Vinylová podlaha – odolná a příjemná

Oblíbenost vinylových podlah neustále stoupá, a to jednak pro jejich dobré užitné vlastnosti, jednak pro širokou škálu dekorů, kterou nabízejí. S úspěchem totiž imitují přírodní materiály, časem omšelé povrchy, ale do interiéru mohou vnést i moderní vzory a barvy.

Poměrně mladý materiál, jakým je vinyl, si nepleťte s měkčeným vinylem, který vás možná straší ve starém panelákovém bytě vaší tety. Jedná se o novodobé krytiny zpracované do podlahových dílců. Tento typ podlahoviny je dnes vyhledáván především proto, že je schopen obstát i v náročnějších podmínkách, jaké mohou představovat interiéry s domácími mazlíčky či malými dětmi, případně domácí kancelář, kde popojíždíte po podlaze na kolečkové židli. Zároveň jsou levnější variantou v případě, že byste rádi třeba dřevěnou podlahu, ale finančně je pro vás nedostupná.

Organická vinylová krytina Wineo PURLINE, kolekce Wood, dekor Monterey Snow ve formátu prken s reálným povrchem dřeva, vyrobená z obnovitelných surovin a přírodního plniva. Vhodná i do vlhkých prostor i na teplovodní podlahové topení. Foto: kpp.cz

Vinylová podlaha Moduleo Vision Renaisence Oak 887 – velikost lamel 19,6 x 132 cm. Koberce BRENO

Vinyl totiž dokáže velmi věrně imitovat nejen dřevěný povrch i s jeho nedokonalostmi, ale na podlaze můžete mít „vinylový“ kámen, dlažbu, korek či kov. Zajistí přitom tichou a pohodlnou chůzi po povrchu. Také údržba podlahy z vinylu předurčuje tento materiál pro široké využití, není totiž nijak náročná. Stačí vytírat vlhkým mopem a případné větší množství vody jí nevadí. Běžné skvrny z povrchu snadno odstraníte. Je obecně odolná proti poškrábání (někteří výrobci poskytují na tento materiál dokonce dvacetiletou záruku), vyznačuje se pevností a zároveň pružností, stálobarevností, rezistencí vůči vlhkosti. Některé kolekce jsou chráněny svrchní vrstvou, která je činí ještě více odolnými proti špíně, škrábancům i skvrnám.

Vinylová podlaha Livyn, dub klasický přírodní. Krytina je 100% vodotěsná. Díky silné povrchové vrstvě se hodí i do intenzivně využívaných prostor. QUICK-STEP

LEPIT, NEBO ZACVAKNOUT?

Jednotlivé dílce vinylové podlahy se k podkladu buď nalepují, nebo zacvakávají pomocí integrovaných zámkových spojů. Lepení by měl obstarat odborník, v tomto případě totiž záleží na dokonalosti provedení, aby podlaha sloužila dostatečně dlouho, používají se rovněž speciální lepidla. Naproti tomu pokládka dílců se zámkem je celkově nenáročná, i časově, a zvládne ji i zručný kutil. Krytina se zámkem se pokládá plovoucím způsobem, v kombinaci s vhodnou protiskluzovou a akustickou podložkou. Předpokladem je rovný a čistý povrch.

Novilon vinyl – kvalitní trendové vinylové dílce s unikátním vzhledem z dílny holandských designérů a kvalitou renomované značky. Novilon vinyl neobsahuje závadné ftaláty a je určen do všech bytových prostor. Dodává se ve čtyřech formátech, síle 2 mm s nášlapnou vrstvou 0,4 mm. ASKO

Některé speciálně vyvinuté protiskluzové podložky ale dokonale vykryjí případné drobné nerovnosti podkladu, například při pokládce na původní keramickou dlažbu, linoleum, PVC, laminátovou či dřevěnou podlahu. Podložka pak zajišťuje především protiskluznost podlahoviny při pokládce na větší plochu, snižuje prostorovou i kročejovou hlučnost. Výhodou plovoucího způsobu pokládky je podobně jako u laminátu i fakt, že v případě poškození lze snadno vyměnit jen jeden dílec. Podlahu můžete rovněž rozebrat celou a opětovně ji položit v jiném prostoru bez nutnosti renovace.

Povrch podlah z Novilon vinylu je ošetřen vrstvou Diamond seal dodávající materiálu tvrdost a odolnost proti poškrábání. Všechny povrchy včetně embosovaných struktur nabízí společnost ASKO.

Důležité detaily

U kolekcí předních výrobců se v nabídce setkáte i s doplňky k jednotlivým dekorům, jakými jsou sladěné sokly. Nemusíte tak hledat sokly v přibližně stejném odstínu, což může být v jiných případech problém – pokud například zvolíte velmi výjimečný dekor. Barevně sladěné sokly mohou přitom být stejně jako podlahy vodotěsné a chráněné proti poškrábání.

Vinylové podlahy francouzské značky Gerfl or se dodávají ve stovkách vzorů a barev. Pro rok 2014 jsou například připravené nové kolekce dekorů, jako je Chic & Charm, Ethno-Graphic, Arty Brooklyn a další. STEP STYLE

NA PODLAHOVÉ VYTÁPĚNÍ

Předností vinylových podlah je dále to, že je lze použít na podlahové vytápění. Porovnáme-li je s dlažbou, která v této oblasti platí za ideální materiál, pokud jde o prostupnost tepla krytinou, moderní vinylové dílce se jí téměř vyrovnají. Nabízejí totiž v podstatě shodné hodnoty tepelného odporu: Ukazatel tepelného odporu R se u dlažby pohybuje v rozmezí okolo 0,005 až 0,01 KW/ m², u vinylových krytin lze zajistit hodnotu R od 0,01 KW/ m².

Organická vinylová krytina Wineo PURLINE, kolekce Stone, dekor Carbon ve formátu dlažby, s perleťovým povrchem. Krytina je ekologická, bez škodlivých přísad, emisí a zápachu. Foto: kpp.cz

VÍCE PŘÍRODY

Často zmiňovanou nevýhodou vinylových podlah bývá fakt, že se nejedná o přírodní materiál. Na trhu již ale existují vinyly na přírodní bázi vyrobené z přírodních obnovitelných surovin. Jedná se o ekologickou podlahu, a to z hlediska procesu výroby, užívání i recyklace. Krytina je vyrobena z obnovitelných surovin a přírodního plniva, základem je organický polyuretan. Místo chemických přísad je při výrobě používán řepkový nebo ricinový olej. Neobsahuje chlor, změkčovadla ani rozpouštědla, je zcela bez zápachu, emisí a plně recyklovatelná, v podstatě ji můžete vyhodit s běžným domácím odpadem. Dojde-li k požáru, z podlahy neunikají toxické plyny ani se téměř neuvolňuje kouř.

Podlahy Gerfl or jsou příjemně teplé, takže můžete bez obav chodit bosí. Výborně pohlcují zvuk – svou schopností izolovat hluk se téměř vyrovnají kobercům. Navíc se nemusíte obávat poničení, jsou velmi odolné. STEP STYLE

Moduleo Select Tectona Teak 930, rozměr lamel 16,3 x 98,8 cm. Koberce BRENO

ABY SE NEROZPÍNAL

Ačkoli je odolná, není vinylová podlaha nepoškoditelná. Defekt může vzniknout po pádu ostrého předmětu (poškozený dílec lze ovšem snadno vyměnit). Při výběru je pak nutné věnovat pozornost parametru rozpínavosti materiálu. Údaj o něm najdete na technickém listu – čím je nižší, tím lépe. Kvalitní vinylové podlahy se vyznačují rozpínavostí 0,05 %. Ačkoli tento materiál nabízí široké možnosti uplatnění, není vhodný do prostor, v nichž hrozí teploty pod nulou, protože mráz narušuje molekulární skladbu, vinyl nenávratně křehne a ztrácí odolnost.

 

 

 

Uložit

Datum vydání: 6. 4. 2015

Edit: