Pryč s párou nad hrncem!

Digestoří je mnoho druhů, navíc je lze instalovat dvěma způsoby. Co všechno byste měli vzít při výběru v úvahu? Hity poslední doby představujeme na obrázcích.

Lustrová digestoř Faber Belle Burgundi má dvě provedení: statické, kdy visí na lankách, a spouštěcí (systém Up&Down), kdy čeká u stropu na aktivaci (poté se spustí nad varnou zónu). Určena je pro recirkulační filtraci, vhodná do domů s rekuperačním ventilačním systémem. Šíře 695 mm, výkon 610 m 3 /h, osvětlení varné zóny efektně řeší obvodový LED pásek. 48 370 Kč, resp. 56 510 Kč, digestore.cz

 

Každá kuchyně má jinou dispozici. Někde bojujete se špatně větratelnou místností, jinde zas není kuchyně oddělena od zbytku obývaného prostoru. V každém interiéru je ale žádoucí eliminovat při vaření ulpívající vlhkost, mastnotu i zápach. Proto si dobře rozmyslete, kam digestoř umístíte a v jakém režimu ji budete používat. Ruku v ruce s tím ji totiž bude třeba patřičným způsobem instalovat a vybírat konkrétní typ přístroje.

 

Dva základní typy

Při takzvaném vnějším odtahu neboli odsávání míří páry připojeným potrubím do komína, do ventilační šachty nebo zcela mimo stavbu. Pokud dispozice vaší kuchyně odsávání neumožňuje, nabízí se recirkulace. Při tomto způsobu instalace nasátý vzduch proudí zpět do místnosti přes filtry, které zachytávají mastnotu a zápach. Při recirkulaci tedy vlhkost z kuchyně nedostanete a po vaření je třeba vyvětrat.

„Ze srovnání obou režimů vychází lépe přímý odtah vzduchu. Je efektivnější a odpadá při něm nutnost používat a měnit pachové filtry. Ty se zpravidla mění jednou za 3 až 6 měsíců nebo jakmile vás o nutnosti výměny zpraví indikátor. Důležité ale samozřejmě je, jak často a co vaříte,“ vysvětluje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka dTestu.

Stropní odsavač DRR16AQ20 je recirkulační, instalovat lze bez stavebních příprav, stačí jej připevnit ke stropu a zapojit do elektrické sítě. Technologie Home Connect umožňuje ovládání na dálku nebo přímo z varné desky. Pachový filtr CleanAir Plus, vrstva AntiPollen odstraňuje ze vzduchu pylové částice. 49 990 Kč, boschhome.com/cz

 

Rozměr versus výkon

Výrobci a prodejci na svých stránkách tvrdí, že rozhodující pro výběr digestoře je velikost kuchyně. Nejdůležitější vlastností je podle nich výkon. Udává se v hodnotách objemu vzduchu, který je ventilátor schopen za hodinu odsát (m 3 /h). Optimálně by měl být vzduch v místnosti vyměněn desetkrát, jenže v situaci, kdy je kuchyně spojena i s obytnou částí, by bylo zapotřebí pořídit digestoř s obrovským výkonem. Například místnost o rozloze 40 m 2 a výšce stropu 3 m, což odpovídá objemu vzduchu 120 m 3 , by musela být vybavena digestoří s výkonem 1 200 m 3 /h. Ovšem při tak velkém výkonu by společně s párou nasycenou tukovými částicemi odcházelo z místnosti i teplo. Výrobci tak pro tyto prostory doporučují minimální výkon 600 m 3 /h.


Odsavač integrovaný do pracovní desky se jmenuje WDO 93F B K a má šířku 86 cm a výkon 603 m 3 /h. Při použití vyklopíte kryt pod úhlem 45° nebo 90° a zvolíte stupeň a délku odsávání s automatickým vypnutím. Když se odsavač nepoužívá, zůstává chráněný před nečistotami skleněným krytem. 37 790 Kč, whirlpool.cz

 

Výkon není vše

„Naše testy však ukázaly, že výkon není tou jedinou vlastností, která se podepisuje na schopnosti odsávání par. Vyšší deklarovaný výkon nemusí vždy nutně znamenat také vyšší účinnost,“ poznamenává Hana Hoffmannová a pokračuje: „Velmi důležitá je totiž i samotná konstrukce digestoře – například pozice filtrů, jejich celková plocha, vnitřní vedení vzduchu, hloubka digestoře a samozřejmě provedení odtahu. V žádném případě nepoužívejte užší potrubí, než je průměr výstupu z digestoře. Došlo by totiž ke snížení výkonu a zvýšení hlučnosti.“ Důležité je dále vedení odtahového potrubí. To by mělo mít co nejpřímější a nejkratší cestu bez zbytečných záhybů – i ty by totiž mohly vést ke snížení výkonu.

Varná deska s integrovaným odsavačem Faber Galileo Glass, šířka 830 mm, výkon 700 m 3 /h, slider ovladač (dotykem prstu plynule regulujete výkon). Intenzita odsávání může být automaticky řízena v závislosti na intenzitě vaření, stačí stisknout klávesu „A“ na varné desce. V případě překypění se dostane tekutina nejdříve do žlábku po obvodu sacího otvoru a odtud do vyjímatelné nádobky, dostupné ze spodní skříňky. 54 450 Kč, digestore.cz

 

Na co si dát ještě pozor

Šíře varné plochy je většinou 60 cm a tomu odpovídá i šířka digestoře. „Někdy však můžete narazit na doporučení, že pro lepší odsávání je dobré pořídit si širší digestoř, například 90 cm. Ani tato skutečnost se však v našich testech nepotvrzuje,“ říká odbornice z dTestu. Pozornost byste měli také věnovat doporučení výrobce ohledně postupu montáže digestoře a dodržování vzdálenosti od ostatního kuchyňského nábytku či vybavení – předejdete tím snižování výkonu. Také je vhodné si místo budoucí instalace dopředu zaměřit a zjistit tak, jak dobře bude po připevnění digestoře přístupná varná deska.

 

Hlučnost digestoře

Pokud je vaše kuchyně spojená s obytnou částí, ohlídejte si hlučnost digestoře. Při této dispozici se doporučuje, aby hlučnost na nejvyšší rychlostní stupeň nebyla vyšší než 60 decibelů. To je hladina hluku běžného rozhovoru, který je například při sledování televize už poměrně rušivým prvkem. Lepší jsou však hodnoty kolem 55 decibelů. Obecně bývají digestoře o něco málo hlučnější v režimu recirkulace.

 

Důležité je i osvětlení

Ujistěte se, že žárovky jsou nasměrovány kolmo na pracovní plochu a nejsou utopeny uvnitř digestoře. Na kvalitě osvětlení se podepisuje také materiál, ze kterého je zhotoven kryt osvětlení. Pokud není čirý, ale z matného plastu, snižuje to intenzitu i jas. Nejlépe uděláte, pokud si kvalitu osvětlení vyzkoušíte před koupí.

 

Ovládání a čištění

Před koupí se ujistěte, že tlačítka jdou snadno stlačit a posuvník rychlostí nebo spínač světla nedrhne. Širší paletu nabídky funkcí najdete na varných deskách s integrovaným odsáváním par, u nichž si zkontrolujte, jak dobře jsou jednotlivé plotýnky a ovládací prvky vyznačeny. „V laboratoři jsme občas narazili na nešvar v podobě špatně viditelných a málo kontrastních symbolů. Některé modely lze ovládat i přes aplikaci v chytrém telefonu, bližší informace o této možnostibyste měli najít v manuálu,“ upozorňuje Hana Hoffmannová. Jako uživatelsky nepohodlné se v některých případech ukazuje čištění digestoří – zejména pak výměna filtrů. „Často narážíme na množství ostrých hran, instalace filtrů bývá složitá a časově náročná; někdy je dokonce potřeba přivolat servis. Při výměně hrozí navíc poškrábání filtru a kryt může jít v některých případech špatně zasunout. Snáz se čistí varné desky s odsáváním par. I u nich je ale potřeba dávat pozor – zejména na manipulaci s těžkou mřížkou, kam se filtry vkládají, protože hrozí rozbití skleněného povrchu desky,“ uzavírá odbornice z dTestu.


