Osobní strážce, ale i navštívenka

Jaké úkoly plní plot a vjezdová brána? Ohraničují váš pozemek, chrání vaše soukromí a bezpečí, ale také dotvářejí půvab domu a vybízejí návštěvníky, aby vstoupili dovnitř.

Posuvná vjezdová brána s pohonem LineaMatic pro komfortní dálkové ovládání. Plynulý a tichý chod, automatické zavírání. Foto Hormann

Když máte rodinný dům s řádným oplocením, vstupní brankou a dokončeným vjezdem podle svých představ, nemusíte o sobě dlouze hovořit: Váš plot a vjezdová brána to řeknou za vás… Prozradí váš vkus, smysl pro soukromí i vztah k ochraně majetku.

 

Plot a jeho úkoly

Základními úkoly každého plotu jsou ochrana soukromí rodiny i jejího majetku a zdobná funkce ve prospěch domu. Důsledně chránit svůj dům a jeho majitele je hezká věc, jenže má háček: Čím méně prostupnou hradbu váš plot vytváří, tím více přitahuje pozornost okolí k vašemu pozemku. Zároveň bývá obtížné docílit toho, aby neprostupná ochrana hranice pozemku byla skutečně originální a estetická. Komplikuje to i logický požadavek na pokud možno bezúdržbový provoz plotu. Ideálně tuto podmínku splňují beton a plast – moderní, ale chladné a neosobní materiály. Pokud chcete klást důraz na eleganci, vlídnost a originalitu, musíte počítat s tím, že půjde o individuální realizaci na míru, za kterou si připlatíte. Anebo podobu plotu vymyslíte a zrealizujete svépomocí, což přináší riziko kýče… A ještě jedna důležitá věc: Jestli si má originální plot dlouhodobě udržet svůj vlídný a elegantní vzhled, musíte mu průběžně věnovat svou péči. Tím se plot vlastně stává členem rodiny.

Beton dnes může vypadat jako kámen, plast zase jako dřevo… Jak je to tady? Kámen na plotě je umělý, dřevo pravé. Foto DITON

 

Materiály pro plot

Plot můžete mít z kamene, lícových cihel či betonu, ze dřeva, kovu (drátěné pletivo, tahokov, ocel nebo hliník), ale také z moderních bezúdržbových materiálů (plast, dřevoplast, gabiony či treláž). Můžete mít i živý plot, ale v tom případě výběr rostlin konzultujte se zahradníkem: Záleží totiž na kvalitě půdy, vlhkosti prostředí nebo orientaci ke světovým stranám. Pro realizace s důrazem na estetiku se vyplatí uvažovat hlavně o přírodním dřevu a kovu, případně v kombinaci s kamenem nebo lícovými cihlami. Dřevo navozuje pocit útulnosti a upoutá originální kresbou. Víceméně bezúdržbové varianty nabízí ocel a hliník. Relativně levný plot lze vytvořit rovněž kombinací dřeva či kovu s betonem. Méně klasické, zato však dlouhodobě bezúdržbové varianty vám poskytne plast, který může imitovat v podstatě jakýkoli materiál. Prakticky bez údržby se ovšem obejdou i gabionové zídky nebo treláž, které jsou dnes opravdu hojně využívané. Gabiony mohou sloužit také jako elegantní opěrné zídky k vyrovnání terénu.

Dva příklady kované vstupní branky: nahoře zdobná s patinou, dole rovněž zdobná, ale moderní. V obou případech jde o zakázkovou výrobu uměleckého kovářství. Foto Hefaistos

Foto Hefaistos

 

Co to obnáší

Klasický plot můžete mít buď s podezdívkou, nebo jen se záhrabovou deskou, což je rychlejší a levnější varianta. U dřevěných plotů doporučují odborníci podezdívku do výše nejméně 60 cm, na horách i více. Jde o to, aby dřevo nebylo dlouhodobě ve vlhku, když napadne sníh. Cena za běžný metr plotu se může pohybovat od stokoruny (obyčejné pletivo) až k deseti tisícům: Záleží na materiálu, náročnosti realizace i výšce plotu. V případě gabionů začíná cena na částce 5 000 Kč/m2 (sypaný gabion na klíč), spíše však počítejte s cenou okolo 8 000 Kč/m2 (skládaný gabion na klíč). Chcete-li rozumný kompromis mezi estetikou a cenou, dejte směrem do ulice klasický plot, zatímco směrem do zahrad pletivo. Na jediném metru tak můžete ušetřit i několik tisícikorun!

Lícové cihly mohou tvořit elegantní a trvanlivý základ plotu. Výplně jsou z masivního dřeva. Foto West Brick

 

Ploty a právo

Plot ovšem u domu vůbec mít nemusíte! Žádná norma v České republice vám neukládá povinnost mít vlastní pozemek oplocený. Pokud se však pro stavbu oplocení rozhodnete, nevyžaduje české právo žádné formality (stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu, rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas). Není třeba vyplňovat žádný formulář a fáze stavebního řízení zcela odpadá, a to i v případě stavby plotu mezi sousedy. To samé platí pro opravu plotu, kterou stavební zákon nijak neupravuje – ovšem pod podmínkou zachování původních vlastností plotu (zejména výšky do dvou metrů). Přesto existuje hned několik výjimek, a proto se mnoho lidí drobným administrativním úkonům nevyhne.

Povolení vyžaduje následujících šest situací:
1. Plot je vyšší než dva metry.
2. Pozemek hraničí s komunikací nebo veřejným prostranstvím.
3. Pozemek či stavba se nachází v památkově chráněném území nebo památkové zóně.
4. Pozemek je v nezastavěném území.
5. Stavba plotu vyžaduje zemní práce či terénní úpravy.
6. Pozemek se nachází na území hlavního města Prahy.
Komplikace si můžete přivodit, jestliže postavíte plot na nesprávném místě. Proto je klíčové ověřit předem z katastrální mapy, kudy přesně probíhá hranice pozemku.

Jednotný vzhled domu zajistí použití stejných materiálů na plotě a stavbě. Plotu i vikýři dominují lícové cihly. Dřevěné okno na míru Natura 68. foto Vekra

 

Ladit musí i vjezd

Chcete dokonale sladit estetické řešení brány a plotu? To vám schvalujeme! Abyste dosáhli jednotného nebo alespoň harmonického vzhledu, k tomu se nabízejí křídlové i posuvné kovové brány s různými výplněmi (dekorativní kované z oceli, děrované, lamelové či deskové z hliníku nebo oceli). Brána může být také v provedení bez výplně – s přípravou pro osazení dřevěných či plastových latí. Oblibu si získává zejména výplň z hustě děrovaného tahokovu (může být ocelový i hliníkový), která chrání soukromí a skvěle se doplňuje s moderní architekturou. Podstatně vzdušněji ovšem působí svařované panely pro brány a ploty s jednoduchou a levnou výplní drátěného pletiva (3D nebo 2D dílce). Tady se můžete dostat na cenu plotové výplně třeba jen 250 Kč na běžný metr (při výšce cca 80 cm), za kompletní uzamykatelnou branku ovšem počítejte nejméně 7 000 Kč. A posuvná vjezdová brána vás přijde nejméně na 20 000 Kč. Oproti variantě tahokovu ovšem dosahujete úspory 8 až 10 tisíc na jednu bránu.

Elegance, která se hodí do vilové čtvrti: kovaný plot s listy. Nízká kamenná podezdívka, sloupek z betonových tvárnic. Foto Hefaistos

Ucelený soubor oplocení moderní novostavby. Různé typy kovových plotů, které navzájem ladí. Foto Hefaistos

 

Pohony pro brány

Díky dálkově ovládaným pohonům vjezdové brány a garážových vrat se dnes vaše parkování může stát stejně snadnou záležitostí jako puštění televize. Pokud jsou všechny díly od stejného výrobce, můžete je navíc ovládat pomocí jediného vysílače. Komfort parkování oceníte zejména za nepříznivého počasí nebo za tmy. Aby vám však pohony dobře sloužily, je vhodné při jejich výběru věnovat pozornost řadě kritérií (bezpečnost, kvalita materiálu, životnost, vzhled). Při výběru pohonu pro vjezdovou bránu byste měli klást důraz na plynulý chod, bezpečnost a odolnost vůči opotřebování. Zároveň je nutné přizpůsobit pohon typu brány, jejím rozměrům a hmotnosti. Pro posuvné brány se nabízí například pohon LineaMatic 2, který vás přesvědčí spolehlivou automatikou a kompaktním, štíhlým a stabilním pouzdrem (máte-li širokou a těžkou bránu, uplatní se rozšířené provedení LineaMatic P2). Pro otočné brány vám přijdou vhod nové pohony ze série RotaMatic 2, případně P2 nebo PL2 pro těžké otočné brány. Všechny pohony RotaMatic se vyznačují spolehlivou technikou a moderním, štíhlým designem. Pohony ze série P jsou navíc vybaveny schránkou ze zinkového tlakového odlitku, která zvyšuje jejich odolnost. Ovládání čtyřtlačítkovým ručním vysílačem umožňuje aktivovat i garážová vrata nebo vnější osvětlení. Všechny uvedené pohony jsou vyvinuty tak, aby vylučovaly možnost sevření: Když brána narazí na překážku, okamžitě se zastaví a poté se krátce pohybuje v opačném směru. Chod brány je plynulý a tichý, hluk eliminuje i pozvolné přibrždění před dovřením. Při výpadku proudu můžete bránu bez problémů nouzově odjistit a otevřít ručně. Uživatelský komfort doplňuje funkce automatického zavírání brány, jíž lze využívat po nainstalování světelné závory (funguje na principu fotobuněk).

Soukromí v klidném koutě zahrady vám zajistí neprůhledný plot z přírodního dřeva. Foto Vladeko

 

text Vít Straňák

foto se souhlasem firem Hormann, DITON, Hefaistos, West Brick, Vekra, Vladeko

Datum vydání: 30. 8. 2022

Edit: