Natíráme dřevěné konstrukce

Nestihli jste ještě opravit či natřít plot, pergolu, zahradní domek nebo se chystáte postavit si nový? Aby vám dřevěné konstrukce dlouho vydržely pěkné, je potřeba je správně ošetřit.

Podle typu původního nátěru vybírejte z bohaté palety vodou ředitelných i syntetických nátěrových prostředků. Budete-li ošetřovat nové dřevo, pracujte pečlivě a dodržujte postupy a lhůty schnutí uvedené na obalech výrobků. Dbejte na to, že nejúčinnější prevencí proti vlhkosti, škůdcům a povětrnostním vlivům je právě první ochrana. Od ní se odvíjejí renovace ochranných nátěrů, které udrží dřevo zdravé a pěkné po dlouhé roky.

1 PříPrAvA

Poškozený starý nátěr a nečistoty (mechy apod.) odstraňte. Existují sice odstraňovače nátěrů v podobě směsí organických rozpouštědel, ale na dřevo je vhodnější kombinovat ocelové kartáče, kotoučové brusky a smirkový papír. Nátěr lze opálit i horkovzdušnou pistolí, tento postup slouží hlavně k odstraňování silných vrstev z hladkých ploch bez plastických ozdob. Pracovat je nutné opatrně, aby se nepoškodil podklad.

K renovaci starého zvětralého dřeva se hodí speciální, vodou ředitelný nátěr Renovier Grund. Odpuzuje vodu a vlhkost. Objem 2,5 l, cena 718 Kč. www.remmers.cz

 

2 ImPregNAce

Jestliže nové dřevo není impregnované od výrobce, je potřeba zamezit ničivému působení vlhkosti, plísní, dřevokaznému hmyzu a hub. Ošetřete ho některým z impregnačních prostředků. Přípravky jsou obvykle účinné po 24hodinovém zaschnutí, poté lze dřevo přebrousit a nanést na ně vhodný nátěr.

Vosková impregnace bez obsahu biocidů. Speciálně vhodná k použití ve vlhku uvnitř i venku. Cena 679 Kč / 750 ml. www.osmo.cz

 

3 lAzury

Lazurování patří k nejefektivnějšímu ošetření zahradního nábytku a dřevěných konstrukcí. Ošetření správným typem lazury jim zajistí delší životnost. V případě lazurovacích laků jde o tenkovrstvé a silnovrstvé lazury. Tenkovrstvá lazura proniká hlouběji do dřeva, silnovrstvá tvoří na povrchu silnější ochrannou vrstvu. Lazury se dělí na akrylové, ředitelné vodou a na lazury na bázi alkydové pryskyřice s obsahem ředidla. Vyrábějí se lazury bezbarvé i tónované do mnoha odstínů barev.

Syntetická tenkovrstvá lazura Prodřevo Lusonol S 1023 s vylepšenou recepturou. Na výběr je 18 odstínů. Balení 2,5 l, cena od 335 Kč. www.colorlak.cz

 

4 Laky

Laky jsou průhledné, bezbarvé či jemně zbarvené. Lze je aplikovat i přes mořidla jako finální ochranný matný nebo lesklý film. Dnes se dává přednost rychle schnoucím syntetickým, vodou ředitelným či dvousložkovým (polyuretanovým, epoxidovým či polyesterovým) lakům.

Vysoce krycí vodou ředitelná prémiová barva na dřevo s až 10letou ochranou. Cena 259 Kč / 750 ml. www.obi.cz

 

5 Barevné nátěry

Pro barevné a neprůhledné nátěry (tzv. kryvé) se aplikují barvy a emaily. Ty sice překryjí kresbu dřeva, ale zajistí, že povrch bude mít jednotnou barvu. Uplatní se na dveřích, okenicích, plotech i na drobných zahradních prvcích.

Uretanizovaná fermež s olejem extrémně penetruje a dokonale kryje již při prvním nátěru. Cena 527 Kč / 2 kg. www.barvy-sokrates.cz

 

6 Fermež a oleje

V minulosti se ve venkovním prostředí hojně používala fermež. Pokud bylo dřevo opatřeno fermežovým nátěrem, je vhodné při renovaci sáhnout po stejném materiálu. U dřevěných konstrukcí lze uplatnit také přírodní oleje. Na ploty, pergoly, sruby a chalupy se hodí i dřevný dehet. Dřevo pod těmito nátěry tmavne.


Je-li dřevo napadeno

Použijte pro jeho následovnou ochranu (před plísněmi, dřevokaznými houbami či hmyzem) například Bochemit Plus, Bochemit QB Hobby, Lignostop, Dřevosan profi apod.

Pro likvidaci a prevenci plísní na zdivu a dřevu poslouží aplikační roztok Lignostop Hobby V 1042. Balení 500 ml, cena od 91 Kč. www.colorlak.cz

 

Text: Helena Froncová, foto archiv firem

 

Datum vydání: 11. 8. 2021

Edit: