Teplá voda co nejlevněji?

O tom, že vodou by se nemělo plýtvat, snad již není třeba nikoho přesvědčovat. Přesto spotřebujeme průměrně 100 litrů pitné vody denně. A z toho polovinu potřebujeme pěkně teplou – ke sprchování, do vany, k mytí nádobí. Stojí za zamyšlení, jak na ohřevu vody ušetřit.

Ohřev vody se stává jednou z nejvýznamnějších položek v domácích rozpočtech vzhledem k tomu, že v současných dobře zateplených domech utrácíme stále méně za vytápění. Podíl výdajů za energii potřebnou k ohřevu vody činí zhruba čtvrtinu z celkových nákladů na provoz domu, ale v domech úsporných se může tento podíl vyšplhat i na polovinu. Určitě se proto vyplatí zamyslet se nad tím, jak tyto výdaje snížit.

Malé ohřívače Bosch Tronic 2000 T mini jsou vhodné především pro kuchyňské dřezy nebo umyvadla, pro instalaci nad nebo pod odběrné místo. Pomocí otočného knoflíku na předním panelu je možné nastavit přesnou teplotu vody až do 70 °C. www.junkers.cz

Spolu s vytápěním

K ohřevu vody je možné využít stejný zdroj, který využíváme k vytápění pomocí teplovodní otopné soustavy. Pokud stavíme dům či rekonstruujeme topnou soustavu po zateplení domu, měli bychom volit způsob vytápění i s ohledem na ekonomický ohřev vody. Získávat teplo jak pro topení, tak pro ohřev vody umožňují teplovodní soustavy, které navíc umožňují kombinovat více zdrojů. Hlavním zdrojem tepla může být například úsporný kondenzační plynový kotel, který zároveň ohřívá užitkovou vodu v zásobníku nebo průtokově, či kotle na tuhá paliva, dřevo či pelety.
Velmi nízkými náklady na vytápění i ohřev vody se mohou pochlubit tepelná čerpadla. Teplovodní soustava umožňuje využít k ohřevu vody i teplo z krbu či krbových kamen, pokud jsou vybavena teplovodním výměníkem, či termické solární kolektory. Důležitou součástí takové otopné soustavy je akumulační nádrž, která umožňuje uchovávat tepelnou energii a optimalizuje využití jednotlivých zdrojů.

Plně elektronicky regulovaný průtokový ohřívač DHE Touch zajistí díky technologii 4i pro prvotřídní a vždy na stupeň přesný komfort teplé vody. Přístroj umožňuje volbu výkonu 18, 21 nebo 24 kW v jednom přístroji, teplotní paměť je vztažená k jednotlivým osobám, díky vysoké účinnosti umožňuje úsporu až 30 %, režim ECO zajistí zvlášť úsporný provoz. www.stiebel-eltron.cz

Samostatný ohřev

Vodu je možné ekonomicky ohřívat samostatně, bez vazby na zdroj tepla na vytápění. Nejznámějšími ohřívači jsou elektrický bojler nebo plynový průtokový ohřívač – karma. Při použití starých spotřebičů však nemůžeme hovořit o ekonomickém ohřevu. S těmi je nutné se rozloučit a nahradit je moderními, úspornějšími přístroji. Ty jednak využívají efektivnější technologie k ohřevu vody, jednak jsou dobře tepelně izolované, aby v nich ohřátá voda zbytečně nechladla.
Nebo můžeme sáhnout po jiných technologiích, využívajících obnovitelné zdroje tepla, například po tepelném čerpadle určeném pouze k ohřevu vody. V domácnostech, kde je vysoká spotřeba vody, může být výhodné využít termické solární kolektory, zvlášť pokud chceme ohřívat i vodu v bazénu.

Zásobníkový ohřívač vody Andris Lux lze díky kompaktním rozměrům snadno instalovat nad nebo pod umyvadlo. Nabízí se v provedení 10, 15 nebo 30 litrů. Rychlý ohřev vody v zásobníku zajišťuje výkonné topné těleso (2 kW), o udržení horké vody po dlouhou dobu se stará silná polyuretanová izolace. www.ariston.cz

Zásobník nebo průtokový?

Pro výběr vhodného ohřívače je kromě jeho energetické účinnosti důležitá celková spotřeba vody a plynulost odběru. Podle toho se rozhodujeme mezi zásobníkovým a průtokovým ohřívačem. Zásobníky jsou vhodné pro domácnosti s větším odběrem teplé vody, která má být k dispozici kdykoliv na více místech. Naopak průtokový ohřev může znamenat značnou úsporu zejména v domácnostech s nepravidelným odběrem vody, kdy přes den nikdo nebývá doma, voda je potřeba jenvečer či ráno, a není třeba mít neustále v pohotovosti velké množství teplé vody. I když jsou dnes zásobníky dobře izolované, voda v nich přece jen chladne a musí se dohřívat. Průtokové ohřívají přesně tolik vody, kolik je jí v daném okamžiku třeba a jsou dnes jsou již řešeny tak, že se nemusíme bát kolísání teploty ani u většího odběru, třeba u sprchy.
Průtokový ohřev nabízejí nejen elektrické či plynové ohřívače, ale i centrální plynové kotle, které dokáží zajistit i při průtokovém ohřevu nezávislý odběr na dvou místech. To v domácnostech nebývá problém, protože většinou potřebujeme teplou vodu v koupelně a v kuchyni. Jinou možností je elektrický ohřev vody zabudovaný přímo do umyvadlové či koupelnové baterie. Výhodným kompromisem mohou být menší zásobníkové ohřívače na 5, 10 či 15 litrů.
K velkým ztrátám tepla dochází v potrubí, kterým se voda dostává od ohřívače k místu odběru. Je proto třeba ho důsledně tepelně izolovat, ale především cestu vody co nejvíce zkrátit. Ohřívač by tedy měl být co nejblíž místu odběru vody.

Hybridní závěsný ohřívač vody Lydos Hybrid, první elektrický ohřívač vody dosahující energetické třídy A+, se učí z vašich zvyků. Inovativní software i-Memory efektivně řídí hybridní technologii a vybírá nejvhodnější volbu mezi elektrickou a obnovitelnou energií tepelného čerpadla. Oproti ohřívačům třídy B ušetří 50 % energie. www.ariston.cz

Pozor na teplotu vody

K úsporám energie vede i snížení teploty, na kterou vodu zahříváme. Musíme přitom dbát na to, že při nízkých teplotách vody se mohou v zásobníku a rozvodech teplé vody množit nežádoucí bakterie, například Legionella pneumophila, která způsobuje onemocnění podobné zápalu plic. Bakteriím vyhovuje teplota mezi 20 a 45 stupni Celsia, a daří se jim zejména v nekvalitních a starších zásobnících, nekvalitním potrubí, při nepravidelném odběru, tam, kde je zvolen zbytečně velký zásobník… Jako prevence se doporučuje přechodně nastavit teplotu vody na 65 až 70 °C, na dobu několika desítek minut.
Moderní spotřebiče, které splňují přísné hygienické normy, je možné bez obav z množení bakterií provozovat už při teplotě vody 50 °C. Podmínkou ale je, aby byla zajištěna nezbytná výměna vody. Některé spotřebiče jsou vybaveny speciální funkcí, která zajistí automatické pravidelné ohřátí vody na vyšší teplotu, čímž se sterilizují vnitřní prostory zásobníku a zabrání se tak množení bakterií. Na hygienickou kvalitu teplé vody může mít negativní vliv i delší přerušení odběru, například při odjezdu na dovolenou. Po návratu je dobré zařízení zkontrolovat a odpustit část teplé vody do odpadu, a provést preventivní zvýšení teploty vody k likvidaci bakterií.

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 15. 6. 2018

Edit: