Šedá eminence

Ne, nespletli jste se – čtete skutečně web o bydlení! Tou šedou eminencí není kardinál Richelieu, nýbrž beton. Překvapivě i on může svou chladnou elegancí „tahat za nitky“ v bytovém interiéru.

Elegantní fólie T.classic na kuchyňských skříňkách vytváří iluzi tmavého betonu. Foto Trachea

Beton dokáže interiér ozvláštnit a dodat mu industriální vzhled. Nemusí přitom jít jen o surový beton, nýbrž také o jeho zdařilé imitace, které jsou na první pohled k nerozeznání od originálu. Kde všude může být beton v interiéru trendy?

Vzorník dekorů pohledových stěrek betonIMAGE, které imitují přírodní betonový povrch. foto Ardex

 

Stěny a dveře

Díky betonovým stěrkám můžete vytvořit doslova základ interiéru z betonu. Tyto stěrky totiž lze uplatnit na podlahy, stěny, stropy i dveře, a to v libovolně velkém formátu. Popularita betonové stěrky pro dekorativní výmalbu stěn neustále roste. Málokdo však tuší, že pod betonovou stěrkou může nechat doslova zmizet celé dveře! Je to tak trochu hra ve stylu tajných chodeb na starých hradech a zámcích, ale proč si nedopřát trochu recese… Betonová stěrka zkrášlující stěny může naprosto plynule pokračovat například na povrchu hliníkového dveřního křídla se skrytými zárubněmi. Základní hliníková konstrukce dveří totiž klidně dokáže nést na svém povrchu MDF desku, která poslouží k nanesení stěrky či tapety. Pro jednolitý, ničím nerušený vzhled surového betonu na stěně ovšem nesmíte zapomenout na skryté zárubně, jejichž konstrukce zůstane zcela schovaná pod povrchovou úpravou stěny.

Díky skryté zárubni Aktive a plné výšce splývají dveře Master door takřka dokonale s betonovou stěrkou na stěně. Foto JAP Future

 

Kouzlo originálu

Skutečnost, že industriální beton naplno proniká do moderních interiérů, nejlépe dokumentují detaily designových prvků, jakými jsou domovní vypínače a zásuvky. Betonové rámečky by jistě šlo snadno imitovat, ale tuzemský výrobce Obzor Zlín se rozhodl pro poměrně náročnou ruční výrobu ze speciální betonové směsi, která obsahuje polyvinylalkoholová vlákna. Materiál je voděodolný a UV stabilní, čímž zaručuje prakticky neměnný vzhled rámečků. K jejich celkové atraktivitě přispívá i pro beton charakteristická porézní struktura.

Trochu jiné řešení dveří Master door: Skrytá zárubeň Aktive tentokrát dveře nemaskuje, nýbrž nechává vyniknout jejich obrys. Foto JAP Future

 

To není beton?

Surová krása betonu může vyniknout i na nábytkových dvířkách – například v kuchyni. Stačí k tomu pozvat si na pomoc opravdu zdařilé imitace materiálu. Díky fóliovaným dekorům světlý a tmavý beton, které jsou od skutečného betonu pohledově k nerozeznání, může elegantní „šedá eminence“ zdobit i vaše nábytková dvířka, u kterých by bylo použití skutečného betonu kvůli jeho hmotnosti velmi problematické. Fólie má oproti originálu i další výhody: Její povrch se snadno udržuje a díky tomu, že přesně obepíná dvířka z pohledové strany i ze všech čtyř bočních stran, chrání jejich hranu před pronikáním vlhkosti. Nemusíte se tak bát umístit nábytková dvířka s betonovým dekorem dokonce ani do koupelny.

Originální interiér v Brně hojně využívá patentovaný systém pohledových betonových stěrek betonIMAGE. Jedinečný design dokonale napodobuje přírodní beton. Foto Ardex

 

Intimní chvíle

Trávit intimní chvíle v koupelně s betonem? Proč ne! Možností jsou nejen již zmíněné betonové stěrky, případně stěrky dokonale imitující pohledový beton. Že je tento materiál v současném bytovém designu opravdu populární, dokládají mimo jiné nové dekory koupelnového nábytku. Šedé odstíny s elegantní imitací betonu či mramoru najdete nejen na stěnách a podlaze, ale také na koupelnových skříňkách pod umyvadlem, na rámech zrcadel nebo na minimalistických umyvadlových deskách. Barevně nekonfliktní nábytek má ještě jednu velkou přednost: Dává vám možnost kdykoli interiér zpestřit a doslova rozsvítit výrazným barevným akcentem. Kontrastní odstín vždy vynikne – ať už šedý detail v barevném interiéru, nebo naopak.

Koupelnový nábytek Variante nabízí mimo jiné elegantní šedý dekor Galaxy, který připomíná beton či mramor. Stejný design má také galerka Grid. Foto Dřevojas

 

Vypínač Retro v černé barvě zvýrazňuje světlý rám, který je vyráběn ručně ze speciální betonové směsi. Foto Obzor Zlín

 

Betonový rámeček není imitace, nýbrž originál, který sluší designové elektrické zásuvce Decente. Foto Obzor Zlín

text Vít Straňák

foto se souhlasem firem Ardex, Trachea, JAP Future, Obzor Zlín, Dřevojas

Datum vydání: 20. 10. 2021

Edit: