Vyznáte se v deskách?

Při rekonstrukci podkroví a ostatních interiérů, ale i v novostavbách se uplatňují velkoplošné konstrukční materiály, které umožňují omezit na minimum podíl mokrých procesů. Snad nejznámější je sádrokarton, ale deskových materiálů, které dokáží usnadnit a zrychlit realizaci, je na výběr více. Zde je několik možností…

Sádrokarton

Desky ze sádry umístěné mezi dvěma speciálně upravenými kartony jsou nehořlavé, elektricky a pachově neutrální, zdravotně nezávadné, schopné regulovat mikroklima v interiéru. Vynikají nízkou hmotností, což usnadňuje manipulaci a přispívá k malému statickému zatížení stavby. Nevýhodou je nízká odolnost vůči vlhkosti a nízká únosnost. Některé nevýhody odstraňují speciální druhy sádrokartonů, barevně odlišené od základních bílých desek.
Bílý sádrokarton slouží k realizaci příček, podhledů, instalačních předstěn bez nároků na odolnost vůči vlhkosti. Výhodou je nízká pořizovací cena.
Zelený je určen do vlhkého prostředí, růžový má vylepšené protipožární vlastnosti, modrý akustické. Speciální druhy se zvýšenou pevností je možné využít i k realizaci podlah či pevných příček bez nosné konstrukce.

Sádrovláknité desky

Vznikají přidáním celulózových vláken do sádry, čímž získají vyšší tvrdost, únosnost, pevnost i odolnost proti proražení. Odolnost proti požáru a vlhkosti je srovnatelná se speciálními sádrokartonovými deskami. Sádrovláknité jsou však těžší a hůře se opracovávají, nevýhodou je vyšší cena. Velkou výhodou je jejich univerzálnost.

Funkční desky Cembrit Multiforce vyrobené z cementu, vápence a vyztužené speciálně vybraným vláknem jsou ideálním řešením v případech, kdy odlehčené stěny a stropy musí splňovat vysoké protipožární požadavky či odolávat mimořádně nešetrnému zacházení. Desky je možné barvit či jinak upravovat, lze tedy spojit funkčnost s krásou materiálu. cembrit.cz

Cementové desky

Cementotřískové a cementovláknité desky jsou vysoce odolné vůči vlhkosti, škůdcům, pevné, nehořlavé. Nacházejí proto široké využití i v exteriéru. V interiéru se využívají zejména pro nosné podlahové konstrukce a do vlhkých prostor bazénů a koupelen, instalačních šachet… Vzhledem ke kombinaci odolnosti a nízké hmotnosti si však nacházejí i další možnosti využití – příčky, podhledy. Jsou velmi dobře opracovatelné. Díky tomu, že se cementová hmota dobře probarvuje a různým způsobem lze upravovat i povrch desek, jsou oblíbeným řešením nejen pro fasádní obklady, ale jako designový prvek pronikají i do interiérů.

OSB desky mohou být i ozdobou interiéru. hornbach.cz

Dřevěné desky

Nejčastěji používanými konstrukčními deskami jsou materiály na bázi dřeva. Zde vévodí dřevotřískové (OSB) desky, které se uplatňují jako nosné i nenosné prvky stěn, podlah, příček, i k výrobě vestavěného nábytku… Vzhledem k atraktivitě povrchu mohou být ponechány i jako pohledový prvek, buď přímo z výroby pro tento účel povrchově upravené, nebo dodatečně obroušené a nalakované. Důležité je sledovat, jaké pojivo bylo použito k výrobě desky, některé pryskyřice mohou obsahovat formaldehyd, zcela bezpečné jsou z tohoto pohledu desky lepené polyuretanem.

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 4. 11. 2019

Edit: