Tipy pro rekonstrukci střechy

betonová střešní krytina na chalupě

V plném lesku: Chalupu v Křinicích zdobí odolná betonová krytina Classic STAR s povrchovou vrstvou vysoce probarveného mikrobetonu. Ta tvoří součást střešní skladby Bramac COOL. Foto: Bramac

Rekonstrukce střešního pláště domu se rozhodně vyplatí! A dá se – alespoň relativně – pořídit „hodně muziky za málo peněz“.

Co je ekonomické z pohledu výstavby? Střešní krytiny větších rozměrů. Mezi těmi pálenými jsou to například drážkové posuvné velkoplošné tašky Renoton 11 nebo Figaro 11 (spotřeba 11 tašek na metr čtvereční), mezi betonovými představuje nejekonomičtější řešení Bramac MAX (rozměry 36,5 x 48 cm, spotřeba 7,5 až 8 tašek na metr čtvereční). S velkoformátovými krytinami rádi pracují i technici a pokrývači: Menší počet tašek totiž znamená méně latí, rychlejší montáž i nižší spotřebu doplňkových a řezaných tašek při vytváření detailů. A že úspora práce i materiálu znamená ve výsledku taky finanční úsporu pro vás, to ani nemusíme zdůrazňovat.

betonová střešní krytina

Dekorativní vlnu s mnoha variantami barevného řešení tvoří betonová střešní krytina Danubia. Foto: Terran

Kovové střešní krytiny

Jestliže se rozhodnete pro rekonstrukci střechy nikoli s použitím tradiční skládané krytiny, nýbrž lehčí krytiny plechové, mějte prosím na paměti, že mezi střešními krytinami z kovu jsou velké rozdíly nejen v ceně, ale také v kvalitě a délce záruky. Proto nehledejte variantu pro dnešní den, nýbrž řešení na následujících 30 až 50 let. Kvalitní ocelové a hliníkové krytiny (stejně jako výše zmíněné krytiny skládané) jsou schopné vám takové řešení nabídnout, zatímco levné plechové krytiny vám může odnést či poškodit silný vítr třeba hned zítra.

falcová střešní krytina

Atraktivní vzhled falcové krytiny a jednodušší realizaci spojuje hliníková střešní krytina SATJAM Rapid DeLuxe s naklapávacími zámky, jimiž se do sebe jednotlivé pásy pouze zacvaknou bez použití falcovačky. Montáž je rychlá, snadná a levná. Jádro z norského hliníku dodává pevnost, odolnost a dlouhou životnost. Foto: Satjam

Nadkrokevní zateplení střechy

V rámci rekonstrukce střechy se vyplatí nepodcenit také zateplení střechy, které může zabránit úniku 15 % tepla z domácnosti. Nyní je navíc možné na zateplení střechy získat dotaci z programu Nová zelená úsporám a nechat si od státu proplatit až polovinu celkových nákladů.

pórobetonová střecha Ytong

Pórobetonové střechy Ytong Komfort se stropními vložkami Ytong nabízejí vzduchotěsné řešení pro komfortní energeticky úsporné bydlení. U rekonstrukcí vyžadují statické posouzení stávající konstrukce, ale díky podpoře firmy Xella lze jejich realizaci zvládnout i svépomocí. Foto: Xella

Úsporné standardy pro získání podpory splňuje například termoizolační systém iRoof od značky Tondach. Vzduchotěsnost systému Tondach iRoof zabrání infiltraci vzduchu z exteriéru, střecha je díky izolačním deskám bez tepelných i akustických mostů a oproti běžným skladbám nesnižuje tento systém výšku půdy, protože nezateplujete pod krokvemi.

Lákavou možnost úspor představuje rovněž systém nadkrokevní tepelné izolace BramacTherm, který je také registrován v rámci Nové zelené úsporám. Kvalitní tepelný izolant z polyuretanu (PUR/PIR), který využívá tento nadkrokevní systém, umožňuje díky své malé tepelné vodivosti výrazně zeštíhlit zateplení při dodržení jeho vysoké účinnosti. Výsledkem je nejen nižší spotřeba tepla na vytápění, ale rovněž dodatečný zisk obytného prostoru.

Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firem Bramac, Terran, Xella

 

Datum vydání: 18. 6. 2024

Edit: