Aktivně a chytře pro zdravý domov

Jsme generace žijící uvnitř budov. Většina z nás tráví venku jen desetinu života. A přemíra interiérových aktivit ohrožuje naše zdraví. V podkroví, které klade nároky na větrání, světlo i teplotu, více než jinde.

Elektrická markýza ZWave se ovládá nástěnným panelem či dálkově v bezdrátovém systému ZWave. Spolupracuje s elektricky ovládanými prvky FAKRO.

 

Ano: Žijeme doma, v kanceláři, v autě… Jsme odloučeni od přírody a z toho, co mělo být naší výsadou a chloubou, se stal rizikový faktor. Z nás a především našich dětí se vyvinula „Indoor Generation“, která může zdravě jíst, pít i cvičit, aniž přitom opustí vnitřní prostředí. Ale ruku na srdce: Je to opravdu zdravý způsob života?

Prostředí uvnitř budov není lhostejné společnosti Velux, jejíž název je složeninou slov ventilation (větrání) a lux (latinsky světlo). Proto uspořádala konferenci Healthy Home Academy 2018 s tématem „Zdravé vnitřní prostředí z pohledu automatizovaných řešení chytré domácnosti“. Z ní čerpá i tento text. www.velux.cz

 

ZÁKLADNÍ DŮSLEDKY

Omezené množství čerstvého vzduchu a světla během dne ovlivňuje záporně naši náladu, spánek i výkonnost. Není divu: Intenzita světla v interiéru kolísá od 300 do 3 000 luxů, zatímco venku od 10 000 do 100 000 luxů. A minimální intenzita světla podporující správný chod biologických hodin je 1 000 luxů… Také naše dýchací soustava v nezdravém prostředí uvnitř budov trpí. Nejnovější průzkum subjektivního vnímání lidí a objektivní reality v tomto směru provedl v březnu 2018 z iniciativy společnosti Velux renomovaný analytický ústav YouGov. Pracoval s širokým vzorkem 16 000 respondentů ze 14 zemí Evropy a Severní Ameriky. Z průzkumu vyplynulo, že 77 % lidí neví, že vzduch uvnitř budov je více znečištěný než venku. Přitom vnitřní ovzduší může být znečištěnější až pětinásobně! Zejména se to týká dětských pokojů. Soustředění i nálada může vlivem nedostatku denního světla klesnout přibližně o 15 %, zatímco riziko astmatu se ve špatně větraných pokojích s vlhkostí a plísní zvyšuje až o 40 %.

Řešení mikroventilace u dřevěného střešního okna Aura AVX. Jde o důležitý detail, který by mělo mít kvalitně vyřešeno každé okno v obytném interiéru. Satjam.

 

INTERNET VĚCÍ

Jestliže se mládež uzavírá v interiéru a tráví stále více času na internetu, je to právě toto moderní technologické médium, které může přispět k nápravě. Jak? Pomocí internetu věcí (Internet of Things). Výsledkem systémů chytré domácnosti je například Apple HomeKit nebo s ním plně kompatibilní inteligentní systém ovládání střešních oken, rolet a žaluzií Velux Active. Systém pomocí senzorů neustále monitoruje klíčové parametry vnitřního klimatu (teplota, množství slunečního světla, vlhkost, koncentrace CO 2 ), je napojen na detailní předpověď počasí (síť Netatmo), analyzuje každodenní aktivity domácnosti a postupně se učí plně přizpůsobit jejímu chodu ve prospěch vašeho zdraví i bezpečí. Kompletní sada Velux Active (centrální vypínač, senzor vnitřního klimatu, komunikační jednotka) se dostane na český trh o prázdninách za cenu 6 590 Kč. Stane se tak nejlevnějším automaticky ovládaným systémem oken na českém trhu.

Na solární baterie funguje markýza AMZ Solar. Nabízí inteligentní systém automatické regulace podle intenzity světla. Záření absorbuje před zasklením a emituje teplo ven, čímž chrání před horkem, umožňuje však plný přísun denního světla. FAKRO.

 

KOMFORT S ROZUMEM

„Ani sebedokonalejší systém není samospasitelný,“ varuje PhDr. Marian Jelínek, PhD., známý hokejový kouč, manažer a pedagog, který spolupracoval i s Jaromírem Jágrem. „Ne snad proto, že by nefungoval, ale proto, že my sami musíme být v životě aktivní. Musíme vyjít ze své komfortní zóny do zóny učení, snažit se žít s limity, otužovat se, překonávat překážky! Nikdy jsme si nežili lépe, ale naše spokojenost s vlastním životem přesto klesá… Abychom si udrželi trvalé zdraví a pracovní zápal, musíme investovat především do emoční sféry. Zaplňme smysluplně čas sobě i svým dětem, naučme je aspoň občas překonat sebe samého a třeba i prohrát. To je důležité! Pohodlí bez hranic je cesta do pekel.“

Předokenní systémy zastínění jsou účinnější zejména z tepelného hlediska, protože se horko vůbec nedostane do interiéru. Sestava čtyř střešních oken zajistí komfortní prosvětlení. www.velux.cz

 

DENNÍ SVĚTLO

Vraťme se od psychologie zpět do obytného podkroví. Dostatek denního světla a dobrý výhled do okolí dodá interiéru zcela nový rozměr, který může být sám o sobě impulzem pro větší životní aktivitu. Optimálním prosvětlením celého domu navíc dosáhnete úspory energie: Spotřeba elektřiny na svícení vám klesne přibližně o 30 procent. A sluneční svit z jižních oken vám sníží i topné náklady. V půdním prostoru lze vytvářet sestavy střešních oken nebo kombinovat střešní okna s doplňkovými svislými (ideální pro mansardové střechy). Můžete si pořídit moderní okna se zúženým rámem i křídlem, která vám dodají až 10 % prosklené plochy navíc, nebo výklopný střešní balkon, který v uzavřeném stavu vypadá jako sestava dvou střešních oken nad sebou. Ale intenzivní denní světlo shora vám zajistí také střešní světlíky a v prostorách uprostřed domu tubusové světlovody. Podívejte se aspoň na pár ukázek.

Maximalistické střešní okno Variatik. Prosklení kombinuje různé typy otevíravých prvků a je vyrobeno na míru prostoru podle přání stavitele. Solara.

 


Podkrovní otázky

  • Kolik střešních oken do podkroví? Prosklená plocha v obytném prostoru musí činit nejméně 10 % podlahové plochy. Více rozhodně nevadí.
  • Jak lze střešní okna ovládat? Manuálně, tyčí, dálkově nebo plně automaticky (Velux Active). Pro pohodlné ruční ovládání je nutné, abyste lehce dosáhli na ovládací kliku.
  • Kam umístit kliku? Pokud je okno umístěno za nábytkem, přijde vám vhod klika na horním okraji křídla. Jeli okno ve vyšší poloze, světlost interiéru to zvýší – ale klika pak má být na spodním okraji.

Schéma kompletní světlovodné sestavy Solatube 290DS o průměru 35 cm – včetně Fresnelovy čočky ve střešní kopuli, která odráží maximum světla do tubusu, a integrovaného solárního LED osvětlení. WTWindows Tomorrow.

 

Osvětlení chodby rodinného domu tubusovým světlovodem Sunizer se čtvercovým stropním difuzérem. Možný i kruhový difuzér, průměr tubusu 23 až 73 cm. ABC.

 

Vyústění tubusového světlovodu s kopulí na terase rodinného domu v Praze Kyjích. Světlovod může mít i plochou střešní část ze skla, může být i pochozí. Allux.

Text: Vít Straňák, foto: archiv firem

 

Datum vydání: 31. 3. 2021

Edit: