Nenápadný půvab tapet

Bývá běžné, že tapety se vzorem stěny spíše zvýrazní. Inspirovat vás ale mohou i příklady těch, které je naopak dokážou zjemnit a dodat jim osobité kouzlo.

Vzdálená horstva v mlze zobrazuje fototapeta ze série Fugu EKO tištěná na ekologickém materiálu. Od 620 Kč/m², foto Fugu

Tapety představují nejrychlejší metodu, jak snadno změnit interiér bez stavebních úprav a velkých nároků na úklid. Tapetovat můžete s úspěchem místnosti v právě dokončené novostavbě stejně jako v dlouho zabydlené domácnosti, kterou jste se rozhodli inovovat. Aplikace moderních druhů tapet je jednoduchá a zvládnou ji svépomocí zruční domácí kutilové. Pro stoprocentní výsledek je ale dobré obrátit se na specializovanou firmu s dobrými referencemi. Ruku v ruce s ostatními interiérovými trendy se vyvíjejí i tapety.

 

Snové krajiny

Květinové vzory a exotické či rostlinné motivy se stále těší oblibě, protože vnášejí do interiérů iluzi přírody. Zejména u fototapet se k nim přidávají i na pohled méně výrazné, barevně jemnější a většině interiérů padnoucí motivy horských masivů, zamlžených lesů nebo gradientů inspirovaných malbou akvarelem, které šíří uklidňující náladu a navozují zasněnou atmosféru. Výhled do podobné krajiny osvěží unavené smysly a přináší radost, pokud se v takové scenérii denně probouzíte.

 

Vzory a struktury

V dnešních bytech s ústředním topením již tapety neplní funkci zateplení stěn, jako tomu bylo v jejich počátcích. O to větší roli ovšem hraje jejich estetická úloha. Výběr tapet se neomezuje pouze na vzory a barvy, ale rovněž na druh materiálu a jeho struktury. Některé tapety jsou jemné a působí nenápadně, dokážou však rafinovaně pracovat s odlesky a jejich vzory se v proměnlivém světle během dne mění. Mohou také imitovat texturu či strukturu kůže, dřeva, plátna nebo sametu a místnost pak díky tomu působí útulně a hřejivě. Další typy mohou být jednobarevné a nahradit výmalbu, protože věrně napodobí například speciální benátský štuk nebo moderní betonovou stěrku. Jejich výhodou je na rozdíl od výmalby rychlá a suchá aplikace, a pokud se vám za několik let změní vkus, dají se opět jednoduše odstranit.

 

Vsaďte na kvalitu

Do každé místnosti je vhodná nejen jiná barva a vzor, ale také materiál tapet. Pro obytné místnosti, zejména obývací pokoj, ložnici, dětský pokoj či pracovnu, jsou optimální tapety vliesové, které jsou prodyšné, pevné a navíc dobře zvukově i tepelně izolují. Lepí se za sucha a lepidlo se nanáší pouze na stěnu. Do chodby a vstupních prostor, kuchyně nebo koupelny, kde bývá větší výskyt vlhkého vzduchu nebo páry, se hodí vinylové tapety. Jsou omyvatelné, odolné a dají se nalepit na různé druhy podkladů, jako je omítka, sádrokarton, beton i umakartové jádro, kde si poradí i s menšími nerovnostmi. Nevýhodou je jejich neprodyšnost, nejsou tedy ideální do obytných prostor.


Ručně malované tapety

Rodinná firma Artcapita se již přes 20 let věnuje uměleckému štukatérství a do klasických interiérů vytváří i nástěnné malby, které zahrnují také ruční malbu tapet. Ty realizuje buď přímo na zeď u zákazníků, nebo v prostorách ateliéru, kdy se posléze aplikují na stěny jako běžné tapety. K práci používá vlastní šablony a pak ornamenty doplňuje linkami stínů či světel, aby působily plasticky, a domalovává další detaily, ptáčky nebo květiny. Někdy jsou tapetami i celé iluzivní obrazy zahrad. www.designovetapety.cz

foto Designové tapety


 

text Dita Fingerlandová

foto se souhlasem firem Atelier Fabrics, Barevné fototapety, Designville, Ecolor, Tulup, Fugu, Inframe

Datum vydání: 15. 2. 2022

Edit: