Keramika nezná tabu

Zatímco v minulosti se využití keramických obkladů v obytných interiérech omezovalo především na hygienické a komunikační prostory, dnes má tento obkladový materiál otevřené dveře do všech místností, včetně obytných.

Investoři mají pro volbu keramiky pochopitelně své důvody. Těší se stále větší oblibě jak pro své vzhledové přednosti – současný trh nám obklady a dlažbu nabízí v široké škále dekorů, povrchů, barev a rozměrů –, tak především pro celou řadu praktických vlastností.

 

2

Série Shake budí dojem hadí kůže. Vyrábí se v 15 základních barvách, rozměr jednoho obkladu je 16 x 20 cm. Cena od 2699 Kč/m2. SIKO KOUPELNY

1

Moderní, zářivé barvy v lesklém provedení – to je série DOTS DECORO od italského výrobce Marazzi. Cena 848 Kč/m2. KERAMIKA SOUKUP

KERAMIKA V KUCHYNI

Keramické obklady a dlažba mají své stálé místo v kuchyni. Rezervovala jim je jejich snadná údržba a značná odolnost. Nejenže jim neublíží rozlité víno ani mastnota, ale ani nejrůznější ingredience a chemické přípravky, bez kterých se provoz kuchyně neobejde. Stejně tak keramika odolává i mechanickému poškození. Poškodí je pouze předměty o větší hmotnosti, přičemž narušená dlaždice se snadno vymění za novou. To jsou důvody, proč jsou keramické obklady v kuchyni obsazovány nejen do role podlahové krytiny, ale využívají se i k obložení pracovní desky nebo jejích „zad“. Při výběru keramické dlažby do kuchyně se nám nabízí v podstatě neomezený výběr – je třeba pouze pohlídat, aby dlažba měla dostatečnou protiskluznost, protože kuchyň je místností, kde nejčastěji dochází úrazům. Co se týče designu, záleží na celkovém stylu kuchyně, jejím vybavení i rozměrech a samozřejmě na našem vkusu. S podobnými nároky jako v kuchyni bychom měli volit dlažbu do komunikačních prostor, zvláště do zádveří.

3

Moderní obklady Fabrik Grey, mají ambice vytvářet uvolněný styl, který propojuje celý interiér, cena 998/m2. KERAMIKA SOUKUP

4

Obklady a dlažba ze série Mood Neutro. DLAŽBY A OBKLADY MEJSNAR

5

Série Slate, výrobce Mirage, je slinutý rektifikovaný materiál vhodný na podlahu, ale i stěny, do interiérů i exteriérů. Rozměry 15 x 15, 30 x 30, 45 x 45, 30 x 60 a 60 x 60 cm. Cena 1290 Kč. IL BAGNO

HYGIENICKÉ MÍSTNOSTI

V hygienických místnostech, wellnessu, u bazénů a podobně si keramické materiály vydobyly své místo nejen zásluhou snadné údržby, ale i skutečnosti, že jde o materiál, kterému neubližuje voda, takže „obstojí“ i v mokrých provozech. Výběr zde omezuje pouze stejný požadavek jako v kuchyních, a to na dostačující protiskluznost. Obezřetněji je třeba volit dlažby a obklady pouze v malých koupelnách, které potřebujeme alespoň opticky zvětšit. K tomu jsou vhodné větší formáty (např. 20 x 40 cm až 30 x 90 cm) položené s velmi úzkými spárami – obkládané plochy sjednotí, dodají jim eleganci a opticky je zvětší. Vzhledem k redukovanému množství spár se takto obložené stěny i lépe udržují. Dekorací v malém prostoru ubývá, spíše se kombinují různé formáty a povrchy z jedné série obkladů, které vytvářejí zajímavé kontrasty a odlesky. Skvělým dekoračním i praktickým prvkem jsou mozaiky. Zejména ve světlých barvách jsou pro malou koupelnu ideální. S jejich pomocí zaoblíte hrany, obložíte polici či umyvadlo, prostor tak příjemně zútulníte. Mozaiky v menší koupelně kombinujte s větším formátem obkladu na stěnách.

6

Keramické imitace kamene, dřeva, série Rock a Wood. RAKO

7

Série MARMI ITALIANI 2 z italské keramičky Century. Cena od 1100 Kč/m2. KERABEL

Keramické obklady v současnosti pronikají do všech obytných i užitných částí interiéru.

NÁSTUP DO OBÝVÁKU A LOŽNICE

Asi nejdéle měla keramika uzavřené dveře do moderně vybavených obývacích pokojů a do ložnic. Do obýváků se jí v poslední době otevírají především z důvodu snadné údržby, zajímavých dekorů a také proto, že do nich umožňuje přístup domácím mazlíčkům. Ti mají do těchto prostor často zakázaný vstup, aby nepoškodili podlahovou krytinu. Velmi zajímavě působí v obýváku i stěna obložená keramickým obkladem. Dlažba a keramické obklady však vstupují i do ložnic. Důvodem je skutečnost, že na rozdíl od jiných materiálů se v nich nehromadí prach, což vítají zvláště alergici. Některým typům ložnice sluší i keramický obklad na stěně za dvojlůžkem.

ZÁLEŽÍ I NA PODKLADU

Přestože pokládání obkladů se často zhostí i domácí kutil, zvláště rozlehlejší plochy a větší formáty vyžadují profesionalitu. Je třeba si pohlídat přímost hran, pravoúhlost, rovinnost plochy, kvalitu povrchu, případnou barevnou odlišnost… Předpokladem kvality a trvanlivosti díla je samozřejmě důležitá i dostatečná pevnost, únosnost a tvarová stabilita podkladu. Aby nebylo třeba podklad dorovnávat lepidlem a spárovací hmotou, je důležitá i preciznost provedení. Častý problém představuje i pravoúhlost, vzájemná kolmost, zakřivení stěn. Je třeba měřit vodováhou, pravítkem, olovnicí, „šlaufkou“ nebo ještě lépe s využitím laserových, ultrazvukových nebo infračervených pomůcek.

8

Série Bond, výrobce Kale, odráží přírodní živly. Díky kombinaci lesklých vypouklých a vydutých obkladů lze vytvořit působivý dojem světla a stínu. Obklady se vyrábějí v 10 základních barvách, rozměr 19,5 x 22 cm. Cena od 3199 Kč/m2. SIKO KOUPELNY

9

Série Pietra imituje povrch pískovce. RAKO

JEŠTĚ JEDNA VÝHODA

Keramika má však ještě jednu velkou výhodu, díky níž jí investoři dají přednost před jinými krytinami, a to často v celém interiéru. Mnozí z nich se pro ni rozhodují v souvislosti se stále oblíbenějším podlahovým vytápěním bytu či domu. Podlahové topení má ve spojení s keramickou dlažbou řadu výhod. Díky dokonalým parametrům je dosaženo téměř ideálního rozložení teploty ve vytápěné místnosti, aniž bychom se museli obávat, že dojde k poškození krytiny. Keramická dlažba navíc teplo akumuluje a uvolňuje ho ještě nějaký čas po vypnutí topení. Je vhodná do interiérů se všemi druhy podlahového vytápění – teplovzdušného, teplovodního i na elektrické rohože.

KDE A JAK NAKUPOVAT

Protože investice do obkladů a dlažeb nepředstavuje zanedbatelnou částku, o vašich potřebách a požadavcích se vždy poraďte s prodávajícím. Nakupujte dlaždice a obkládačky v síti specializovaných prodejen poskytujících odbornou poradenskou službu. Vhodnější jsou kamenné obchody a vzorkovny umožňující prohlédnout si vybírané obklady minimálně ve formě fyzických vzorků, nebo ještě lépe rovnou v podobě vzorových realizací. Keramický výrobek je vyrobený tradičním způsobem z přírodních materiálů, může vykazovat kolísání v odstínu a designu oproti barevným odstínům a vzorům použitým při jeho prezentaci na internetu. Při nákupu počítejte vždy s 10% až 15% rezervou na možné budoucí opravy i na prořez.

10

Série Lodge od firmy Settecento. DLAŽBY A OBKLADY MEJSNAR

CO SE NOSÍ

Digitální tisk, kalibrace… jsou nové technologie, které umožňují vytvořit na obkladech dokonalý design. Letos, ostatně stejně jako již v loňském roce, v dekorech keramických obkladů převládají imitace přírodních materiálů – dřeva, kamene a mramoru. Keramická podlaha a stěna může mít nostalgickou patinu stejně jako naprosto technicky dokonalý povrch určený do strohého interiéru. Výrobci precizují povrchovou úpravu samotných obkladů, snaží se o dokonalou věrnost imitace přírodních materiálů, a to nejen dřeva, ale i mramoru. Přírodní dekory však nejsou povinné. Barevná škála obkladů je neomezená stejně jako lesklý či matný povrch. Z jednoho designu mnohdy vychází několik typů rozměrů, které se na jedné ploše vhodně kombinují. Samotný formátový mix, od mozaiky až po velkoformátové dlaždice, se tak stává dekorací. Mozaika pak často nahrazuje dekorace a funkčně zajišťuje mimořádná řešení, jako je obložení niky, vany a dalších atypicky zaoblených ploch. Zvětšování formátů stále pokračuje, velké formáty s minimální spárou působí naprosto dokonale, jako přírodní originál. Formáty jsou od 120 x 30 cm až po 120 x 7,5 cm.

11

Moderní obklad 20 x 40 cm nabízí série Vanity. RAKO

12

Série COTTO VOGUE, italská keramička CIR. Cena od 1185 Kč m2. KERABEL

Datum vydání: 7. 11. 2015

Edit: