Dům s otevřenou kuchyní do zahrady v Mnichově

Victoria spolu se svým manželem Magnusem, původem ze Švédska, zrekonstruovali dům ze 30. let minulého století, kde bydlí s dcerkou Helgou. A protože milují život v sepětí s přírodou, přistavili si kuchyni se dvěma terasami.

Z TEMNÉHO DOMU SE STAL SVĚTLÝ

Na to, aby šlo do domu co nejvíce světla, mysleli majitelé v každé místnosti, tedy i v předsíni. Dveře na míru z osmi tabulí čirého skla prosvětlují navazující interiér. Podlaha z keramických dlaždic kopíruje stromečkový dekor parket, stěnu zdobí tapeta s rostlinným vzorem korespondující s jejich oblíbeným stylem retro. Tady rozhodně platí, že předsíň je ukázkovou vizitkou domu.

Tmavé dřevo a lesklý kov souzní ve stylu retro.

RETRO KUCHYNĚ

Shrnovací prosklené dveře vedou dozadu do zahrady. Kuchyňské skříňky zvolili majitelé z tmavě hnědé dýhy, kterou zkombinovali se stolní deskou z umělého kamene v podobném dekoru, jako je teracová dlažba na podlaze (stejný vzhled má i sedák židle po babičce).

ZLATÉ DOPLŇKY

Dá se říci, že materiálově to v domě dokonale ladí. Retro svítidlo se zlatými prvky ze 60. let minulého století souzní se zlatou stojánkovou baterií. Praktický je příležitostný stolek s polobarovými stoličkami z ohýbaného dřeva. Čtyři schody vedou do jídelny.

DVĚ TERASY

Zatímco první terasa s bambusovým nábytkem pod šikmou pergolou navazuje přímo na kuchyni, druhou zbudovali majitelé přímo na střeše kuchyně. Vychází se na ni z ložnice.

Oboustranný krb „hledí“ do obýváku i jídelny

STRATEGICKÁ POLOHA STOLU

Jídelnu odděluje částečně od obývacího pokoje tělo krbu s komínem, suplující polopříčku. Zatímco stolní deska sem vnáší antracitovou barvu z kuchyně, obě nízké retro skříňky s typickými šikmými nožkami jsou v barvě tmavého dřeva (stejně jako jídelní židle ze 70. let). Na skříňce vpravo stojí lampička Leimu z ručně foukaného skla finské značky Iittala.

BAREVNÉ STĚNY A BÍLÁ

Šedomodré stěny výrazně opticky rámují bílé podlahové lišty i bílá výmalba stropu. Protože byla stará špaletová okna vyměněna za nová s trojsklem, vznikly praktické široké parapety, kterým sluší dekorativní doplňky.

NÁBYTEK ZE 60. LET

Knihovna, křesílko i konferenční stolky jsou typickými zástupci retro stylu. Pár miluje 60. léta: rozvrzanou knihovnu z nábytkového bazaru si nechal opravit, křesílka nově očalounit. (U nás prodává retro nábytek a doplňky např. Novoretro nebo Nanovo.)

BEZ POHOVKY ANI RÁNU

Současnou pohovku doplnili manželé stolky skandinávského designu a kobercem s dlouhým vlasem. Na pozadí barevné stěny vynikají krásně obrazy i zelené rostliny. Světlé ostění oken zvýrazňuje jejich tmavé rámy.

SCHODIŠTĚ DO PATRA

Při točité cestě nahoru do ložnic míjíte oválná okénka, která se majitelům podařilo zachovat. Zrepasoval je šikovný truhlář. První patro patří ložnici rodičů s koupelnou a pokojem pro hosty, nahoře v podkroví má pak své holčičí království malá Helga.

DECENTNÍ LOŽNICE

Victoria ctí zásadu, že v ložnicích by se měly používat klidné barvy, které zbytečně neruší vaši mysl. Zvolila proto tmavší šedé závěsy i přehoz a pro odlehčení světle šedý koberec. Svislé stěny dekoruje hnědo-bílá tapeta, vytvářející přírodní zemitý dojem.

Bílá stěna navazuje na bílé keramické retro obklady.

KOUPELNA S VANOU

Dvojumyvadlu na závěsné skříňce sekundují dvě podomítkové zlaté baterie. Ty vybrali majitelé i k oválné moderní vaně hovící si v rohu prostorné místnosti. Stěny pokrývají ve spodní části malé obdélníkové kachlíky se zkosenými okraji.

Na trámy tatínek zavěsil světelné hvězdičky, aby se malá Helga v noci nebála.

RŮŽOVÁ S ŠEDOU

Šedá barva v dětském pokoji způsobuje, že místnost s růžovými prvky nevyznívá sladce. Komodu přetřela Victoria, stejně tak koupila ušák v IKEA. Jedny dveře vedou do malé koupelny, druhé na schodiště.

JAKO NA DIVADELNÍ SCÉNĚ

Starodávná postel s vysokými čely (stejně jako postýlka pro panenky) je po Victorii. Helga si ji oblíbila a naštěstí se do ní stále vejde. Látková nebesa vytvářejí malý bunkr na hraní, barevně je maminka sladila s vlněným kobercem.

TEXT: VANDA JESENSKÁ
FOTO: LIVING4MEDIA

Datum vydání: 11. 6. 2020

Edit: