Trochu jiné stěny

Pokud se chystáte na malování v interiéru, dobře vyberte vhodný nátěr – dnes jsou k dispozici takové, které obstojí i v náročných podmínkách. Než ale začnete, rozmyslete se, jestli by nestálo zato při úpravě stěn popustit fantazii uzdu trochu víc.

3D efekt svépomocí

radí Monika Linghartová, specialistka na barvy a laky, Hornbach

Pokud chcete na povrchu stěny vytvořit vzhled imitující beton, přírodní kámen nebo třeba stříbro, můžete použít ruční tenkovrstvé dekorativní štuky, jež tyto materiály dobře imitují. Plastický vzor dodá stěnám originální vzhled. Na tvarování můžete použít například hladítko, mořskou houbu nebo malířskou štětku. Záleží na vzoru, který chcete na zdi mít.

Stírací technika

Nerezovým hladítkem nanášejte na stěnu neředěnou stěrkovou omítku a poté ji rovnoměrně rozetřete zdola nahoru. Vrstva by měla mít tloušťku jen několik milimetrů. (Jako alternativu lze zvolit i natíranou omítku. Naneste ji malířským válečkem nebo štětkou. Do 20 minut nanesenou omítku strukturujte pomocí plochého štětce. Souvislou plochu zpracujte najednou.)
Navlhčenou stírací rukavicí naberte trochu tónované voskové lazury, kterou kývavými pohyby roztírejte na stěnu. U voskové lazury je důležité pracovat způsobem „mokrý do mokrého“ a započatou stěnu dokončit.

Navíjecí technika

Naneste barvu malířským válečkem na nesavý podklad. Pomocí válečku s navinutou kůží strukturujte ještě vlhký barevný nátěr. Barva se díky ovinuté kůži částečně stlačí do strany a na podkladu vzniknou světlejší místa.

Tupovací technika

Od jedné barvy si vyberte světlejší a tmavší odstín a plochu stěny natřete světlejším z nich. Po zaschnutí nátěru si trochu tmavšího odstínu odlijte do ploché vaničky či víka nádoby od barvy. Navlhčete přírodní houbu, naberte do ní malé množství barvy, kterou vždy nejdřív odstříkněte. Barvou tupujte po stěně. Houbu neustále otáčejte, aby se otisky často neopakovaly. Čím více budete tupovat přes sebe, tím hustější strukturu vytvoříte.

S pomocí kreativní omítky HO StyleColor Přírodní kámen na stěně snadno vytvoříte vzhled imitující přírodní kámen. Vydatnost 1,2 m2/kg, 1039 Kč (10 kg), hornbach.cz.

EXKLUZIVNÍ ŠTUKY

Benátský

Skládá se z vápence a prášku vzniklého drcením mramoru. Vypadá exkluzivně, připomíná leštěný kámen. Používá se jako levnější varianta mramoru, i tak ovšem ceny většiny ostatních druhů omítky značně převyšuje. Benátský štuk můžete vytvořit sami pomocí kreativní omítky, snadno se nanáší válečkem, špachtlí nebo štětcem.

Marocký

Na pohled se benátskému štuku podobá marocký, nicméně díky příměsím, které obsahuje navíc, odolá drsnějším podmínkám, především vodě. Vlhkosti vzdoruje do takové míry, že se používá dokonce i na omítání van, umyvadel a celých koupelen.

K „POUHÉMU“ MALOVÁNÍ:

Hodláte přes veškeré možnosti „jen“ vymalovat? Jak vybrat vhodný produkt, radí Jan Kramář, Brand Manager Primalex: „Kvalitní moderní nátěr by měl být otěruvzdorný, omyvatelný nebo třeba propustný pro vodní páru. Takové nátěry můžete bez obav užít i do místností, ve kterých je předpoklad vyššího zatěžování nebo příležitostného kontaktu s vodou a parou. Ze stěny opatřené takovým nátěrem pak stačí navlhčenou houbičkou setřít nečistoty bez rizika poškození nátěru.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Edit: