Kamarád na celý život

3

Kuchyňský robot Kenwood KMC 010 Chef Titanium má ve výbavě odstředivý odšťavovač, mlýnek na maso se třemi disky a nástavci na klobásy, skleněný mixér ThermoResist, který je odolný vůči teplotním šokům a vhodný jak na drcení ledu, tak mixování horkých polévek. Kapacita nerezové mísy 4,6 l. Lze dokoupit nástavec na krájení kostiček, citrusovač, minimixér na bylinky, zmrzlinovač nebo nástavce na těstoviny. Za 12 990 Kč na www.mall.cz.

Daří se jim všechno, na co jen sáhnou. Jsou tiší, výkonní, nevyžadují příliš mnoho péče a vůbec jim nevadí, že je pozorujete, naopak. A ten výsledek!

Současná nabídka domácích robotů je velice pestrá. Opravdu je z čeho vybírat a nemusíme zůstávat pouze u klasických kuchyňských, dnes už existují i robotické vysavače, vytírače i robotické sekačky na trávu. O některém z těchto pomocníků jistě sní mnohý z nás, ovšem i zde se vyplatí nákup neuspěchat a na výběr toho ideálního kousku se pečlivě připravit.

2

Robotický vysavač Ecovacs D76 kombinuje robotický a ruční vysavač. Ruční vysavač, který je zasazen do speciální nabíjecí stanice, zcela bezprašně vysaje obsah zásobníku na nečistoty z robotického vysavače a lze ho využít i samostatně. Cena 10 990 Kč. www.ecovacs.cz

1

Robot ETA GRATUS má silný motor se stabilizátorem otáček. V základní výbavě najdete hnětení, šlehání, mixování a strouhání, dokoupit si můžete mlýnek na maso a mák nebo nástavce na výrobu čerstvých těstovin. Objem nerezové mísy 5,5 l (1,5 kg těsta), za 9999 Kč na www.eta.cz.

CO NEPODCENIT? 
Pokud jde o robota do kuchyně, je zásadní zvážit, co, v jakém množství a jak často budete s jeho pomocí připravovat. Jste-li nenároční a robota budete používat pouze zřídka, je pro vás ideálním řešením „klasický“ typ – tedy s konstrukcí se spodním pohonem. Je lehčí, nezabere na kuchyňské lince příliš místa a snadněji se i přenáší, na druhou stranu ale zvládne zpracovat pouze menší objemy surovin, například s velkým množstvím těsta si neporadí. Pokud tedy často hnětete těsto na pizzu, buchty a podobně, je lepší pořídit si robustnější typ, opravdu silného robota s výklopným ramenem, který šlehá, míchá a hněte shora. Většina kuchyňských robotů umí kromě přípravy těsta i strouhat, krájet, drtit, mačkat… Zamyslete se nad tím, co nejčastěji v kuchyni připravujete a jakým způsobem – jestli pečete, vaříte, dusíte, smažíte, zavařujete – a s čím byste potřebovali nejvíce pomoci. Pak zvolte takový přístroj, který v kuchyni maximálně využijete, abyste zbytečně neplatili za funkce, které ani nevyzkoušíte.

4

Kuchyňský robot Assistent EKM4100 v bílém a EKM4000 v červeném provedení má celokovové tělo s výkonným 1000W motorem, dvě mísy z nerezové oceli o objemu 4,8 l a 2,9 l, k tomu tři nástavce na hnětení, míchání a šlehání. Černý model EKM4000 má navíc nástavec na mletí masa a tři nástavce na strouhání a krájení. Robot v černém provedení stojí 12 900 Kč, v bílém a červeném provedení 9999 Kč. ELECTROLUX

5

Kompaktní kuchyňský robot Bosch MCM 4200 má plynulé nastavení výkonu. Součástí vybavení je i pěchovadlo, multifunkční nůž, plastový mixér o objemu 1,25 l, kotouč na hranolky, lis na citrusy, odšťavovač a čtyři vložky pro hrubé i jemné krájení a strouhání. Cena 3520 Kč. BOSCH

JEMNĚ, HRUBĚ, NEBO ROZDRTIT? 
Zásadní je velikost nádoby, do které nastrouhané kousky padají. A když už si dáte práci se sestavením robotu, pak byste měli strouhat a krájet efektivně – u malé nádoby se vám snad příprava ani nevyplatí. Výhodu mají ty přístroje, u kterých stačí zvednout pracovní rameno a plnou misku vyměnit za novou. Při výběru si také posviťte na příslušenství, v tomto případě na krájecí nástavce. Většina jich zvládne nachystat plátky o několika tloušťkách nebo minimálně ve dvou variantách – jemné a hrubší plátky. Samozřejmostí jsou i speciální nástavce – pro přípravu brambor na typickou českou pochoutku bramborák nebo na strouhání křenu, parmezánu a podobně. Některé sofistikované kousky se umějí proměnit v odšťavovač nebo lis citrusů (podle odborníků ale kvalitní odšťavování zvládnou lépe samostatné odšťavovače a lisy), jiné semelou bez problému maso na karbanátky a dětem pro radost nachystají hranolky. Při výběru přístroje se informujte, jestli jsou tyto komponenty součástí vybavení nebo je musíte dokoupit.

6

Robotický vysavač CleanMate QQ-5S snadno uklidí všechny typy tvrdých podlah, linoleum, parkety a koberce. Ničí bakterie a dezinfikuje podlahu UV světlem, jeho 6 IR senzorů bezpečně detekuje schodiště. Má nárazník nové generace s dvěma možnostmi nastavení na bezdotykový nebo zpomalený dotek. Za 5490 Kč na www.cleanmate.cz.

7

Robotický mop iRobot Braava 320 je určen na všechny typy tvrdých podlah. Při práci využívá speciální utěrky z mikrovlákna, je možné ho použít ve dvou režimech – zametání a mopování. Je velmi tichý a umí se vyhnout koberci. Na výběr máte mezi bílým Braava 320 a černým Braava 380. Cena 5749 Kč. www.irobot.cz

NECHCE SE VÁM DO TOHO? 
Jakmile jednou vašeho robota uložíte do kuchyňské skříňky s tím, že „až bude třeba“, opět ho vylovíte, můžete na něj rovnou zapomenout. Znáte to, sejde z očí… Raději to ušleháte sami, pro těch pár šlehnutí přece nebudete hned sestavovat robota. Pokud tedy vašeho pomocníka chcete opravdu používat a mít z něho radost, pak by měl stát přichystaný po ruce na pracovní kuchyňské desce. A samostatnou kapitolou je i jeho údržba. Rozhodně se v obchodě ujistěte, že všechny komponenty jsou vyrobeny z kvalitního materiálu a opravdu jim nevadí, když je dáte do myčky. Chtějte to vidět černé na bílém. Ve snaze, abyste si ulehčili práci s náročným mytím jednotlivých součástí robota, ho šoupnete do myčky a po pár mycích cyklech zjistíte, že se vám přístroj rozpadá, jednotlivé díly korodují, šroubky se uvolňují. To by se vám u kvalitního a značkového robota stát nemělo.

Melete si sami? 
Chcete-li mít masíčko co nejlépe umleté, pak si pořiďte kuchyňský robot, jehož součástí je mlýnek na maso. Většina přístrojů totiž maso nemele, nýbrž seká kovovými noži, a to není ono.

8

Kuchyňský robot Kenwood Major Titanium KMM 023 má celokovové tělo a disponuje výkonným motorem se třemi rychlostmi. Objem nádoby 6,7 l, součástí výbavy je například mlýnek na maso se třemi disky a nástavci na klobásy, skleněný mixér ThermoResist, food processor s šesti krouhacími disky nebo kuchyňská váha s kapacitou 8 kg. Za 19 990 Kč na www.kasa.cz.

PŘI PRÁCI BUĎTE OPATRNÍ 
Za prvé si nechte vše ještě v obchodě vysvětlit, poradit, a pokud je to možné, robota sestavte. Nespoléhejte se na to, že si doma přečtete návod a bude vám vše jasné, většinou to tak nikdy nebývá. Vyzkoušejte si, jestli vám ergonomicky vyhovují všechny ovládací prvky, jestli nic nechybí. Naštěstí výrobci myslí na zbrklé jedince a vybavili roboty tzv. zdvojeným bezpečnostním systémem, tedy ke spuštění robotu je nutné několika kroků, než přístroj začne sekat a drtit jak o život. Většina výrobků je také vybavena ochranou proti přetížení motoru – když si robot potřebuje odpočinout, rozsvítí se kontrolka.

9

Kuchyňský robot Gorenje SB 1000 B BlackUp s objemem nádoby 2 l a výkonem 1000 W obsahuje kromě běžné výbavy i lis na citrusy, odšťavovač a hnětač na těsto. Samozřejmostí jsou disky na jemné i hrubé strouhání a krájení, nástavce na šlehání, drcení a hnětení. Cena 3490 Kč. www.gorenje.cz.

Edit: