek z běžných laminovaných dřevotřísek v různých barvách nebo s dekorem dřevěné dýhy. Finančně náročnější je pak barevně lakovaný nábytek ve vysokém lesku a moderním designu, případně postýlky a přebalovací pulty z masivu, například z buku, jasanu, břízy nebo smrku, s povrchovou úpravou olejem nebo voskem (v případě tvrdého dřeva) nebo ekologický mi laky (u nábytku z měkkého dřeva). Dětský nábytek by měl být konstruován podle norem, které řeší nejen právě materiály a povrchové úpravy, ale také pevnost a stabilitu včetně kvalitního návodu na sestavení. Nebezpečí představují také nálepky a obtisky, které by dítě mohlo spolknout či vdechnout.

Komoda s odnímatelným přebalovacím pultem obsahuje výsuvné věšáky. Lze na ni pověsit i koš na špinavé prádlo. Viabel.

 

První dny a měsíce

Nesnažte se hned na začátku nastavit miminku nějaký režim, spíše přistupte na to, co žádá, a dovolte mu, aby spalo a jedlo, kdy bude chtít. V prvních měsících také klidně uspávejte miminko houpáním v náručí a neobávejte se vytvoření špatných návyků. Takto malá miminka se neumějí ukonejšit sama a nechat je vybrečet není správné.

Kojicí korále ze silikonu zabaví miminko při krmení. 350 Kč, mimmo.cz

 

Rituály

Až teprve zhruba mezi 4. až 6. měsícem je již dítě celkem stabilizované a schopné přivykat spánkovým zvyklostem. V této době zaveďte pevný uspávací rituál, měly by jím být příprava na koupání, samotné koupání, následuje oblékání pyžamka, krmení, vyprávění pohádky, přikrytí, pohlazení a pusa na dobrou noc.

Chrastítko v podobě žirafky rozvíjí smysly malého človíčka. 230 Kč, mimmo.cz

 

Rosteme…

Kolem 9. měsíce dítě začíná rozlišovat cizí osoby, uvědomuje si rodičovskou nepřítomnost, a proto je vhodný plyšový mazlíček, který mu pomáhá snášet tuto situaci. S hračkou se mazlí, připomíná mu něhu a teplo maminky. Pláč v druhé části noci bývá obvykle spojen se spánkovými cykly a je zcela přirozený. Jestliže však dítě pláče v první polovině noci, může to být příznak nemoci, protože během hlubokého spánku by se batole běžně budit nemělo.

Půvabná postýlka na kolečkách dánského výrobce Oliver Furniture. Postranici lze snížit a postýlku přistavit k lůžku rodičů. Když dítě odroste, lze postýlku přestavit na malou pohovku. Viabel.


Jak vybírat dětskou matraci (do 3 let věku)

  • Měla by být nová. Starší je už pravděpodobně proleželá, deformovaná, znečištěná.
  • Lepší je tvrdší matrace. Odborníci doporučují vyhnout se příliš měkkým variantám, což jsou zejména tenké a molitanové matrace.
  • Bezpečná a kvalitní. Matrace by neměla obsahovat chemické látky, agresivní lepidla apod., problémem mohou být i různé výčnělky, např. na zipu.
  • Bez zónování. Nekupujte dětem matrace tvarované či tzv. „zónové“. Nejsou pro ně vůbec vhodné. Děti potřebují celistvou, rovnou a hladkou matraci. Matrace by měla být oboustranná a je vhodné ji často otáčet.
  • Prodyšná a šetrná. Prodyšnost určují především použité materiály. Matrace musí dýchat a dobře odvádět vlhkost. Měla by být z přírodních a nedráždivých materiálů. Zejména citlivé děti potřebují matrace hypoalergenní.
  • Se snímatelným potahem. Opět je nutná prodyšnost a šetrnost materiálů, ideálně přírodního původu. Potah musí být každopádně snímatelný a pratelný.

Baldachýn Rödhake, vzor králík, udělá v bezpečné výšce z kolébky útulný koutek. Z recyklovaného polyesteru. 249 Kč, ikea.cz

 

Co je klidný a neklidný spánek?

  • Klidný spánek je takový, kdy je dítě nehybné, dýchání je pravidelné, obličej uvolněný bez jakékoliv mimiky, kromě občasných náznaků sání. Klidný spánek je důležitý, protože v hluboké fázi spánku (NREM) se produku je růstový hormon a buduje se obranyschopnost organismu.
  • Během neklidného spánku (REM) pracuje podvědomí, tzv. „uklízí“ – třídí poznatky a dojmy získané během dne. Mozek pracuje na plné obrátky. Malé děti mají navíc sny v průběhu až poloviny spánku, nedonošené děti až v 80 %, zatímco dospělý člověk sní čtvrtinu spánku.

Kolébka s pěnovou matrací je z masivního buku a překližky (66 x 84 cm). Houpání se dá zrušit aretací. 2 990 Kč, ikea.cz

 

Zvlhčovač obsahuje čistička vzduchu CA3000 PERFECT AIR se 7násobnou filtrací včetně UV lampy a ionizátoru. Zabudovaný zvlhčovač s kapacitou 1,3 l vydrží pracovat na jedno naplnění 54 hodin. Kromě tlačítek na displeji lze přístroj na dálku ovládat pomocí mobilní aplikace Concept Home (dostupné pro iOS i Android). Hodí se pro místnost o ploše až 60 m 2 . 9 999 Kč, myconcept.cz

 

Dětskou osušku Grand Elephant z froté (104 x 104 cm) zdobí vytkaný vzor. Doplnit lze žínkou a bryndáčkem. 420 Kč, shop.veba.cz

 

Jako omalovánky mohou fungovat i polštářky. K zafixování voskovek, fixů i jiných barev na textil dojde až po zažehlení přes pečicí papír. Lze prát do 60 °C. Barvy na textil jsou součástí polštářků. 239 Kč, shop.veba.cz

 

Čistička vzduchu Rowenta Pure Air (PU3030) obsahuje kombinovaný filtr. Předfiltr zachytí vlasy a prach, filtr s aktivním uhlím se postará o kouř, pachy a jiné těkavé organické látky. Filtr Allergy+ zbaví prostředí jemných částic ve velikosti pylu, roztočů, plísní a virů. Přístroj vyčistí vzduch za 6 minut v jedné místnosti o ploše 12m 2 . 5 499 Kč, homeandcook.cz

 

UV sterilizátor Deveroux MS16888 je vybaven UV lampami, které zbaví povrchy vložených předmětů během maximálně 5 minut bakterií a virů. Napájení je řešeno pomocí běžného micro USB konektoru a vnitřní prostor (17 × 10 × 3 cm) pojme i velký mobilní telefon. Stačí stiskem tlačítka spustit sterilizaci, jejíž čas závisí na konkrétním předmětu. 1 190 Kč, heureka.cz

 

text Vanda Jesenská foto archiv firem

 

Datum vydání: 2. 2. 2021

Edit: