Aby klima bylo prima

Tak jsme se těšili na léto! Jenže když konečně přijde, vzniká problém: V rozpálených bytech a domech je často k nevydržení… Co s tím?

Univerzální klimatizační jednotka Ururu Sarara nabízí celoroční komfort: vytápění i chlazení, zvlhčování i odvlhčování, větrání a čištění vzduchu. To vše energeticky úsporně a s dálkovým ovládáním. Foto Daikin.

 

Ideální řešení představuje kombinace kvalitně izolované stavby, která dlouho odolává promrznutí i přehřátí, oken opatřených pokud možno z vnější strany protisluneční fólií a kvalitní splitové klimatizace s inteligentním řízením provozu. Dnes se budeme věnovat právě klimatizaci.

Designová nástěnná jednotka Daikin Emura se vyrábí v Plzni, je energeticky úsporná (A+++) a mimořádně tichá (19 dB). Široký provozní rozsah, čištění vzduchu, dálkové ovládání. foto Daikin.

 

Tři varianty

Klimatizace je prověřené řešení, kterým spolehlivě zajistíte v interiéru požadovanou teplotu. Není to však zcela levná záležitost. Můžete si vybrat ze tří variant:

• Nejúčinnější jsou tzv. splitové jednotky, kdy je oddělena vnější kondenzační jednotka a vnitřní výparník. Vedle účinnosti je výhodou tohoto řešení nižší hlučnost (do 50 decibelů). Nevýhody jsou dvě: vyšší pořizovací cena a složitější montáž.

• Druhou možnost představují mobilní klimatizační jednotky. Jsou sice levnější, ale přesto se obvykle používají jen jako provizorní řešení. Teplý vzduch odvádějí hadicí, kterou musíte vystrčit z okna nebo ze dveří. Mobilní klimatizace mají nižší účinnost a jsou hlučnější.

• Třetí variantou jsou klimatizace okenní, hojně využívané v jižních zemích. Rozhodně nejde o estetické řešení, ale zato jsou ze všech klimatizací nejlevnější. Jejich nevýhodou je vysoká hlučnost a přímé foukání studeného vzduchu do interiéru.

Parapetní jednotka Nexura má umístění nejčastěji pod oknem (jako radiátor). Vytápí i chladí, kombinuje tepelné čerpadlo se sálavým panelem. Úsporná invertorová technologie. Foto Daikin.

 

Splitové klimatizace

Splitové klimatizační jednotky pracují jako tepelná čerpadla systému vzduch-vzduch. Skládají se ze dvou vzájemně propojených částí – venkovní kondenzační jednotky a vnitřního výparníku. Venkovní jednotku lze umístit na balkon, vnější zeď budovy nebo na střechu. Vnitřní jednotka se instalujete přímo do obytného prostoru, který klimatizuje (nejčastěji na stěnu, ale lze také pod okno jako radiátor nebo volně do prostoru). Pokud ovšem chcete klimatizovat více místností, nemusíte si hyzdit vnější vzhled domu instalací více venkovních jednotek. Stačí, když zvolíte systém multi-split, který vám umožní připojení až devíti vnitřních jednotek k jediné venkovní. Systém pak nabídne vytvoření několika zón s individuálním režimem nastavení teploty a s možností různého vzhledu i kapacity jednotlivých vnitřních jednotek. Navíc dovede splitová klimatizace regulovat také vlhkost v interiéru.

Tři způsoby umístění vnitřní klimatizační jednotky: nástěnná (nejběžnější umístění), stropní (časté řešení v kancelářských interiérech) a parapetní (na místě klasického radiátoru). foto Acond.

foto Acond.

foto Acond.

 

Pozor na kompresor

Největším žroutem elektřiny v klimatizační jednotce je kompresor. Proto je důležité, jestli zvolíte kompresor s označením FixSpeed, nebo Inverter. FixSpeed znamená standardní rotační (Scroll) kompresor, který má pevný počet otáček a tedy i stálý provozní výkon. Je rozhodně tišší a úspornější než klasický pístový kompresor, ale zároveň horší než invertorový. Ten je také rotační, ale nabízí plynulou regulaci, klidnější a hlavně tišší provoz, delší životnost a vyšší spolehlivost celého zařízení. Díky moderní technologii řízení invertorem (frekvenčním měničem) dokáže klimatizace trvale a tiše regulovat vnitřní teplotu a jako bonus vám ušetřit až 30 % energie.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda IVT Air X. Foto IVT.

Foto IVT.

 

Odolný obojživelník

Úzká specializace, to se dnes ve světě klimatizací příliš nenosí… Kvalitní tepelné čerpadlo systému vzduch-vzduch vám dovede nabídnout nejen dvě základní, zdánlivě protikladné funkce (vytápění a chlazení), ale také například regulaci vlhkosti v interiéru (zimní zvlhčování, letní odvlhčování), průběžné větrání nebo čištění vzduchu od prachu, pylu a dalších dráždivých látek. Navíc by mělo být energeticky úsporné, nabízet možnost komfortního dálkového ovládání, dlouhou životnost a odolnost vůči mrazu. Pokud investujete do skutečně moderní splitové klimatizace, nemusíte se obávat ani zvýšené hladiny hluku, ani toho, že by přístroj nevydržel 20 let plného provozu.

 


Tepelná čerpadla s doplňkovou funkcí klimatizace

• Pracují zpravidla v systému vzduch-voda a jejich hlavním posláním bývá spolehlivé vytápění a celoroční ohřev užitkové vody.
• Při výběru vám jako základní vodítko poslouží evropská značka kvality Q (European Quality Label for Heat Pumps), kterou vydává asociace EHPA (European Heat Pump Association).
• U všech výrobků s touto značkou máte záruku pravdivosti udávaných klíčových parametrů (výkon, topný faktor, hlučnost).
• Navíc máte garanci odborné servisní sítě a dodávek náhradních dílů nejméně 10 let po ukončení výroby.
• Seznam všech tepelných čerpadel v ČR se značkou Q najdete na webu Asociace pro využití tepelných čerpadel (www.avtc.cz).

 

 

Text Vít Straňák, foto se souhlasem firem Daikin, IVT, Acond

Datum vydání: 18. 6. 2021

Edit: