Kuchyň je místo k životu

2

Toto je současnost. Světlé dřevo, deska, která vybíhá a mění se ve stůl, opticky potlačená kuchyně, která splývá s okolím, neupozorňuje na sebe. Velké plochy skříněk i otevřená police vpředu působí „obývákově“. Bella Cedro, Aran cucine

 

Může být celá dřevěná, znovu i bílá, s výraznými barevnými částmi i s veselým pozadím, strohá a kamenná i lehce nazdobená, industriální. Musí ale zapadat do celkové bytové atmosféry a netrčet z ní.

To je celkem jasný vzkaz z posledního milánského veletrhu Eurocucina. Když už se designéři naučili různými policemi či deskami, které slouží ke stolování, propojovat a provázat kuchyňský prostor s tím obytným a relaxačním, postoupili do vyšší třídy. Prestiží mnohých teď je, abyste kuchyň na první pohled neviděli, aby se vám z jistého úhlu pohledu naprosto skryla a tvářila se jako pokračování obýváku. Až když ten úhel změníte, objevíte ji a žasnete nad její krásou. A kuchyně opravdu jsou moc pěkné. Podobně jako jiné části bytu i tento prostor ovládá dřevo, nebo aspoň dřevěný vzhled v různých škálách odstínů, ale přírodní přece jen převažuje. Tam, kde se z praktických důvodů sáhne po jiném materiálu, se objeví aspoň poctivá masivní deska pro práci či stolování nebo mají dvířka krásné dýhy, mnohdy naprosto programově s autentickými vadami na kráse.

1

Důkaz, že kombinace dřeva a bílé je velmi příjemná, nadčasová a dobře se hodí do otevřeného interiéru. Sestava Opera, Elam

 

3

Značka Häcker si pohrála nejen s elegantním vzhledem, ale i s tím, co není vidět. Vnitřky skříněk a zásuvek jsou šedé či v tónu šampaň, při vytažení jsou boky nasvícené. Povrchová úprava je zde v podobě kamene, ostrůvek se uklízí zatažením desky.

 

KUCHYŇSKÉ OSTRŮVKY 
Jsou i jiné tvary kuchyně, ale ostrůvek vévodí. To on se z jisté strany tváří jako pokojový nábytek, to on může mít zabudované police na knihy, to on má nahoře posuvnou desku, která skryje vše kuchyňské. Jindy z něj vybíhá stůl, kterým lze podle potřeby otáčet a přisunout si k ruce další pomocnou plochu, opírá se o něj masivní dřevo, na němž se snídá, nebo z něj vysunete pracovní desky v různé výškové úrovni. Samozřejmě má zásuvky pro vaření i výsuvy pro vaši práci s notebookem a pochopitelně je elegantní.

4

5

6

Společenské centrum, srdce domu, hlavní tepna domova, nebo jak jinak se ještě dnes kuchyni říká, celkem logicky nese znaky směřování veškerého ostatního nábytku. Najdeme tu proto retro a trochu nostalgie, industriální vliv, hru s barvami, eleganci. Nenajdeme v drtivé většině vysoký lesk z časů minulých ani „obkladačky“ v podobě keramických dlaždic, také spoustu dvířek od kuchyňských skříněk nevidíte. Všechno je skryté, funkční, hladce a tiše se sunoucí, připravené nabídnout vám při kuchyňské činnosti vysoký komfort. Kdo by v tom rád nevařil!

7

8

Valcucina hledala pro kuchyni novou logiku a zjednodušila ji na regály a police. Posunovací dveře, kryjící policový systém, mají buď výrazné ne zcela pravidelné vzory, nebo úplně chybějí. Pevná dvířka nahradí možná už brzy vlákna, takže je budete měnit jako povlečení podle nálady či módy.

 

KAM S BARVAMI 
Do neutrální sestavy jsou vkomponovány barevné police či spíš celé boxy, jinak barevný může být zmíněný ostrůvek, dvířka korpusů mohou nést vzory, barevné pruhy, ba i fluorescenční barvy. Výrazně barevné mohou být ovládací knoflíky. O barvu se ale hlavně starají stěny a pozadí kuchyňských sestav, které je mnohdy velmi pestré a třeba decentní sametově černá sestava na něm skvěle vynikne. Černá barva je překvapivá, a její oponent bílá se zase vrací. Důležitou roli pro vzhled hrají barevné kuchyňské přístroje a zeleň.

9

Kuchyně Bijou, Aran cucine

 

 

10

Značka Schiffini

 

INDUSTRIÁLNÍ DOTEK 
Projevuje se v celém interiéru, a tak nemůže chybět ani v kuchyni. Najdeme ho tu v podobě kovových či dřevěných otevřených regálů, které jako by utekly z nějaké dílny, tvaru plechových digestoří, u přiznaných konstrukcí, které nesou desky či svazují celé ostrůvky. Také mezi doplňky, jako jsou tovární lampy a mnoho dalších prvků.

11

 

12

Nahoře Valcucine Mechanica a její továrensky působící regály, dole kuchyně Frame značky Snaidero, která víc vsadila na retro s industriálními detaily.

 

 

13

 

14

Vpravo kuchyně Scavolini, která řeší ukládání sestavou objemných bílých boxů, dole kuchyně Volare značky Aran cucine, propojená s dalším nábytkem obytného prostoru.

 

 

15

16

17

Detail dvířek na výstavišti nahoře zachycuje snahu dostat přírodní dřevo i do kuchyně, svědčí o tom také tato dřevěná deska surového vzhledu s nepravidelným okrajem.

 

DIGESTOŘE A DALŠÍ 
Působí jako nádherná atraktivní svítidla, zvláště ty nad ostrůvky, a bývají recirkulační. V obytném prostoru, kde kuchyně sedí, je ale přece jen lepší vsadit na pořádné odsávání s odtahem. Hodně byly vidět digestoře, které se vysouvají z plochy. Varné plochy se naopak občas rády ukazují a sedí nahoře na desce, místo aby se cudně schovaly jako jejich kolegyně ukryté pod deskou. Schovávání však pořád vede: zatáhne se deska, přetáhnou posuvné dveře s dřevěnou dýhou přes všechny funkční police a boxy, a kuchyně je pryč.

18

Kuchyně Orange-evolution, Idea a Idea black značky Snaidero mají dobré mimikry.

 

 

19

Sestava píšťal – světlo i odsávání, jedna z nejnápaditějších digestoří. Elmar

 

 

20

 

21

 

BŘIDLICOVÁ LAHŮDKA 
Představujeme specialitu studia Ballerina, kombinaci dvířek z přírodní břidlice, lakované speciálním lakem na černý odstín, a černé skleněné pracovní desky. Madla jsou u černé části kuchyně integrovaná, zatímco u vysokých skříněk z tvrzeného bílého skla jsou použita madla lištová. Nástěnné skříňky jsou uzavřeny skleněnými dvířky Ritzenhoff. Nenechte se mýlit, navzdory náročnému luxusnímu vzhledu se tato kuchyň i dobře udržuje v čistotě. Cena sestavy od 286 000 Kč bez DPH. www.ballerinakuchyne.cz

A CO V ČECHÁCH? 
Inspirace milánským veletrhem je u kuchyní INDECO patrná v kombinaci bílého lesklého povrchu kuchyňských skříněk s pracovní deskou z přírodních dřevin s drásaným povrchem. Všimněte si také rozdílné výšky pracovních ploch, varná zóna je oproti té mycí o něco nižší, v ergonomicky pojaté kuchyni se lépe pracuje. www.indeco.cz

22

 

23

 

24

 

POŘÁDEK MUSÍ BÝT! 
Řada prvků ORGA-LINE pro vnitřní uspořádání kuchyňské linky kombinuje odolné plasty a ušlechtilou nerez ocel. Všechny části lze mýt v myčce při teplotě do 60 °C. Jsou kombinovatelné s výsuvy z řady Tandembox, jejich cena začíná zhruba od 1000 Kč ((bez DPH)) podle provedení. Představujeme držák na talíře a na kořenky, ale je jich ještě mnohem více – na nože, příbory… www.blum.cz

25

 

26

 

28

 

29

Faber představuje SKY LIFT – jedinou digestoř na trhu zabudovanou do stropu, která se spouští v případě potřeby nad varnou desku. V klidové pozici je digestoř plně skrytá a ponechává tak volný prostor nad pracovní plochou. Kombinace ušlechtilé oceli a bílého skla nabízí elegantní a čistý design v souladu s nejnovějšími trendy pro rok 2014. Vynikající rozptyl světla zajišťují úsporné LED pásky ve spodní části digestoře. Díky dálkovému ovládání, které je součástí výbavy, lze digestoř zastavit v jakékoli požadované výšce. Sací zónu kryje comfort panel, který zvyšuje estetickou úroveň digestoře, omezuje zpětné pronikání hlučnosti a vytváří efekt štěrbinového sání pro účinné zachycení par. SKY LIFT, stejně jako všechny digestoře z nové kolekce FABER 2014/2015, bude v prodeji od letošního podzimu. www.digestore-faber.cz

 

 

30

 

Pozdrav z lesů a luk 
Potřebujete tak nějak pozměnit náladu kuchyně? Jde to docela snadno, začněte maličkostmi, nádobí a doplňky z nabídky F&F Home jsou vám ochotně k dispozici, kvalita je výborná a ceny více než příznivé. Posuďte sami: miska za 59,90 Kč, párek utěrek nebo dvojice chňapek za 89,90 Kč, hrneček 69,90 Kč a sklenka od 19,90 Kč. Tyhle parádnické kousky hledejte v síti Tesco, kdo bydlí blízko Jihlavy či Plzně, určitě se zajděte podívat do nedávno otevřeného F&F Home oddělení v Tesco Extra. Více na www.F-F.com

 

Datum vydání: 22. 5. 2015

Edit: