Málo místa, ale hodně nápadů…

I na malém prostoru nevelkého bytu se dá krásně žít. Výhodou je, že jste si všichni pěkně blízko a nikam to nemáte daleko. Když navíc použijete trochu fantazie a plánování, vytvoříte ze svého malého bytu velký domov.

Začít můžete v kuchyni, která je na prostor většinou hodně náročná. Kam se všemi hrnečky, hrnci, jídelními servisy a spoustou surovin na vaření? Pomoc je snadná – netrvejte na velké kuchyňské lince, která zabere spoustu místa a nabídne minimum úložného prostoru. Zkuste raději využít každý centimetr originálněji – pořiďte si praktický kuchyňský ostrůvek, může být i pojízdný, ke kterému můžete přistoupit z libovolné strany, posunout si ho, kam právě potřebujete. V jeho útrobách je navíc spousta prostoru k uložení hrnců, pánví a dalších kuchařských pomůcek.

2

Pomocí originálních vinylových samolepek značky Chipsum si můžete opticky zvětšit místnost raz dva. Cena podle velikosti od 1099 Kč do 1799 Kč. www.bonami.cz

1

Stůl NORDEN se sklopnými deskami nabízí místo až pro čtyři osoby, velikost desky lze libovolně nastavit. Navíc má šest praktických zásuvek k ukládání příborů, ubrousků… Materiál bříza, 4290 Kč. IKEA

MAXIMUM VĚCÍ UKRYJTE

Na velikosti dřezu naopak nešetřete – klidně si pořiďte velký, protože práce vám díky tomu půjde lépe od ruky (pohodlné omývání zeleniny, mytí nádobí…) a zbytečně nenalijete vodu kolem. U kuchyňských skříněk nepodceňte jejich množství – čím více věcí do nich schováte, tím více místa vám zbude na pohodlné vaření a i kuchyň bude vypadat prostorněji. Rozhodně je umístěte po celé výšce stěny, klidně až ke stropu, snažte se využít i na první pohled hůře přístupná místa. Když zvolíte prosklená dvířka, budete mít navíc perfektní přehled o uložených věcech. Pokud někde necháte volnou stěnu, využijte ji jako prostor k zavěšení pánví, naběraček nebo pomůcek, které často používáte.

3

Stohovatelná jídelní židle Jo kombinuje plast a kov, na výběr máte z několika barev, povrch je ošetřen UV ochranou, hmotnost 4,3 kg, cena 1581 Kč. www.nabytek-forliving.cz

4

5

Umyvadlo Jika Tigo (80 cm) disponuje velkorysým úložným prostorem po levé straně bez nutnosti otevírání skříněk, 3284 Kč. Jiné řešení nabízejí praktické výsuvy s dostatečnou hloubkou a snadným přístupem. www.jika.cz

6

7

Víceúčelové taburety Tamburo Ovale a Quadratto, černé sklo a kůže, bez skleněné desky je lze využít k sezení, s deskou pak jako odkládací stolek. Ovale za 14 386 Kč, Quadratto za 7218 Kč. www.residenza.cz

KOUZLA S PROSTOREM

Berte váš malý byt jako skvělou výzvu a zkuste ho vyřešit nápaditě a netradičně. Stanovte si priority, které jsou pro vás zásadní. Trváte například na klasické posteli? Pak musíte ušetřit místo jinde, třeba si odpustit noční stolky a místo nich použít křesílko nebo taburet – ve dne na sezení, v noci na odložení knížky a budíku. Pomůže i vhodné osvětlení místnosti, které ji může opticky zvětšit. Podobně umí kouzlit i správně umístěná zrcadla, ale nejen ta – příjemný optický dojem vytvoří i nábytek s úpravou ve vysokém lesku, který světlo odráží, nebo tapety s metalickými odstíny.

8

9

Když sklopíte plastovou skládací židli Enjoy (bílá, červená nebo černá), zabere jen 95 mm na šířku. Takhle se šetří prostorem! 1950 Kč (bez DPH). Pedrali, nabízí www.alupress.cz, www.designmania.cz.

10

11

Trochu křesílko a trochu matrace, to je Paqchair – židle a postel v jednom. Kromě pěnové matrace a snímatelného obalu je součástí i sedátko z pevného kartonu. Právě ono tvoří základnu pro křesílko. Jakmile Paqchair přetvoříte na postel, sedátko se vám bude hodit jako noční stolek nebo další přídavná židlička. Za 3999 Kč na www.bonami.cz.

12

13

Sklápěcí židli z kolekce Flamengo z masivního mahagonu můžete po otočení sedací plochy bezpečně použít jako schůdky, 5175 Kč. ENTRADA

14

Čekáte hosty? Jídelní stůl Porte 12 v základním rozměru 150 x 90 cm se po rozložení natáhne až do délky 300 cm! 14 602 Kč. Knihovna Porte Plus se zase podřídí jakémukoliv prostoru (rozměry modulu – šířka 60 cm, hloubka 35 cm, výška 220 cm), police jsou výškově stavitelné po 3,2 cm a jejich rastr výškově vyhovuje ukládání šanonů. Cena od 11 293 Kč. www.drevotvar.cz

JAKÉ ZVOLIT BARVY?

◗ Známé pravidlo platí i zde – tmavá barva prostor opticky zmenšuje, světlá naopak zvětšuje. Ideální barva na stěny je bílá, ale i žlutá, béžová nebo světlé modrá. K nim můžete kombinovat akcentní prvky v podobě barevných polštářů, koberců (raději velkoplošných než drobných) a kousků lehkého nábytku.
◗ Potřebujete-li prostor místnosti zvýšit, vymalujte strop o odstín světlejší barvou, než je na stěnách. K rozšíření místnosti jsou ideální vodorovné pruhy a výrazné vzory, svislé pruhy fungují opačně.
◗ Pokud jde o podlahu, je důležité položit ji od stěny ke stěně a vybrat opět světlý odstín. A když zvolíte stejný typ podlahové krytiny v celém bytě, krásně všechny místnosti opticky propojíte a vytvoříte tak dojem většího prostoru.

15

I v malometrážní koupelně můžete mít designové kousky – nová řada GO! s povrchovou úpravou šedý mat je určená speciálně pro ni. Skříňka v rozměrech 50, 55 a 60 cm s umyvadlem Mini (hloubka 38 cm) nabízí spoustu úložného prostoru a pohodlné otevírání zásuvek. Na výběr máte ještě z červené, bílé nebo černé barvy vysokého lesku či dřevodekoru ořech. Cena od 7590 Kč včetně umyvadla. DŘEVOJAS

16

Pokud nemáte místo na knihovnu, zkuste to takhle… Dřevěné područky sedací soupravy Sofia fungují jako úložný regál na knihy, horní hrana jako příruční stolek. Design Peter Bohuš, nabízí DOMARK.

17

18

Z malého velký… Nastavitelný stolek Occa v provedení bílý lak / broušená ocel, rozměry 40–70,5 cm (výška) x 70–140 cm (šířka) x 120 cm (hloubka), cena 24 750 Kč. www.boconcept.cz

PŘÍČKY PRYČ, LEHKOST SEM!

S masivním, těžkým nábytkem vzdušného a prostorného interiéru nedocílíte, mnohem lépe to půjde s lehkými kousky s kovovou konstrukcí v kombinaci s barevným plastem nebo sklem. Propouštějí světlo, tudíž dodají místnosti na otevřenosti a vzdušnosti. Máte-li byt plný zbytečných příček, zkuste je jednoduše zbourat. Budete se divit, jak svěží a nový prostor získáte. Oblíbenou variantou je spojení kuchyně s obývacím pokojem v jeden celek, takzvaný obytný prostor. Kde vám překážejí klasické dveře, vyměňte je za posuvné a je to.

20

21

22

23

19

Multifunkční stolek Magnum je rozkládací a výškově nastavitelný, má chromovou podnož s hliníkovým teleskopickým rámem, melaminovými přídavnými deskami a se speciální úpravou skla „mark-less“ (na skle nezůstávají otisky prstů a není tak studené jako klasické sklo). Z konferenčního stolečku vznikne rázem plnohodnotný stůl pro 14 osob. Délka 125–325 cm x šířka 80 cm x výška 25–76 cm, cena od 84 730 Kč, vyrábí Ozzio Italia, nabízí www.jvpohoda.cz.

JEDNA ŽIDLE NA DRUHÉ

Problém se stále chybějícími centimetry pak můžete řešit pomocí stohovatelného nábytku (například jídelních židlí), rozkládací postele či jídelního stolu, a pokud byste potřebovali přece jen trochu soukromí či klidu na práci, na trhu je spousta originálních a víceúčelových skládacích paravánů či lehkých textilních, plastových nebo papírových zástěn, které prostor opticky i skutečně dočasně předělí. Při výběru jednotlivých kousků nábytku určitě narazíte na zajímavé designové lahůdky, které se zároveň stanou dominantou interiéru. Některé jsou obzvlášť „vychytané“ – není výjimkou setkat se s malinkým konferenčním stolkem, z kterého se během pár sekund stane jídelní stůl pro 14 osob, nebo s knihovou, která se po sklopení k zemi promění v pohodlné dvojlůžko, aniž by spadla jediná kniha…

24

25

Matrix Consolle – přes den nenápadný přístěnný stolek (160 x 50 cm), večer prostorný jídelní stůl (160 x 87,5 cm). Černá skleněná stolová deska, prodlužovací deska v MDF, cena 40 800 Kč (bez DPH/ks). Pedrali, nabízí www.alupress.cz, www.designmania.cz.

26

27

Maximálně všestranná postel Centodue – přidáte rošt a máte dvě samostatná lůžka stejné výšky. Model je vybaven držáky pro spojení lůžek, vzhled postele lze měnit podle přidaných záhlaví a panelů. Prostor pod postelí lze navíc využít buď jako úložný (objemné zásuvky), nebo do něho ukrýt výsuvné lůžko či rozkládací plnohodnotné dvojlůžko na zvedacím mechanismu. Rozměry 100 x 210 cm, matrace 90 x 200 cm, potah snímatelný, cena od 30 157 Kč. Bonaldo, nabízí PUNTO DESIGN.

28

Futon Karup Baby Nest Pink si děti zamilují… Je pohodlný, měkoučký – mohou na něm ležet, sedět nebo se do něj zachumlat. Pevné a bezpečné spojení matrací je zajištěno pomocí suchých zipů, zároveň ho můžete přenést tam, kde je zrovna zapotřebí. Za 3990 Kč na www.bonami.cz.

29

Uložit

Datum vydání: 30. 8. 2015

Edit: