Šetrněji k přírodě

Podpora udržitelnosti je dnes prioritou v řadě oblastí. Doma se zaměřte na běžné činnosti, jimiž planetě ihned pomůžete změnou svých návyků.

Součástí sofistikované jednotky Blanco unit jsou kromě dřezu a baterie i praktické dělené koše na odpad. Foto Ancor

Ke způsobu života šetrnějšímu k planetě vede více cest. Jednou ze zásadních je šetření energiemi, například bydlení v nízkoenergetickém či pasivním domě. Optimální je úsporné vytápění důkladně izolovaného domu tepelným čerpadlem, využití rekuperace a případně i pořízení fotovoltaických panelů, vyrábějících vlastní elektřinu. Důležité je i vybavení domu dobře těsnícími, kvalitně vyrobenými okny a dveřmi s izolačním trojsklem. To vše většinou vyžaduje důkladné plánování ještě před výstavbou rodinného domu nebo pořízením bytu.

Jak ale co nejlépe a nejšetrněji fungovat v již zavedené domácnosti? Především pořízením energeticky úsporných spotřebičů nebo výměnou starých za ty, které splňují dnešní normy. Kromě dobrého pocitu bude odměnou i nižší účet za elektřinu. Jedním z nejvíce exponovaných spotřebičů je chladnička, která běží nepřetržitě. Některé modely s větším objemem jsou dokonce úspornější než menší typy. Je známé, že mytím v myčce nádobí se spotřebuje méně vody než při ručním. Samostatná sušička je energeticky úspornější než spotřebič kombinovaný s pračkou. Významnou roli hraje také volba osvětlovacích těles s nižší spotřebou energie a snaha v maximální míře využívat LED žárovky. Do koupelny lze nainstalovat baterii se spořičem vody a vybrat toaletu s úsporným děleným splachováním.

 

Udržitelnější život

Jak se v každodenním životě vyhnout plýtvání a chovat se šetrně k vlastní peněžence, ale hlavně k přírodě? Například tím, že si před každým nákupem pořídíte seznam a zabráníte tak nadbytečnému kupování potravin. Omezit se dá i jídlo v jednorázových obalech, v obchodě používat na ovoce či zeleninu vlastní sáčky místo igelitových a nosit si vlastní textilní tašku. Zbytky jídla ukládejte do ledničky nebo zamrazujte. Inspiraci, jak naložit se zbylými potravinami, přináší například kniha Zachraň jídlo v kuchyni. Při úklidu preferujte ekologické mycí a čisticí prostředky, méně chemie a využívejte výrobky z odbouratelných nebo recyklovaných materiálů. Vyplatí se používat velká balení či produkty (třeba stáčené) do vlastního obalu, dostupné už i v síti drogerií. Kromě plastů se vyrábí i recyklované sklo, kov, textil nebo papír.

Bokashi nádoba na domácí organický odpad rychle zpracuje zbytky zeleniny, vařeného jídla i mléčné výrobky. 1 990 Kč, foto Kokoza

Kompostování a třídění

Pravidelné třídění odpadu už dnes řada z nás považuje za samozřejmost. Kolem 40 % obsahu odpadkových košů ovšem tvoří bioodpad, a protože se dá dále zpracovat a získat tak potřebné živiny pro pěstování rostlin v podobě hnojiva, dává smysl využívat některý z typů domácího kompostéru. Jednou z jeho forem je tzv. bokashi nádoba. Bioodpad se ukládá do nádoby, do níž se občas přisype speciální bokashi směs s enzymy, přičemž mikroorganismy se v nádobě bez přístupu vzduchu postarají o rozklad celého obsahu. Nafermentovaný bioodpad je pak potřeba pravidelně vracet do půdy. Další typ představuje vermikompostér, který se naplní kalifornskými žížalami a ty pak zpracují organické zbytky z domácnosti. Tyto dva typy se dají bez obav používat v interiéru. Existuje i jejich kombinace, kdy se hmota v bokashi nádobě velmi rychle rozloží a žížaly z vermikompostéru ji následně o to dříve zpracují. Máte-li balkon, může se vám hodit otočný kompostér. Poradí si i s větším množstvím, a tak je vhodný i do míst s větší produkcí bioodpadu než v běžné domácnosti. Žijete-li v domě se zahradou, hodí se nejlépe na organický odpad klasický kompost.

 


Vermikompostér Urbalive umožňuje při dodržování několika pravidel bezproblémové kompostování, snadné čištění i údržbu. Je sestaven z kompostovacích pater, kde pracují žížaly a vzniká vermikompost, a nádoby, kam odtéká žížalí čaj. Vermikompost obsahuje účinné enzymy a přírodní růstové hormony. Přidává se k zemině do květináčů a truhlíků. Žížalí čaj je vynikající tekuté hnojivo obsahující vysoké množství živin a enzymů, které pomáhají rostlinám v růstu a zvyšují odolnost vůči nemocem a škůdcům. Urbalive vznikl díky úzké spolupráci odborníků z firmy Kokoza, designéra Jiřího Pelcla a českého výrobce, firmy Plastia. Tento výrobek získal ocenění Red Dot. Více informací o kompostování i kompostérech na kokoza.cz.


 

 

text Dita Fingerlandová

foto se souhlasem firem Kokoza, Vida XL, Finesio, Zemito, Helpmation, Tierra Verde, Acond, Plastia, Vekra, Ancor, Kartoons, Hdesignshop, La Conception, IKEA, Westwingnow

Datum vydání: 17. 4. 2023

Edit: