KOMÍNOVÝ SYSTÉM a dobrý zimní tah

Když na podzim odtáhnou k jihu stěhovaví ptáci, začne nás – teplomilné suchozemce – zajímat úplně jiný tah: kvalitní tah našeho komínu.

Bez kompletního komínového systému a pravidelné péče o spalinovou cestu to ovšem nepůjde… Komínový systém dnes zahrnuje nosný plášť, tepelnou izolaci a vnitřní vložku.

Unikátní řešení komínu s integrovaným krbovým modulem přináší Schiedel Kingfi re. Ucelená otopná soustava šetří místo v dispozici a tvoří zajímavý designový prvek. Na snímku varianta Kingfi re Grande, jež na IBF 2018 získala Zlatou medaili za design. Foto Schiedel.

 

VŠE V JEDNOM

Moderní komín musí spolehlivě plnit hned několik funkcí. Základní z nich je i nadále odvod spalin od spotřebiče. Vedle toho ovšem musí dlouhodobě zajišťovat stoprocentní spolehlivost a bezpečný provoz spotřebiče, stejně jako jeho optimální fungování s nejvyšší možnou účinností. Aby komín tyto úkoly zvládl, mělo by jít skutečně o ucelený, před topnou sezonou pravidelně kontrolovaný systém.

Nerez bez lesku nabízí třívrstvý lehký systém Schiedel Permeter v barvě černé, šedé či bílé. Za příplatek jakákoliv barva RAL. Foto Krby Kašpar.

 

VYBERTE SI TYP

Pokud vlastníte plně funkční komín s dobrým tahem, máte to jednoduché: Stačí pravidelnou kontrolou a důkladnou péčí udržovat celý systém v chodu. Ale zpravidla to nejde věčně… Jestliže se nachýlí čas pro zásadní řešení, budete se muset rozhodnout mezi komínovým systémem keramickým a nerezovým.

Univerzální tříplášťový komín Ciko Nerez se používá jako lehký fasádní komínový systém. Cena komínu od 22 616 Kč, cena svislého kouřovodu již od 16 613 Kč. Foto Ciko.

 

SÁZKA NA JISTOTU

S tradičním keramickým systémem, který bude realizovat profesionální specializovaná firma, těžko uděláte chybu. Obecně totiž platí, že keramika dlouho vydrží. Jedinou podstatnou podmínkou je, že cihly musí být vždy důkladně vypálené (provozem se nevypálí) a celý systém musí vyzrát – tedy důsledně se zbavit vlhkosti. Tradiční materiál bývá v moderním pojetí doplňován například izostatickou keramickou vložkou. Firma vám komín dodá zpravidla jako kompletní stavebnici, která obsahuje komínové tvarovky i vložky, sopouch 90° nebo 45°, vložku pro dvířka, komínová dvířka, tepelnou izolaci, větrací mřížku, kondenzační jímku, spárovací hmotu, zdicí směs, krycí desku a límec (ten může být keramický, nerezový nebo litinový). Pomocí takového komínového systému lze navíc poměrně snadno zrekonstruovat i poškozené části starých komínů.

Klasický zděný komín s keramickou vložkou lze instalovat i do montovaných domů či dřevostaveb. Na snímku třívrstvý systém Schiedel UNI Advanced v dvouprůduchovém provedení. Foto Krby Kašpar.

 

HIT JMÉNEM NEREZ

Chcete nový komín jako stavebně nejjednodušší a levné řešení? Pak bude patrně favoritem druhá varianta: Doslova hitem pro dodatečnou montáž se totiž staly nerezové systémy nebo jen svislé kouřovody s funkcí komínu. Jejich podstatnou výhodou je, že se dají snadno instalovat jak uvnitř, tak i vně budovy. Pokud nový komín stavíte za plného provozu domácnosti, jistě oceníte nejen nízkou cenu, ale především jednoduchost venkovního provedení. U řady rodinných domů navíc může jít o zajímavý estetický prvek, který stavbu zkrášlí nebo jí přinejmenším dodá „šmrnc“. Je však třeba zmínit se o nebezpečí, které v sobě skrývá nezodpovědný provoz nerezových systémů.

Napojovací pás EasyFlash (butylkaučuk na lakovaném hliníkovém nosiči) umožňuje estetické a profesionální napojení krytiny na komín. Foto BRAMAC.

 

NEMÁM UŽ ČÍM TOPIT, SYNKU…

Budeteli na topení používat šišky, nic tak hrozného se nestane – jen to v kamnech občas zapraská. Horší však bude, když na podpal použijete reklamní letáky na pogumovaném papíru. Že se vám doma hromadí a je škoda zbůhdarma je vyhazovat? Daleko větší škoda je zničit si komínový systém a ohrozit vlastní zdraví i život! Nerezové vložky totiž reagují s řadou chemických prvků, ze všeho nejbouřlivěji však s chlorem. A pogumovaný papír obsahuje recyklované termoplasty, především PVC (polyvinylchlorid). Důsledkem opakované chemické reakce v komíně bývá proděravění vložky. Když poté přestane komín správně fungovat, zbývá už jen krůček ke smrtelné otravě oxidem uhelnatým…

Stavebnici tvoří komínové systémy HELUZ: lze je uzpůsobit pro libovolný druh paliva. Cenovou úsporu nabízí dvouvrstvý systém Plyn. Foto HELUZ.

 

ZATÁPĚJTE EKOLOGICKY

Speciálně u nerezových systémů, které pořídíte levněji, se tedy vyplatí nešetřit na podpalu. Nejlepší je zatápět suchým dřevem nebo ekologickými podpalovači. Ty mohou mít podobu masivních odlamovatelných tyčinek se škrtátkem, extra účinných kostek s dlouhou dobou hoření nebo ekologických svitků z dřevité vlny, které mohou být pro snazší hoření napuštěny parafínem. Výběr je dnes poměrně bohatý, ať už na internetu, nebo třeba v Hornbachu.

VÝROBCE MÁ PRAVDU

Doporučený nebo vhodný druh paliva vždy výslovně uvádí výrobce topidla. Samozřejmě smíte topit i jiným palivem, které nezamořuje ovzduší, ale ve vlastním zájmu to nedělejte: Jestliže porušíte doporučení výrobce, na topidlo přestane platit záruka! Odborník to pozná, protože každé palivo má jinou vlhkost a především teplotu odváděných spalin. Svou roli hraje i způsob přívodu vzduchu a výkon spotřebiče. Zkrátka komínový systém má svá pevná pravidla a začíná už v topidle samotném.


Kontroly a čištění podle zákona

  • Na základě zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, a jeho prováděcí vyhlášky č. 34/2016 Sb., o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty, mají dnes majitelé a provozovatelé spotřebičů na všechny druhy paliva (pevné, kapalné i plynné) povinnost objednat jednou za rok kominíka na kontrolu spalinové cesty. Jen u kondenzačních plynových spotřebičů připouští vyhláška jednu kontrolu za dva roky.
  • V § 3 vyhláška vyjmenovává případy, kdy je nutné provést revizi spalinové cesty (je důkladnější a dražší). Při běžném provozu spotřebiče nutná není.
  • Čištění spalinových cest má nejpřísnější pravidla u spotřebičů na pevná paliva. Při jejich sezonním využívání musíte čistit komíny 2x ročně, při celoročním 3x ročně. Mezi jednotlivými čištěními a kontrolami by měly uplynout alespoň tři měsíce.
  • U spotřebičů na kapalná paliva v sezonním provozu stačí vyčištění jednou do roka, při celoročním provozu je ovšem nutné 2x ročně.
  • Spalinové cesty pro spotřebiče na plyn je třeba čistit nejméně jednou ročně. Je zde sice nižší riziko požáru, o to vyšší je však riziko otravy oxidem uhelnatým.

 

Text Vít Straňák, foto se souhlasem firem Schiedel, Krby Kašpar, Ciko, BRAMAC, HELUZ

 

Datum vydání: 26. 5. 2021

Edit: