Teplovzdušné vytápění: Úsporné a ekologické řešení pro váš domov
Máte rádi romantiku živého ohně z krbu a kamen? Nebo chcete jen najít energeticky úspornou variantu vytápění? Ať tak, či onak, dnes se krb i kamna mohou stát hlavním zdrojem vytápění pro celý dům. Spolehlivě to zajistí teplovzdušné rozvody.

Teplovodní akumulační krb zvládne nejen vytopit celý rodinný dům, ale také ohřát užitkovou vodu pro sprchování či mytí nádobí. Foto Hoxter
Dnes je ovšem na místě ptát se nejen na energetickou a finanční úsporu, ale také na ekologickou stopu vytápění. Jak vychází spalování pevných paliv v tomto ohledu?
Levně? Raději zdravě!
Moderní sofistikovaná topidla jsou konstruována tak, aby zvyšovala účinnost spalování. K tomu vedou dvě základní cesty: kvalitní palivo a omezení vlivu obsluhy. Jenže kvalitní palivo a spotřebiče s automatickým řízením provozu jsou drahé. Navíc kvalitní palivo musíte kvalitně skladovat a automatické spotřebiče pravidelně servisovat. Zato v nejjednodušších topidlech lze spalovat v podstatě cokoliv, přičemž jejich účinnost zpravidla není řádově nižší… Proto se řada méně majetných lidí dnes vrací ke spalování levných tuhých paliv. Tato cesta sice přináší úsporu, ale také emise – především oxidu uhelnatého (CO), který je životu nebezpečný, polyaromatických uhlovodíků (PAU), které jsou karcinogenní, a tuhých znečišťujících látek (TZL), jež při vdechnutí pronikají hluboko do organismu a zamořují ohromné venkovní plochy. Přitom existuje poměrně jednoduché systémové řešení: Stačí použít kvalitní suché dřevo, což je stále ještě levný a obnovitelný zdroj, který vám poskytne zdravé teplo s vysokým podílem sálavé složky.
Ať žije ekologie!
Abyste takto mohli účinně vytápět více místností nebo dokonce celý dům, je třeba zvolit obestavěnou krbovou vložku či krbová kamna s dostatečným výkonem a napojit topidlo na teplovzdušný rozvod. Každé takové realizaci by ovšem měl předcházet odborný projekt. Ten bývá u dodavatelů topidla či otopné soustavy pro zákazníky zdarma. Jestliže však budete chtít stavět krb či kamna svépomocí a od dodavatele budete požadovat pouze projektovou dokumentaci, musíte počítat s její cenou nejméně 10 000 korun. Navíc půjdete do rizika, které nemusí vyjít… Za samotnou realizaci teplovzdušných rozvodů pro běžný rodinný dům počítejte s investicí přes 100 tisíc Kč. Pokud ovšem už máte doma funkční uzavřený krb nebo krbová kamna s dostatečným výkonem, pak máte vyhráno! Projekt a instalace teplovzdušného vytápění totiž v tom případě vyjde ve srovnání s klasickou teplovodní otopnou soustavou výrazně levněji.
Uzavřený a otevřený rozvod
Jak můžete teplý vzduch od krbu rozvádět do dalších prostor v domě? Buď pomocí uzavřeného rozvodu, nebo pomocí rozvodu otevřeného. Uzavřený rozvod funguje tak, že teplý vzduch proudí z krbové komory do dalších místností kanály, jež necháte předem vytvořit ve stěnách. Poté, co potrubní systém rozvede sálavé teplo z topidla a předá je pomocí teplosměnných ploch (výdechových mřížek ve stěně), se ochlazený vzduch vrací zpětnými kanály do krbové komory. Cirkulace vzduchu v uzavřeném systému je zcela přirozená: Teplý vzduch stoupá vzhůru, po ochlazení se vrací dolů ke krbu. Má to ovšem háček: Jestli se chcete vyhnout zbytečným nákladům a komplikacím, musíte s instalací takového rozvodu počítat již v projektu, nejpozději na počátku stavby domu. Jestliže váš dům už stojí a vám se logicky nechce do bourání zdiva, nabízí se stavebně jednodušší otevřený rozvod. K jeho vybudování sice potřebujete řadu komponentů (pevná i ohebná potrubí, rozbočky, spojky, izolace, ventilátor, filtry, ventilační mřížky nebo talíře, regulaci, termostat, případně opláštění pro rozvod vzduchu), ale zdi vašeho domova zůstanou pohromadě. Pro vytápění se pak používají dva systémy – nucený a přirozený (samotížný).
Nucený a přirozený systém
Nucený systém dodatečného teplovzdušného rozvodu zajišťuje ventilační jednotka, která potřebuje připojení k elektrickému proudu. Ventilátor se zapíná, když vzduch dosáhne teploty nastavené na termostatu. Pro realizaci nejsou téměř žádná zásadní omezení, jen délka jedné větve od ventilátoru k ústí by neměla přesáhnout 10 metrů.
Přirozený čili samotížný systém se svým způsobem blíží uzavřenému rozvodu: Také zde teplý vzduch stoupá z topidla zcela přirozeně, takže ventilátor není zapotřebí. Tímto systémem ovšem lze vytápět pouze místnosti v patře nad krbem, kde se teplo šíří obvykle pomocí tenkého izolovaného potrubí obdélníkového profilu, vedeného podlahou. Samotížné vytápění vyhřeje místnosti v horním podlaží sice pomaleji, ale velmi spolehlivě. Teplo z podlahy je navíc příjemné a prostor prohřívá téměř rovnoměrně – nevytváří zónu tepla pod stropem a nenutí vás ke zbytečnému přetápění prostoru.
Rozvod od krbových kamen
V případě teplovzdušného rozvodu od krbových kamen vás čeká volba mezi tažným a tlačným systémem. Běžnější je tažný systém. Ventilátor se umístí nad kamna, napojí se na jejich teplovzdušné vývody a odsává teplý vzduch, který je pak potrubím tažen do jednotlivých místností. V nich bývá zpravidla zakončen ventilačním talířem či mřížkou se žaluzií. Tlačný systém má ventilátor umístěn ve spodní části kamen, nasává studený vzduch z místnosti a vhání jej do mezipláště a teplovzdušného výměníku. Ohřátý vzduch pak vychází ze zadní části kamen, kde je vyveden do dvou objímek. Na ně lze napojit větve teplovzdušných rozvodů a potrubím vytápět i vzdálenější prostory v domě.
Alternativa jménem rekuperace
Jinou, úplně odlišnou variantu levného vytápění teplým vzduchem představuje rekuperační systém – řízené větrání se zpětným získáváním tepla. Vedle ekonomického efektu přináší jednoznačně také ten ekologický. Musíte ovšem být ochotni něco do své nové otopné soustavy investovat. Základní princip systému řízeného větrání s rekuperací zajišťuje integrovaný výměník, který dokáže předat teplo z odváděného odpadního vzduchu tomu čerstvému příchozímu (viz názorné schéma). Systém řízeného větrání se zpětným získáváním tepla zabezpečuje nepřetržitý přívod čerstvého venkovního vzduchu do interiéru. Příchozí vzduch je v chladných zimních měsících ohříván odváděným vzduchem z interiéru, což zajišťuje právě výměník tepla. Vzájemné předávání teploty mezi odváděným a příchozím vzduchem vede k výrazné energetické úspoře. Pokud je vnější obálka domu dokonale utěsněná, může správně navržený systém se špičkovou větrací jednotkou snížit tepelnou ztrátu větráním až o 90 procent. Co to znamená v praxi? Pokud venkovní vzduch vstupuje do větrací jednotky s teplotou 0 °C a teplota v interiéru je 20 °C, výměník tepla s využitím vnitřní teploty zajistí, že do domu vstupuje čerstvý vzduch o teplotě 18 °C. Otopná soustava tak místo rozdílu 20 °C musí dohřát nový vzduch jen o titěrný rozdíl dvou stupňů Celsia. Je pochopitelné, že využitím rekuperačního systému se zároveň výrazně zkrátí topná sezona. Účinek řízeného větrání pak dokáže ještě zdokonalit klimatický modul, který je schopen regulovat teplotu přívodního vzduchu podle aktuálních venkovních podmínek – v zimě dohřívat, v létě chladit.
text Vít Straňák
foto DNA Design, Atelier GMP, JAP Future, Schody Bystrý
Datum vydání: 16. 2. 2025