Základní typy digestoří

Komínová – vhodná do kuchyní, kde lze zajistit odtah vzduchu ven z místnosti (například do komína nebo stoupaček) a zároveň není nad varnou deskou umístěna skřínka. Odtahové potrubí je schováno pod zpravidla nerezovým krytem, kvůli němuž si tento typ digestoří vysloužil označení komínová.

Podvěsná – pokud máte nad varnou deskou skřínku, může pro vás být nejjednodušší alternativou podvěsná konstrukce digestoře. Stačí ji namontovat pod skřínku a využívat buď jen v recirkulačním režimu, nebo zužitkovat vnitřní prostor skřínky pro umístění odtahové roury a odvést vzduch ven z místnosti.

Ostrůvková – na první pohled může vypadat podobně jako komínová digestoř. Na rozdíl od ní je ale ostrůvková konstrukce určena pro instalaci ve volném prostoru – nikoli u zdi. Odtah vede přímo do stropu. Jak název napovídá, hodí se do velkých kuchyní, kde je varná deska umístěna na kuchyňském ostrůvku.

Výsuvná – je téměř celá ukryta v horní nástěnné skřínce nad varnou deskou a vidět z ní je jen úzká čelní lišta. Při vaření pak čelní panel povytáhnete vodorovně dopředu a zvětšíte tak odsávací plochu.

Vestavná – zabuduje se do horní skřínky a není vůbec vidět. Musíte pochopitelně počítat s menší odsávací plochou, pro sváteční kuchaře to ale může být elegantní a funkční řešení. Stejně dobře může posloužit v menších kuchyních.

Svislá – zajišťuje volný prostor nad pracovní deskou. Tyto odsavače se instalují na stěnu.

Integrovaná do pracovní desky – například taková, která se při vaření aktivuje a vysune nad povrch desky. Nebo typy, které se z desky nevysunují, stačí jim vyklopit kryt a odsávání probíhá směrem dolů.

Lustrová – zavěšena je ve stropě a vypadá skutečně jako robustní lustr. Ukrývá v sobě ovšem motor s filtry a v recirkulačním režimu pomáhá čistit vzduch.

Indukční varná deska s integrovaným odsáváním par – relativní novinka na trhu, která kombinuje dvě funkce v jednom spotřebiči. Odsavač je umístěn mezi plotýnkami ve středové části varné desky, odsává se směrem dolů. Instalovat ji lze v obou režimech.


Chytré digestoře

  • Odsavač par by měl ideálně běžet už v okamžiku, kdy začínáte vařit, ale ještě necítíte žádné pachy. A měl by běžet ještě i poté, co jste dovařili. Vše ale může fungovat naprosto automaticky.
  • Technologie 6. smysl s inteligentními senzory udrží ve vaší kuchyni i v přilehlých prostorech čistý vzduch nejen během vaření, ale i po něm a v situacích, kdy sice nevaříte, ale vzduch není svěží. Senzory snímají situaci a intuitivně reagují na aktuální stav. Takže podle toho, jestli smažíte, grilujete nebo například ohříváte velké množství vody, odsavače samy nastaví nejvhodnější úroveň odsávání. Další senzory zase pomáhají udržet čerstvý vzduch – například tehdy, když se v prostoru kouří, po intenzivním smažení nebo když se dlouho nevětralo.

 

text Vanda Jesenská ve spolupráci s dTest

foto se souhlasem firem DIGESTORE.CZ, BOSH, WHIRLPOOL

 

Datum vydání: 3. 9. 2021

Edit: